Senarist cinayetinde dehşete düşüren sözler! Mahkeme salonu buz kesti

Senarist cinayetinde dehşete düşüren sözler! Mahkeme salonu buz kesti

İstanbul'da senaryocu yeğeni Emre Duran'ı çekiç ve bıçakla vurarak öldürdüğü öne sürülen dayısı Yaşar Kapcak'ın "isteyerek öldürme" kabahatinden suçlanmasına başlandı. Maznun Kapcak, "Elime…

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen mahkemede tutuklu maznun Yaşar Kapcak ve avukatı hazır bulundu. Öldürülen Emre Duran'ın annesi Saime Duran ve kız kardeşi İrem Duran da mahkemeye katıldı.

"ELİME GEÇEN BİR ŞEYLE BAŞINA VURDUM, ÇEKİÇLE VURDUĞUMUN FARKINDA DEĞİLDİM"

Maznun Yaşar Kapcak, hadise günü yeğeni Emre ile aralarında münazara çıktığını belirterek, "Geldi bana saldırdı, ben de yere düştüm. Eforum yetmedi. Daha sonra küfür ve hakaretler etti. Küfür etmemesini 2 aydır bana küfürler ettiğini söyledim. Yerde uyurken 'Allah belanı versin' diyerek suratıma tükürdü. Kalktım 'Yapma dedim' ama o küfür etmeye devam etti. Elime geçen bir şeyle başına vurdum. Çekiçle vurduğumun farkında değildim. Ona vurduğum gibi ben de bayılmışım. Uyandığımda yanımda çekiç vardı. Emre de baygın durumda uyuyordu. Kanepenin üzerindeydi ve suratında kan gördüm. Onu öyle görünce fenalaştım, ne yapacağımı afalladım. Mutfağa gidip bıçak aldım. İntihar etmek emeliyle bileklerimi kestim, salonda bulunan ilaç paketlerindeki ilaçları içtim, doğalgazı açtım. Yaşamak istemedim. Yalnız Emre'ye bıçakla rastgele bir darp da bulunmadım. Bıçağı yalnızca kendimde kullandım" dedi.

"ÖLDÜRMEK GİBİ BİR MAKSADIM YOKTU"

Duruşma başkanının "Neden sana hakaret ediyor?" sualine maznun Kapcak şu korunmayı yaptı: "Emre aralıksız içki alan birisiydi. Annesi de bana Emre'nin içki içmesini istemediğini söylemişti. O koşulla da çocukları yanına aldı. Bende içki içmemesini söylediğim için bana kızıyordu. Hadise günü de ben salonda televizyon izliyordum. Emre de içeride uyuyordu. Uyanıp salona üstü üryan durumda geldi ve o biçimde balkona çıkmak istedi. Ben de üryan bir biçimde balkona çıkmamasını söyledim. Gerçeğinde bir mesele daha var. Bunu söylemek istemiyordum ama anlatacağım. Kız kardeşim bana eşinin İrem ve Emre'ye taciz de bulunduğunu söylemişti. Bu mesele benim hep usuma takıldı. Sonrasında kız kardeşime söyleyince 'Biz aile arasında sorunu kapattık' dedi. Hadise anı Emre'ye nasılda ve nasıl olduğunu sordum. Münazara böyle başladı. Benim öldürmek gibi bir maksadım yoktu, çok pişmanım."

