‘Sıfır Atık’ töreninde uyarı: İklim göçleri başlayacak

‘Sıfır Atık’ töreninde uyarı: İklim göçleri başlayacak

Emine Erdoğan, iklim farklılığı sebebiyle ‘iklim sığınmacısı’ kavramının ortaya çıktığını söyledi ve “Hayatın gitgide güçleşeceği bir dünya bizi bekliyor” dedi.

Emine Erdoğan, iklim ihtarında bulundu, Sıfır Atık Projesi’nin ehemmiyetini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, dün Beştepe’de tertip edilen Sıfır Atık Kısa Film Müsabakası Ödül Merasimi’nde özetle şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde yaşanan natürel trajedilerden dinlediğim yeisi ifade etmek istiyorum. Bugün hepimizin kalbi bir yas konutudur. Bu facianın açtığı yaraları sarmak için el ele vermeliyiz. Birleşmiş Milletler iklim raporunun bana göre en ehemmiyetli iletiyi, iklim farklılığının kavgasız olarak insan mahsulü olduğunu söylemesidir. 7.5 milyarlık dünya popülasyonu bu krizden etkileniyor. Son 20 senede 7 bin 500 büyük natürel afet hakikatleşti. 1.2 milyon insan yaşamını kaybetti. Küresel ekonomiye tesiri neredeyse 3 trilyonu buldu. 2020 seneyi, ülkemizde sıcaklık rekorlarının kırıldığı bir seneydi. Bu yıl, Marmara Denizi’miz müsilaja teslim oldu.

FAZLA HAVA OLAYLARI

Tüm bunlar, ülkeler üzerinde ekonomiden, ticarete, hayvancılıktan, enerji kaynaklarına kadar devirici tesirler yapıyor. Bu fazla hava hadiselerinin sıklığı giderek çoğalacak. Kışlar daha kısa, yazlar daha uzun ve sıcak geçecek. Ne Yazık Ki ufukta, hayatın gitgide güçleşeceği bir dünya bizi bekliyor. Yaşanamaz hale gelen yerlerden göçler başlayacak. Bugün yaşamımıza iklim sığınmacısı diye bir kavram girdi.

30 MİLYAR TL HASILAT

Buradan hemen herkese seslenmek istiyorum. Sıfır Atık Projesi’ni, yediden yetmişe hepimizin seferberlik ruhuyla sahiplenmesi gerekiyor. Maksadımız 2023’te tüm Türkiye’de sıfır atığı yaygınlaştırmaktır. 2034 senesinde yüzde 60 seviyesini göreceğiz. 2017’den bugüne, 24.2 milyon ton atık ekonomiye kazandırıldı. 3 milyon ton sera gazı salınımı önlendi. Tüm bu çalışmalardan 30 milyar TL ekonomik hasılat sağlandı.”

AFET SONRASI 1357 EV

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese de “Yaşanan zorlu süreçte ulusumuzun devletine olan güvenine inancına tanık olduk. TOKİ Başkanlığımızla Antalya, Muğla, Kastamonu, Sinop, Bartın, Rize ve Artvin’de yöresel mimariye uygun, etrafçı ve sıfır atığa geçimli 1357 ev, 1646 köy konutu ve 863 ahır yapıyoruz. Kastamonu ve Sinop’ta 4 sanayi sitesini yine yapıyoruz” dedi.

‘Sıfır Atık’ töreninde uyarı: İklim göçleri başlayacakEmine Erdoğan, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca tertip edilen Sıfır Atık Kısa Film Müsabakası Ödül Merasimi’nde lise ve üniversite talebesi gençlerin ödüllerini verdi. Rıza ÖZEL/ ANKARA

‘Sıfır Atık’ töreninde uyarı: İklim göçleri başlayacak