Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

Kadıköy’de bulunan Şekerciler Apartmanı’nın, kentsel mutasyon kapsamında yıkımına karar verildi. Mimarlar ve kent tahlilcileri, binanın girişinde bulunan ve ressam Jale Yılmabaşar’ın imzasını…

İstanbul Kadıköy Erenköy Kantarcı Rıza Sokak’ta bulunan ve üzerinde seramik sanat yapıtı bulunan Şekerciler Apartmanı, kentsel mutasyon kapsamına girdi. Apartmanın üzerinde akademik tezlerde de yer alan Gorbon Işıl imali seramik sanat yapıtı bulunuyor. Sosyal medyada çok rakamda kişi Kadıköy mimarisinin hoş örneklerinden olan binanın girişindeki seramik yapıtın korunmasıyla alakalı çağrıda bulundu. Konuyu sosyal medyada gündeme getiren sanat tarihçisi Oktay Orhun, “Binayı ziyaret ettiğimde inşaat yetkililerinin seramik panodan haberdar olmadıklarını fark ettim. Hatta konu açılınca maliyetini çayırk ettiler. Kırmadan sökmeye ikna etmeye çalıştım. Bu gibi binalarda yer alan yapıtların korunması belediyelerin alakalı alanlara bir sanat tarihçisi yollamasıyla çözülebilir” diye konuştu. Çağrıların ardından Sanat Tarihi Derneği de Kadıköy Belediyesi’ne müracaatta bulundu.

YARIYILIN İZLERİNİ TAŞIYOR

Yüksek mimar ve restoratör Seda Özen Akıllı, apartmanda yer alan seramik panoyu patent etmek konusundaki yetkinin İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na ait olduğunu söyledi. Akıllı, “Burada panonun korumaya alınarak uygulama sonrası tekrar yerine konulması en mantıklı çözüm gibi görünüyor. Bu yapılar için genel bir karar alınması için müracaat eteceğiz” dedi.

Kültür tahlilcisi İnan Kenan Olgar, “Yapıtın ressam ve seramik sanatçısı Jale Yılmabaşar’ın olduğunu varsayım ediyoruz. Yuvarlak figürler onun yapıtlarına ait olduğu izlenimini veriyor. Yılmabaşar, çok fazla üreten bir sanatçı olduğu için hangi işinin nerede olduğunu tek tek andırmadığını söyledi. Bir yarıyılın izlerini taşıyan kıymetli bir seramik yapının mutlaka korunması gerekir” diye konuştu.

‘YAPITA HASAR GELMEYECEK’

Şekerciler Apartmanı’ndaki kentsel mutasyonu gerçekleştiren K Yapı ortaklarından Serhat Kerenciler, “Tepkileri kavrıyoruz, bina üzerindeki seramikleri koruyarak yeni binada kullanacağız. Aynı harekâtı daha evvel Kalamış’taki Yonca Apartmanı’nda da yaptık. Kimse kaygı etmesin yapıta hasar gelmeyecek” dedi.

TAKİPÇİ OLACAKLAR

Kadıköy Belediyesi ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Yapı Kontrol Müdürlüğümüz Şekerciler Apartmanı’nda analiz yaptı. Binanın müteahhitine ve mimarına yapıtın dikkatlice sökülerek koruma altına alınması koşuluyla yıkım ruhsatı verileceğini bildirdi. Yeni yapılacak yapının mimarı İsmail Turanlı da yapıtın yeni binaya tekrar yerleştirilmesi için proje çizimini revize edeceğini bildirdi. Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü proje bittikten sonra yapıtın hasar görmeden yine yerleştirilmesi konusunda takipçi olacak” ifadelerini kullandı.