Sıcak hava dalgası geliyor... Hafta sonuna dikkat! Canlı yayında kritik uyarı

Sıcak hava dalgası geliyor... Hafta sonuna dikkat! Canlı yayında kritik uyarı

Suriye ve Irak'ta hava sıcaklığı 50 dereceyi bulması bekleniyor. Peki, Türkiye bu sıcaklıklardan nasıl etkilenecek? A Haber Meteoroloji Danışmanı Esra Bayhan, canlı yayında yaptığı açıklamada, "Bu bizim

Suriye ve Irak’ı tesiri altına alması beklenen sıcak hava dalgası sebebiyle hava sıcaklığının 50 dereceye yükseleceği varsayım ediliyor. Türkiye'de de hava sıcaklıklarının yarından itibaren Günaydoğu Anadolu'da çoğalması bekleniyor. Ayrıntıları Meteoroloji danışmanı Esra Bayhan anlattı...

Esra Bayhan, A Haber canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

Yağış bir zaman daha bizimle. Tesiri kısmen eksildi artık, turuncu alarm  yok ancak bugün için özellikle iç Ege'de güçlü yağışlar aralıklarla devam ediyor. Yerel sağanaklar olarak devam ediyor. 

İlerleyen günlerde yağışlar azıcık daha tesirini eksiltiyor ama Pazartesi günü ülkemiz yeni bir yağışlı hava sisteminin tesiri altına girecek. Pazartesi günü tekerrür yağış geliyor ülkemize. Yeniden Avrupa üzerinden gelen bir sistemden bahsediyoruz. Yurdun Batısının büyük bir kısmını tesiri altına alacak. Geçtiğimiz haftaya göre azıcık daha cılız bir sistem gibi duruyor.

Sıcak hava dalgası geliyor... Hafta sonuna dikkat Canlı yayında kritik uyarı

"GÜNEYDOĞU'DA YARINDAN İTİBAREN SICAKLIK 40 DERECEYİ BULACAK"

Bu bizim Güney bölgelerimizi etkiliyor, Akdeniz'i etkiliyor. Misal veriyorum yarından itibaren Güneydoğu Anadolu'da sıcaklık ortalaması 36-37 derecenin üzerine çıkacak. Hafta sonu bu sıcaklıklar daha da çoğalacak. Diyarbakır, Şanlıurfa'da 40 dereceleri gösterecek termometreler. Şırnak'ın Cizre ilçesinde 43-44 dereceye erişecek sıcaklıklar. Aynı zamanda Akdeniz'de, Antalya Adana'da, Ege'de Muğla dolaylarında sıcaklıklar da ciddi bir çoğalış görünüyor olacak. Salı gününe kadar bu sıcaklık çoğalışları Güneydoğu Anadolu'da, Akdeniz'de ve Ege'de tesirli olmaya devam edecek.

Bu yaz için öngörümüz şu; Güney kesimlerimiz ağırlıklı olarak Güneyli hava akımlarından etkilenip çok sıcak bir yaz geçiriyor olacak gibi görünüyor. Kuzeyli hava akımları ise yurdun Batısında ve Kuzeyinde tesirli olacak. Azıcık daha yaışlı günler göreceğiz gibi duruyor.