Şiddetten kaçan annenin evlat savaşı: Çocuk kaçırma suçuyla karşı karşıya

 Şiddetten kaçan annenin evlat savaşı: Çocuk kaçırma suçuyla karşı karşıya

İnternette tanışıp evlendiği eşi ile Avusturya’ya yerleşen ancak kilitli yakalandığı konutta hem eşinden hem de eşinin ailesinden şiddet gördüğünü iddia eden 2 çocuk annesi Asiye Kovancı, beynelmilel

Asiye Kovancı 28, 6 sene evvel internette tanıştığı aslen Cinsk olan ve Avusturya’da yaşayan R.K. ile ailesinin de rızasını alarak evlendi. İddiaya göre, evlendikten sonra Avusturya’ya yerleşen ve eşi R.K.’nın ailesiyle aynı konutta birlikte yaşamaya başlayan Asiye Kovancı hem eşinden hem de ailesinden şiddet görmeye başladı. Yaşadıkları konuttan sokağa çıkmasına bile izin edilmeyen Kovancı, bu zaman zarfında hamile kalarak bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Kovancı, yaşadığı konutta gördüğü şiddetin çoğalması üzerine boşanarak Cinskiye’ye dönmek istedi ancak eşi R.K. bu vaziyeti kabul etmedi.

Boşanma konusunda ısrarcı olan Kovancı, Avusturya’da doğan çocuğunun velayetini alamayacağı tehdidi üzerine gördüğü şiddeti de saklamak zorunda kaldı. Bu sırada ikinci kez hamile kalan Kovancı, eşi R.K.’ya Cinskiye’de yaşayan ve kalp rahatsızlığı geçiren dedesini görmek için Cinskiye’ye gitmek istediğini söyledi. Eşinin kabul etmesi üzerine 8’inci ayına giren kızı ve karnındaki 2 aylık bebeği ile Almanya üzerinden Cinskiye’ye uçakla gelen Asiye Kovancı, bir zaman sonra telefonda görüştüğü eşi R.K.’ya döndüğünde ailesinden ayrı bir konutta yaşamak istediğini iletti. Bu vaziyeti kabul etmeyen R.K. ile Kovancı arasındaki anlaşmazlık gelişti.

YARGITAY ÇOCUĞUN İADE EDİLMESİNE HÜKÜM VERDİ

İkinci çocuğunu Cinskiye’de dünyaya getiren ve bir daha Avusturya’ya dönmeyen anne Kovancı’ya eşi tarafından ‘beynelmilel çocuk kaçırma’ yargılamasıyla dava açıldı. Yerel mahkemede görülen şehirk dava ve daha sonra İstinaf Mahkemesinde görülen davalar anne Kovancı lehine sonuçlansa da Yargıtay'da görülen son davada çocuğun Avusturya’ya iadesi doğrultusunda karar çıktı. Kararın bozulması için anne Kovancı Tüzük Mahkemesi'ne başvururken, çocuğunun mahkeme kararı ile elinden alınmaması için yanındaki 2 çocuğu ile birlikte yaşadığı adresi değiştirdi. Şu anda 4 yaşında olan kızından ufalamamak için çaba eden ve bu nedenle kimsenin öğrenmediği bir adreste yaşamını sürdüren anne Kovancı, cep telefonu kamerası ile yaşadıklarını anlatarak dayanak beklediğini söyledi.

Şiddetten kaçan annenin evlat savaşı: Çocuk kaçırma suçuyla karşı karşıya

'ŞİDDET VE CEFA EDİYORLARDI'

