Sinemalar ne zaman açılacak? Sinema salonlarının açılış tarihi için İçişleri Bakanlığı genelgesi

Sinemalar ne zaman açılacak? Sinema salonlarının açılış tarihi için İçişleri Bakanlığı genelgesi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılması kararlaştırılan işletmelerden biri de sinema salonları oldu. Alınan tedbirlerle beraber hareketliliği azaltmak ve sosyal mesafe kuralları kapsamında…

Sinema salonlarının açılış tarihi, Türkiye'nin koronavirüs gündeminde yer almaya devam ediyor. Daha önce 31 Aralık'a kadar kapatılmasına karar verilen sinema salonları için yeni karar İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelge ile belli olmuştu. Korona virüs tedbirleri kapsamında faaliyeti durdurulan sinema salonlarının açılışı için bu süre 1 Mart’a kadar uzatılmıştı.

SİNEMALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda 81 İl Valiliğine “Sinema Salonları” ile ilgili ek genelge gönderdi. Genelge ile 31 Aralık’a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart’a uzatıldı.

Valiliklere gönderilen genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler alındığı belirlendiği hatırlatıldı. Alınan önlemler kapsamında sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31 Aralık tarihine kadar durdurulması kararlaştırıldığı anımsatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.