‘Sen de bir mavi ışık yak’

‘Sen de bir mavi ışık yak’

Yarın Dünya Otizm Farkındalık Günü. Dünyanın dört bir yanında otizme farkındalık yaratmak için ‘Mavi Işık Yak’ sloganıyla bir araya geliniyor. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş da,…

2 Nisan tüm dünyada otizm mevzusunda farkındalık yaratarak, meselelere çözümler bulmak emeliyle, 2008 senesinde Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak duyuru edildi. Suratlarca ülkede insanlar ve müesseseler ‘Otizme Mavi Işık Yak’ sloganıyla toplanıyor, muhtelif farkındalık aktiflikleri tertip ediyor ve otizmli fertlerin manisiz bir hayat gayretlerine dayanak oluyor. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş da koronavirüs yarıyılında otizmli fertlerin lüzumlarının daha da ehemmiyet kazandığını söylüyor: “Amerika Birleşik Devletleri’deki Hastalık Tedbire ve Hakimiyet Merkezi CDC bilgilerine göre bugün her 54 çocuktan biri otizm tehlikeyi ile doğuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komiteyi’nun sayılarına göre 500 binin üzerinde otizmli fert var. Ancak fotoğrafı olmayan sayılara göre Türkiye’de 1.5 milyon otizmli fert olduğunu ve aileleriyle beraber 4.5 milyon bireyin etkilendiğini söylemek olası. Otizmli fertlerin eğitiminde 3- 5 yaş arası çok ehemmiyetli. Sosyal yaşamda bağımsız fertler ve üretken vatandaşlar olarak yer alabilmeleri için tavır tahlili esaslı uygulamalarla haftada en az 30 saat eğitim verilmesi sağlanmalı. Ancak salgın sebebiyle genel eğitimde dahi ulaşım problemliyken bu çocukların ulaşımı daha da güç oldu. Konutta bakımları güçleşti. Zorlu şartlara karşın surat surata eğitimi devam ettirdik. İkinci dalgadan itibaren mektep hep sarihti.

‘Sen de bir mavi ışık yak’

OTİZM HASTALIK DEĞİL, DEĞİŞİKLİK

Biz otizmi nörogelişimsel bir değişiklik olarak tarif ediyoruz. Bir hastalık, bir mani, bir beceriksizlikten çok değişiklik olarak belirliyoruz. Dünyada 7 milyar beyin var ve bu beyinlerin her biri aynı olmak zorunda değil. Bu çocukların beyinleri değişik. Bu değişiklikleriyle cemiyette hiçbir maniyle karşılaşmadan yaşamaları için çevreyi, etrafı uygun hale getirmek gerekiyor.”

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL ALAKA

Otizm tanısı almış çocuklara ve ailelerine hizmet veren Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş, “Bizim eğitimcilerimiz konut ziyaretlerine gidiyor. Birebir temas ve etkileşime dayalı bir program uyguluyoruz. Her çocukla bir hoca ilgileniyor. Ayrıca bir hocanın üstünde bir formatör, bir koordinatör ve bir direktör olmak üzere dolayısıyla her çocuktan 4 eğitimci mesul oluyor” diyor.