Selçuk Bayraktar: En büyük sermaye insan

Selçuk Bayraktar: En büyük sermaye insan

TÜBİTAK tarafından tertip edilen ’Efficiency Challenge Elektrikli Taşıt Yarışları’nda bu sene üniversite talebelerinin yanı gizeme ilk kez lise talebeleri de yarıştı. Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı Mütevelli

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Körfez Yarış Pistinde yapılan Beynelmilel Efficiency Challenge Elektrikli Taşıt Yarışlarını, Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı Mütevelli Kurulu Başkanı ve TEKNOFEST İdare Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile çok rakamda yurttaş izledi. Yarışlarda üniversite ve lise talebeleri kıyasıya çaba etti. Üniversite ve lise kategorilerindeki yarışlar yarın son bulacak.

’GELECEĞİMİZ VE ÜLKEMİZİN ELEKTRİKLİ VASITALARINI PLANLAYACAKLAR’

Bu sene yapılan yarışların iddialı olduğunu söyleyen Selçuk Bayraktar, "TEKNOFEST her sene bir rüzgar gibi bir mevsim gibi gelip tüm atmosferi değiştiriyor. 1 yıldır hazırlanıyordu gençlerimiz. İlk kez liseler yarışıyor. Onlar da ayrı bir renk katıyor. Bu sene iddialı müsabakalardan bir tanesi. Burada elektrikli bir taşıt planlamanız gerekiyor. İşin içine girenler ne kadar güç ve teknik bir mevzu olduğunu yapanlar öğreniyor. Dünyada en ehemmiyetli mutasyon elektrikli ve uslu vasıtalar. Geleceğimiz ve ülkemizin elektrikli vasıtalarını planlayacaklar. Gençler bir yandan buna hazırlanmış oluyorlar. 35 alanda değişik müsabakamız var. 200 bin talebe müracaat etiyor. Bio teknolojiden, sağlık, suni akıl, etraf teknolojilerinden elektrikli otomobillerden İHA'lara kadar müsabaka platformu TEKNOFEST" dedi.

’EN BÜYÜK ÖDÜL CEMİYETİN YAPILANLARI GÖRMESİ’

Türkiye’nin en büyük ödüllü müsabakası olduğunu belirten Bayraktar, "Ülkemiz yalnızca SİHA, İHA'lar da değil öteki tüm teknolojik alanlarda dünyada liderlik yapacak en ileri seviyede teknolojik mahsuller yaparak geliştirsin ve sancağımızı yukarıyalar çeksin. Dünyada bakıyorsunuz bugün en dev teknoloji firmalarının dahi hepsinin esasında minicik garaj teşebbüsleri olduğunu görüyorsunuz. Buradaki en büyük anapara insan. Dev fabrikalar, dev araziler büyük anapara değil. İnsanın fikri, teçhizatı, hayalleri en büyük değer yaşadığımız bilgi çağında. Genç yaşta insanların zafer talihi çoğalıyor. 7 milyon liralık bu müsabakalarda malzeme ve teknik destek veriliyor. 5 milyon da müsabakaların ödülü var. Türkiye'nin en büyük ödüllü müsabakası TEKNOFEST ama en büyük ödül o değil. Cemiyetin bu gençlerin yaptığı işleri görüp, ’Aferin evladım. Sen bu işlerin en iyisini yapacaksın ve ülkemizi en iyi yere getireceksin’ demesi en büyük ödül" diye konuştu.

’BU SENE LİSE KATEGORİSİNİ BAŞLATTIK’

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise müsabakalara liselilerin isteği üzerine yeni bir kategori başlattıklarını söyleyerek, "Bu sene 17’ncisini asıllaştırdığımız seçenek taşıtlardaki coşkumuz devam ediyor. Bu sene ilk kere lise kategorisinde gençlerimiz var. Lise kategorisini biz oluşturmadık. Kendileri bize gelip ’Neden üniversite talebelerine müteveccih yapılıyor ve neden lise yaş grubunda olmasın?’ demeleri üzerine haklı bulduk ve bu sene lise kategorisini başlattık. Bu sene 22 değişik şehrimizden 36 vasıtamız lisede yarışıyor. 65 adet üniversite kategorisinde 30 değişik şehirden toplamda 210 müracaat vardı ve 100'ün üzerinde ekip yarış hakkını elde etti. Elektrikli taşıt yarışları bugün için bakıldığında artık gereklilik. Ülkemizin geleceğinde bizim en ehemmiyetli dönüştürücü eforumuz insan kaynağımız. Bu insan kaynağımız biz teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten, geliştiren en ehemmiyetlisi planlayan fertler olmak istediklerini söylüyorlar. Bu gençlerimiz ekip halinde değişik üniversitelerden gelen gençler, ulusal teknolojiyi geliştiren ve neferi olmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Bizler de onları destekliyoruz" dedi.