Siber saldırıya uğramıştı! Dünyanın en büyüğü... 11 milyon dolar fidye ödedi

Siber saldırıya uğramıştı! Dünyanın en büyüğü... 11 milyon dolar fidye ödedi

Dünyanın en büyük ve süratli kesimhanene ve ambalajlama kuruluşlarına sahip olan Brezilya merkezli çok halklı JBS işletmesi Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan siber hamlelerin son niyeti…

JBS'deki bilgisayar ağları geçen hafta siber hamleye uğradı ve Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerindeki bazı işlemler geçici olarak kapatıldı.

Rus siber korsanların atağına uğrayan Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük et tedarikçisi JBS işletmesi, 11 milyon dolar fidye ödedi.  JBS, alıcıları gözetmek için ödeme yapılması gerektiğini söyledi. 

Firmadan yapılan açıklamada, tam kuruluşlar tekerrürden hizmete girdikten sonra fidye fiyatının korsanların hesabına yatırıldığı belirtildi.

JBS CEO'su Andre Nogueira, "Bu, işletmemiz ve şahsi olarak benim için verilmesi çok güç bir karardı" dedi.

"BİZİM İÇİN YEİS VERİCİ BİR VAZİYETTİ"

Açıklamayı yapan işletme yetkilisi, "Bizim için gerçekten yeis verici bir vaziyetti ancak alıcılarımızı düşünmek zorundaydık" dedi.

Siber saldırıya uğramıştı Dünyanın en büyüğü... 11 milyon dolar fidye ödedi

Şirketin açıklamasında, 11 milyon dolarlık ödemenin Rus siber korsanlara bitcoin türünden yapıldığı söylendi.

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük et tedarikçisi şirkete yapılan siber hücum neticeyi firmanın beşte birlik kısmı hizmet veremez hale gelmişti.

BİDEN "PUTİN’LE DE BU MEVZUYU KONUŞACAĞIM" DEMİŞTİ

Siber hamlenin arkasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden kameralar karşısına geçmiş, "Hamlelere karşılık verme mevzusunu yakından takip ediyoruz, Putin’le de bu mevzuyu konuşacağım" demişti.

Geçtiğimiz günlerde yeniden Rus siber korsanların mazot boru hattına yaptığı hamlede de milyarlarca dolarlık hasar hakikatleşmiş, doğu yakasındaki eyaletlerde büyük benzin kasveti yaşanmıştı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara