Sinemada ilk yarının karnesi

Sinemada ilk yarının karnesi

Seneyi yarıladık, dolayısıyla vizyona çıkan filmlere ait ilk yarı derlemesi yapabiliriz. Bu manayla şu ana kadar salonlara uğramış üretimler arasından “En İyi 10 Yabancı” ve “En İyi 5 Yerli” çalışmayı

1 Paralel Anneler / Madres Paralelas 5 yıldız

Acı bir tarihin kapısını aralarken...

Sinemada ilk yarının karnesi

Yaşları değişik olsa da çağdaş zamanlardan iki annenin doğum yaptıkları sağlık kurumunda başlayıp sanki İspanyol politik tarihinin yakın geçmişine de uzanan hikayeleri. Penélope Cruz’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren bu enfes filmde Pedro Almodóvar, ‘Franco faşizmi’nin darmadağın ettiği hayatları da anımsatıyordu...

2 Vortex 5 yıldız

Yaşlılara gerçekten yer yok mu?

Sinemada ilk yarının karnesi

Biri demans problemleriyle, öbürü de hem onunla hem de yayına hazırladığı kitabıyla uğraşan, 80’lerindeki bir çift. Provokatif eserleriyle tanıdığımız Gaspar Noé, bence kariyerinin en iyi filmi “Vortex”te hem yaşlılığın dramatik yanlarında hem de varoluşumuza dair sual ve meselelerde geziyordu.

3 Memoria  5 yıldız

Sesler, suratlar, caddeler…

Kolombiya’ya, sağlık problemleri yaşayan kız kardeşinin yanına giden İskoç botanikçi, yalnızca kendisinin dinlediği acayip bir sesin peşine düşer... Hafıza, hatıralar, vicdan, aklın oyunları vs. üzerine Apichatpong Weerasethakul imzalı etkileyici bir sinemasal yolculuk. Filmin başrolünde Tilda Swinton vardı.

4 Drive My Car 4 yıldız

Yola çıkmış arıyorum kaybettiğim aşkımı

Çok hoşlandığı karısını kaybettikten sonra kapanmayan yaralarıyla başa çıkmaya çabalayan bir tiyatro rejisörü ve sahneye koyacağı “Vanya Dayı”nın provaları esnasında kendisine tahsis edilen sürücüsüyle tasalaşma macerayı. Bu seneki Oscar’larda ‘En İyi Beynelmilel Film’ mükâfatını kazanan Ryûsuke Hamaguchi imzalı imal, Haruki Murakami’nin aynı isimli hikayesinden sinemaya uyarlanmıştı.

5 The Batman 4 yıldız

Gölgelerin eforu ismine…

Her güzergahıyla çürümüş bir Gotham City ve “Gölgelerin içinde saklandığımı düşünüyorlar, oysa ben gölgenin kendisiyim” derken hakı sağlama mevzusunda güçlükler yaşayan bir Batman. Ve ahlaki açıdan problemli gördüğü yetkilileri ortadan kaldıran ‘The Riddler’ isimli anti-kahraman. Matt Reeves’in idarediği “The Batman”, 70’lerin havasını estirirken sıkı bir polisiye tadı da veriyordu. Kahramanı Robert Pattinson’ın canlandırdığı imal, çizgi roman şahsiyetinin sinemadaki en iyi uyarlamalarından biri olmuş.

6 Bergman Adası / Bergman Island 4 yıldız 

Adalardan bir film kazanç bizlere…

Ingmar Bergman’ın bir hayli filmini sürüklediği Farö Adası’na giden Amerikalı sinemacı bir çift ve ilişkilerindeki kasvetler... Mia Hansen-Love’şan idarediği imal hem kişiliklerinin ruhsal ve sanatsal açmazlarına vurgu yapıyor hem de İsveçli efsanevi sinemacının kimi meseleli yanları anımsatıyordu. Kadrosunda Tim Roth’u da barındıran filmde Vicky Krieps ve Mia Wasikowska’nın performansları çok iyi.

7 Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once 4 yıldız 

Ortaya karmaşık

Sinemada ilk yarının karnesi

Aşkının peşinden Amerika’ya gelmiş Çinli bir kadın... Gittiği merkezde kendisini apayrı dünyaların içinde bulur. Paralel evrenler sorununu anlatırken kafamızı karıştıran, sonra toparlayan özel bir film. Daniel Kwan ve Daniel Scheinert’in idarediği üretimde Michelle Yeoh sinema macerasındaki en zaferli performansı ortaya koyuyordu.

8 Ayrı Dünyalar / Ouistreham 4 yıldız 

Her şey sınıfsaldır!

İşçilerin arasına karışarak onların tasalarını bizatihi yaşayan ve tecrübelerini bir kitapta toplamak isteyen bir gazeteci... Florence Aubenas’ın kitabından sinemaya aktarılan film, hem emekçi sınıfının sorunlarının hem de basın etiği mevzusunun altını çiziyor. Emmanuel Carrère’nin idarediği üretimde ana şahsiyeti canlandıran Juliette Binoche’un dışındaki adların hepsi hakikat işçiydi.

