‘Sen niye bu fotoğrafı beğendin’ diye dehşeti yaşatmıştı! İşte istenen ceza

‘Sen niye bu fotoğrafı beğendin’ diye dehşeti yaşatmıştı! İşte istenen ceza

İzmir'de kız dostu Zeynep Ç.'yi 24, sosyal medya hesabından bir resmi sevdiği mazeretiyle beyzbol sopasıyla vurduğu mazeretiyle hapsedilen Berk Öcalan’ın 27 25 seneye kadar mapusu istendi. İddianamaede…

Vaka, 24 Mart’ta Karşıyaka ilçesi, Nergis Mahallesi'nde alana geldi. İzmir'de bir kafeteryada barista olarak çalışan Zeynep Ç. ile aynı dükkanında çalışan erkek dostu Berk Öcalan arasında beraber yaşadıkları konutta münazara çıktı. Berk Öcalan, sosyal medya hesabından bir erkeğin resmini sevdiğini iddia ettiği Zeynep Ç.'ye konuttaki beyzbol sopası ile vurmaya başladı. Aldığı darbeler sonrasında bedeninde morluklar oluşan Zeynep Ç., Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'ne gidip, darp raporu aldı, ardından da polise davacı oldu. Hadiseyle alakalı soruşturma başlatan polis ekipleri, hakkında bir başka kabahatten de arama kararı bulunan Öcalan'ı nezaretine aldı. Emniyetteki operasyonlarının ardından adliyeye sevk edilen Berk Öcalan hapsedildi.

'SENİ BALKONDAN ATARIM, ÖLDÜRÜRÜM'

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, hadiseyle alakalı soruşturmanın bitirilmesinin ardından iddia belgesi hazırladı. İddia Belgesinde, Berk Öcalan'ın 23 Mart’ta başlayıp 24 Mart akşamına kadar Zeynep Ç.'yi konuttaki beyzbol sopasıyla darp ettiği belirtildi. Zeynep Ç.'nin hayati işlevleri yaralanacak biçimde yaralandığı belirtilen iddia belgesinde, Öcalan'ın genç kıza hakaret edip 'Seni balkondan aşağı atarım, öldürürüm' diyerek, tehdit ettiği kaydolundu.
‘Sen niye bu fotoğrafı beğendin’ diye dehşeti yaşatmıştı İşte istenen ceza
Olayın ardından Öcalan'ın, konutun kapısını kilitlediği ve anahtarı alıp dışarı çıkarak Zeynep Ç.'yi hürriyetinden yoksun vazgeçtiği ifade edildi. İddia Belgesinde, maznun Öcalan’ın 'silahla tehdit', 'silah sayılan aletle isteyerek yaralama', 'hakaret' ve 'bireyi hürriyetinden yoksun kılma' kabahatlerinden 25 seneye kadar mapusla cezalandırılması arz edildi.

Zeynep Ç.'nin avukatı Yavuz Efe Arıcıoğlu, şiddetin gerekçesinin olmadığını belirterek, "Bayana şiddet, ne yazık ki ülkemizin kanayan yaralarından. Bununla beraber bu eylemlere verilen cezalar, eylemlere oranla hafif kalmakta, caydırıcılıkları ise tartışılır gidişatta. Yalnızca bayan ve erkek değil hiçbir canlının şiddete maruz kalmasından sıradanlaştıramayız. Şiddetin gerekçesi veya haksız tahriki olamayacağı görüşündeyim.

Müvekkilimizin uğradığı şiddet, kendiliğinden büyüyen münferit bir vaka değildir. Vakaların evveliyatı, yargıya gelen kısımdan daha korkunçtur. Bu kısımlarla alakalı ayrıca şikayet ve müracaatlarımızı yaptık. Suçlama sürecinde daha da ayrıntılanacaktır. Ancak şu anda dahi duruşma misal bir davranış sergileyerek kuşkuluyu hapsetmiştir. Bu vaziyet yalnızca tarafımız için değil, ülkemizdeki şiddet mağduru tüm bayanlar açısından da umut vericidir.

İnancımız ülkemizde bu hususla ilgili lüzumlu ve yeterli legal tertip etmelerin yapılacağı istikametindedir. Zeynep'in fiziksel acılarını dindiremeyecek olsak da ruhsal acılarını bir nebze de olsa rahatlatabilmek ismine içerisinde olduğumuz hukuk gayretini hak yerini bulana kadar devam ettireceğiz" dedi.