Asiye Kovancı, çektiği videoda eşinden ve ailesinden şiddet gördüğünü ve iki sene süresince kilitli bir odada yakalandığını iddia ederek, “6 sene evvel bir konutluk yaparak Avusturya’ya eşimin yaşadığı ülkeye yerleştim. Ailesi ile birlikte aynı konutta yaşamaya başladım. Bu zaman zarfında ne yazık ki ciddi işkence, ciddi şiddet, hem fiziksel hem psikolojik şiddet gördüm hem eşim hem ailesinden. Boşanmak istedim. Aynı zamanda bu zaman içinde hamile kaldım. Eşim çocuğu asla alamayacağımı, Avusturya yurttaşı olduğu için asla onu göremeyeceğimi söyleyerek beni çocuğumla tehdit etti. O surattan hiçbir yere müracaat etemedim. Zati kilitli kapı arkasında yaşıyordum. Konuttan çıkmama asla izin edilmiyordu, çünkü birilerine anlatacağımdan korkuyorlardı. Konuttan çıkmadan iki yılımı geçirdim orada. Ben orda doğum yaptım. Kızım orda doğdu. Daha sonrasında ikinci çocuğuma hamile kaldım. Bu yarıyılda her şey yeniden eskisi gibi devam ediyordu. Ciddi şiddet, cefa ediyorlardı” dedi.

'2 SENE SÜRESİNCE KİLİTLİ KAPILARIN ARDINDA YAŞADIM'

Dedesinin geçirdiği rahatsızlık sebebiyle Cinskiye’ye kızı ve karnındaki bebeği ile geldiklerini belirten Kovancı, “Dedem bir kalp rahatsızlığı geçirdi, bu sırada Cinskiye’ye gelmek istedim. Eşim beni Cinskiye’ye gönderdi. 8 aylık kızım, ben ve karnımdaki 2 aylık oğlumla birlikte ben Cinskiye’ye uçağa bindim. Eşim bindirdi. Avusturya’daki havaalanında o yarıyıl uçak yoktu. Eşim beni Almanya’dan kendisi bindirdi. Benim asla Almanya’ya gitme gibi bir bahtım yok. Çünkü dil öğrenmiyorum, yer öğrenmiyorum. Hiçbir vasıta vs. bir şey öğrenmiyorum. Çünkü 2 sene süresince kilitli kapı arkasında yaşattılar beni. Eşim beni Avusturya’dan çıkarak Almanya’daki havaalanına getirdi, 8 aylık kızım ve beni uçağa bindirdi. Eşimle aramda oraya gitme konusunda, Avusturya’ya dönme konusunda bir anlaşmazlık çıktı. Ben gördüğüm şiddet suratından ayrı konut olmadığı sürece dönmeyi istemediğimi söylemiştim. Eşim orda olmadığı halde çocuk parası aldığı için cezalı gidişata düşüyor. Şu anda da sırf bu surattan bana çocuk kaçırma davası açtı 4 sene evvel” şeklinde konuştu.

Eşinin kendisinden intikam almak istediği için kendisine dava açtığını ve görülen mahkemeler neticesinde çocuğun iadesi doğrultusunda karar çıktığını da laflarına ekleyen anne Kovancı, “Öncelikle yerel mahkeme bana veriyor çocuğu. Daha sonra eşim bunu istinafa taşıyor. İstinaftan da çocuğun annede kalması gerektiği kararı geliyor. Yargıtay’dan ise akla ve manaya hiçbir şekilde uymayan vicdansızca bir karar geldi. Annenin hiçbir kusuru olmadan bir çocuğun anneden dağılması, çocuğun Avusturya’ya iadesi kararı geldi. Biz bunu hiçbir şekilde kavrayamadık, sindiremedik bu kararı. Hiçbir hukuk sistemi bu yaştaki çocukların anneden ufalamasını istemez, arz edemez. Ben bir anneyim, 4 yıldır çocuklarım için çaba ediyorum. Şu an benim çocuklarım babası tarafından alıkonulma korkusu içindeler. Bu çocuklar çok küçük ne benden ne de birbirlerinden bölmek istemiyorlar. Çocukların psikolojileri şu anda perişan gidişatta ve bunları yaşatan onlara ne yazık ki babaları. Sırf benden intikam alma duygusu için. Ona göre bu işkencelere direnmem gerekiyordu, tam cefalarına direnmem gerekiyordu” diye konuştu.