9 Yola Devam / Jaddeh Khaki 4 yıldız

Git, kendini kurtar!

İran rejiminin karşı duruşundan dolayı geçen hafta tekerrür nezaretine aldığı Cafer Panahi’nin oğlu Panah Panahi’nin imzasını taşıyan üretimde büyük oğullarını sistemin gazabından gözetmek için yurtdışına yollamaya çalışan bir ailenin gayretleri trajikomik bir havada anlatılıyordu.

 10 Hekim Strange Çoklu Evren Deliliğinde / Doctor Strange in the Multiverse of Madness  4 yıldız

Böyle anne olmaz olsun!

Marvel Sinematik Evreni abonelerinden Dr. Strange, ikinci solo serüveni “Çoklu Evren Deliliğinde”da, yaptığı makûslukları “Ben canavar değilim, anneyim” mazeretiyle olağanlaştırmaya çalışan Wanda Maximoff’u, namıdiğer Scarlet Witch’i yasaklamaya çalışıyor. Rejisör Sam Raimi’nin dalga geçen üslubunun öne çıktığı üretimde ana şahsiyeti ilkinde olduğu gibi Benedict Cumberbatch canlandırıyordu.

EN İYİ 5 YERLİ FİLM

1 KERR 4 yıldız

Memleketimden manzaralar

Sinemada ilk yarının karnesi

Ölüm eden babasını toprağa vermesinin ardından yaşadığı yere dönmeye hazırlanan ama tren istasyonunda tanık olduğu cinayetle kendisini acayip bir eşitliğin parçası olarak bulan genç bir adam. Tayfun Pirselimoğlu kendi yazdığı “KERR” isimli romanını sinemaya taşırken evvelki filmi “Yol Kenarı”nda olduğu gibi metaforlara ve yollamalara müracaat etiyor ve bir kasaba profili eşliğinde memleket reflekslerini perdeye yansıtıyordu.

2 Mektep Tıraşı 4 yıldız

Ortaklaşa bir aymazlık

Sinemada ilk yarının karnesi

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet’le beraber kaleme aldığı “Mektep Tıraşı”, Doğu Anadolu’nun çetin kış koşullarında, bir yatılı bölge ilköğretim mektebinin hudutları içinde geçiyordu. Film yörenin kendine özgü meselelerine bir nebze dokunuyor, bir parça ‘ergen zorbalığı’na vurgu yapıyor ama reel olarak ortaklaşa bir aymazlığın ve güçlükler karşısında mesullükten kaçma reflekslerinin ufak ölçekli bir ülke profili! altını çiziyordu.

3 Bergen 4 yıldız

Tam kapıları kapalıydı...

Sinemada ilk yarının karnesi

Muhteşem sesi, dramatik hayat hikayesi, kocasından gördüğü şiddet ve acı sonu... Mehmet Binay - M. Caner Alper ikilisi, bu vücutsal ve ruhsal travmalarla yüklü hikayenin adresi olan sanatçının yaşam öyküsünü “Bergen”le sinemaya taşıyordu. Farah Zeynep Abdullah filmde ‘Acıların Kadını’ olarak öğrenilen sanatçıyı canlandırırken şarkılarını da söylüyordu. Bu kayda değer çalışmanın bir başka ehemmiyeti de ‘kadın cinayetleri’ sorununa dikkat toplamasıydı.

4 Beni Beğenenler Listesi 4 yıldız 

Sevginin eforu!

Son derece etkileyici ilk uzun metrajı “Kar”la tanıdığımız Emre Erdoğdu imzalı “Beni Beğenenler Listesi”, Bağcılar’dan çıkıp Cihangir’e kapağı atmış, namlılara uyuşturucu sağlayan bir torbacının hikayesini anlatıyordu. Ana kişilik Yılmaz, işlevselliğiyle aradaki sınıfsal farkların kırılabileceğine ve kurulan arkadaşlıkların derin olabileceğine inanıyor ama emniyetin başlattığı uyuşturucu işlemleri onun ‘kast sistemi’nin hakikatleriyle yüzleşmesini sağlıyordu. Halil Babür, etkileyici performansıyla filme damgasını vuruyordu.  

5 Dilberay 3 yıldız

Acıları pişiren kadın

2019’da hayata veda eden şarkıcı Dilber Ay’ın, dramatik geçmişi eşliğinde maharetiyle kendisini saran makûsluk, şiddet ve cefa helezonisini kırıp özgürlüğüne kavuşma sürecini anlatan imal Ketche imzasını taşıyordu. Filmde Büşra Pekin sanatçının erişkinliğini, Zeliha Kendirci de minikliğini perdeye taşıyordu.