"OĞLUM YERDE KANLAR İÇİNDE UYUYORDU, ALNINDAN DA BIÇAKLANMIŞTI"

Öldürülen Emre Duran'ın annesi Saime Duran, "Oğlum konutta uyuyordu, hatta bana onu öğlen uyandırmamı istedi. Oğlum senaryocu, rejisörün biriyle görüşmesi vardı. İş yerimle oturduğumuz konut karşı karşıyaydı. Öğlen yemek için konuta geldim. Oğlumu uyandırmaya çalıştım ama uyanmadı. Sonradan da işe gittim. Bir dostum turşu isteyince 16.00 sıralarında konuta yine gittim. Fakat kapı duvardı, her yer kilitliydi, doğalgaz açılmıştı. Ne yaptıysam kapı açılmayınca polisi çağırdım. Kapıyı çilingir açtı. Oğlum yerde kanlar içinde uyuyordu. Bu arada alnından da bıçaklanmıştı. Çekiç de kardeşimin uyuduğu yatağın baş ucundaydı. Kardeşim, oğlumun telefonunu tuvaletin havalandırmasından atmış, kendi telefonunu da yakmış. Bu adamın mı usu yerinde değil? 'Müzakere ettik' diye palavra söylüyor. Benim oğlum yatağında uyuyordu. Benim oğlumu uykusunda öldürdü. Bu arada ben bu adama eşimin Emre ile kızımı taciz ettiğini söylemedim. Zati böyle bir şey de yok" dedi.

"ABİM İÇİN HEP BİZE 'BUNDAN BİR ŞEY OLMAZ' DİYORDU"

Şahit olarak dinlenen maktulün kız kardeşi İrem Duran, "Hadiseyi ben görmedim. 13.30 - 22.00 vardiyasında çalışıyordum. Saat 15.30'da dayımla telefonda konuştuk. Bana 'Kaçta konuta geleceksin?' diye sordu. Ben de ona 23.00 gibi konutta olacağımı söyledim. Neden aradığını sorunca da 'Yok bir şey' dedi. 17.00'de de akrabalarım gelip beni dükkanından aldı. Abimin can verdiğini de konutun önüne gidince bildim. Abim konutta alkol almazdı. Senaryocu ve yazar olduğu için gündüzleri uyuyor, akşamları da çalışıyordu. Dayım sırf abime saplantılı olduğundan gece odasının ışığını kapatıyordu, internetin fişine sürüklüyordu. Abim için hep bize 'Bundan bir şey olmaz' diyordu. Abim son bir ay konuta doğru dahi doğru muntazam gelmiyordu. Babamın bizi taciz ettiğine dair bir şey de asla yok. Hakikat onu bu adamın kızlarına sormak gerekli" dedi. Maznun Yaşar Kapcak'ın cezai mesullüğünün bulunup bulunmadığına dair rapor alınmasına karar veren duruşma kurulu, maznunun tutukluluk halinin devamına karar vererek mahkemeyi erteledi.

İDDİA BELGESİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddia belgesinde; Emre Duran, annesi Saime Duran ve kız kardeşi İrem Duran'ın, kuşkulu Yaşar Kapcak ile aynı konutta ikamet ettikleri anlatıldı. İddia Belgesine göre, Saime Duran hadise tarihi olan 23 Eylül 2020 tarihinde 16.00 sularında dükkanından konuta geldi ve kapının kilitli olması üzerine şüphelenip polisi aradı. Bunun üzerine hadise yerine gelen polis ekipleri çilingir kabiliyetiyle kapıyı açtıkları ve doğalgazın sarih olduğu anlaşıldı. Kapının açılmasıyla Emre Duran'ın kanlar içinde yerde uyuduğu ve kuşkulu dayısı Yaşar Kapcak'ın da konutun içinde olduğu iddia belgesinde anlatıldı. Hadise sonrasında ifadesi alınan kız kardeş İrem Duran'ın "Böyle içki içmeye devam ederse ya o beni ya ben onu öldüreceğim" diye maznunun bir tümce kurduğuna iddia belgesinde yer verildi. İddia Belgesinde otopsi neticesine göre Emre Duran'ın çekiç ve bıçak darbesiyle özellikle baş kısmından yaralanmak suretiyle can verdiği belirtildi. İddia Belgesinde, kuşkulu Yaşar Kapcak'ın "İsteyerek öldürme" kabahatinden müebbet mapusla cezalandırılmasını arz ediliyor.