Selülitten kurtulma zamanı

Selülitten kurtulma zamanı

Her yaştan, her vücuttan kadının çaba ettiği bacaklardaki o portakal görünümü yaz sezonu açılınca tekerrür gündeme geliyor. Sıhhatli beslenmek, kumpaslı egzersiz ve masaj selülitin en büyük düşmanları.

Selülit yaş, kilo fark etmeksizin pek çok kadının tasayı. Vahşice üç dereceye ayrılıyor: Yalnızca elle bunaldığında emin oluyorsa birinci, ayakta dururken emin oluyorsa ikinci; uyurken dahi emin oluyorsa üçüncü dereceye giriyor.

Elbette balanslı beslenmek, şekerli yiyeceklerden, gazlı ve kafeinli meşrubatlardan uzak durmak, kumpaslı spor yapmak selülite karşı öncelikle uygulanması gerekenler. Ancak süratli ve tesirli netice almak isteyenler mezoterapi tenin altına mikroiğnelerle ilaç enjeksiyonu, lazer, ultrason, vakum, elektromanyetik frekans uygulamaları, yankı dalga terapisi gibi rehabilitasyonlara müracaat etiyor. Son yarıyılda öne çıkan uygulamaları, bunların tesir vakitlerini uzmanlara sorduk.

Kahvenin telvesini atmayın
Dr. Güneş Ertürk, cildiye uzmanı

- Rehabilitasyonlar genel olarak yağlanmayı eksiltmek ve cildi sıkılaştırmak üzerine heyetidir. Ancak kalıcı bir tesir için hastanın yaşam stilini değiştirmesi ehemmiyetlidir.

-Kan şekerini yükselten ve ani insülin çoğaldıran tüm beslenme biçimleri dokuyu bozarak selüliti çoğaldırır. Tuz, beyaz un, şeker, kızartma, hazır besin ve meşrubatlardan uzak durmak, fazla kahve ve kola tüketiminden sakınmak selülitin meskenini eksiltir.

- Pilates ve yoga cinsi sporlar adaleleri uzatıp incelterek selülit görünümünü eksiltmede işe verim. Kumpaslı yürüyüş yapmak selüliti rahatlatmada çok takviyeci olur.

-İçtiğiniz kahvenin telvesine ayçiçeğiyağı damlatarak duştan evvel bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Ancak cildinizi tahriş etmemesi için haftada bir-ikiyi geçmeyin; sonrasında hafif bir ıslatıcı losyon sürün.

Masajla desteklenmeli
Prof. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cildiye uzmanı

- Selülit rehabilitasyonunda uygulama usulü, seans sayısı selülitin safhasına ve şahsın yapısal özelliklerine göre tanımlanır.

En çok seçim edilen usullerden biri lipoliz mezoterapisidir. Başka Bir Deyişle yağları parçalayan kokteyllerin ten altı yağ dokusuna enjekte edilmesidir.

-Radyofrekans, ultrason, yankı dalga, lazer lipoliz gibi usullerde de fiziksel olarak yağ dokusu ayrılınır ve doğru biçimde yine yapılandırılır. Yanında vakum ve masaj uygulamalarıyla desteklenirse hem doku bölünmesine bağlı oluşan ödemin giderilmesinde
hem yine yapılanan dokunun homojen ve estetik açıdan düzgün görünmesinde tesirli olur.

Her gün daha sıkı görünüm
Dr. Mustafa Karataş, medikal estetik uzmanı

 ‘EmSCulpt Neo’, yoğun elektromanyetik frekans sayesinde 30 dakikada adalelerin 20 bin kere kasılmasını sağlıyor. Birkaç gün arayla dört seans yapılıyor. Adale kütlesini vasati yüzde 25 çoğaldırırken yağ dokusunu yüzde 30’a varan oranda eksiltiyor. İlk seanstan sonra bacak adalelerinde sıkılaşma kollansa da harekâtın son tesiri iki-üç ay sonra ortaya çıkıyor.

Bir öteki uygulama ‘Emtone’. Monopolar radyofrekansı ve şok dalgası enerjisini kombine ederek çalışıyor. Odaklı tazyik enerjisi tenin hemen altındaki yağ odacıklarının küçülmesini sağlıyor. Tazyik enerjisi sayesinde kan dolaşımı süratleniyor ve selülit yaradılışını çoğaldıran metabolik atıklar sistemden atılıyor. Radyofrekans enerjisi ciltteki kolajen ve elastin yapımını tetikliyor. Böylece cilt daha sıkı ve daha esnek bir görünüm alıyor.