Sınırda Afgan alarmı! Hendek ve çit: PÖH takviyesi...

Sınırda Afgan alarmı! Hendek ve çit: PÖH takviyesi...

Türkiye’ye günde vasati 1000 Afgan’ın firari geçiş yaptığı hudut hattında ‘alarm’ verildi. Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı hudut hattına, yardım olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500…

Amerika Birleşik Devletleri, 20 sene sonra Afganistan’dan çekilirken Taliban, her gün yeni bölgeleri hakimiyet altına alıyor. Çekilmenin ardından iç savaş fobisiyle Afganistan’dan İran ve Pakistan doğrultusunda göç dalgası başladı. Afganların İran’dan sonraki ikinci durağı ise Türkiye oldu. Son 2 ayda Türkiye’ye yoğun Afgan göçü başlarken, günde vasati 1000 Afgan’ın huduttan yasadışı geçiş yaptığı bilindi.

Taliban’dan kaçıp, huduttan geçiş yapanların çoğunluğunu 16 ile 25 yaşları arasında erkeklerden oluştuğu, bir aylık yaya yaptıkları yolculuğun ardından Türkiye’ye eriştikleri kaydolundu.

SINIRA PÖH DESTEĞİ

İçişleri Bakanlığı Afgan göçüne karşı hudut şehirlerini uyarırken, yeni temkinler de yaşama geçirildi. Hudut hattının gerisinde güvenlik önlemlerinin çoğaldırılması ve yasa dışı geçişlerin önüne geçilmesi için Van’a 750 Özel Operasyon Polisi’nden PÖH oluşan 35 tim görevlendirildi. Van-İran hududunda fiziki temkinlerinin çoğaldırılarak geçişlerin önlenmesi için 500 güvenlik korucusu bölgeye sevk edildi. İHA’lar başta olmak üzere havadan keşif, gözetleme çalışmaları yapılıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı takımları da Van Gölü’nde konuşlandırılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter’dan “Türkiye, çevremizdeki coğrafyada tüm olup bitene karşın göçü idaremekte; ecdadımıza, komşuluğumuza, asil ulusumuza yakışanı yapmaktadır. Fitneye, fesata, husumete, fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Sınırda Afgan alarmı Hendek ve çit: PÖH takviyesi...

AFGANLAR 2. SIRADA

TÜRKİYE’de Suriyelilerden sonra 500 bini aşan rakamla en çok Afgan muhacir-mülteci bulunuyor. Çok rakamda muhacir-mülteci hudutta tutuluyor. Resmi sayılara göre 2016’da 174 bin 466, 2017’da senesinde 175 bin 752, 2018’de 268 bin, 2019’da 454 bin 662, 2020’de 122 bin 302 ve 2021 senesinin Temmuz ayına kadar 62 bin 687 muhacir-mülteci tutuldu. Son senelerde en fazla tutulan muhacirler ise Afganlar. Tutulan Afganlar geri yollama merkezlerine alınıyor. Harekâtlarından sonra ülkelerine sevk ediliyor.

İRAN HUDUDUNA DUVAR

TERÖR, firaricilik ve yasadışı geçişleri önlemek için son senelerde yeni ihtiyat alınıyor. Hudut hattına belirli bölgelerde duvar çekiliyor. İran ve Irak hudut hattının 54 kmlik Iğdır-İran hududunun tamamı, 84 kmlik Ağrı-İran hududunun 82 kmsi ile 121 kmlik Hakkari-İran hududunun 13 kmsinde olmak üzere inşa edilen 149 kmlik güvenlik duvarı ve devriye yolu bitirildi. Türkiye’nin doğu hududuna 141 gözetleme ve 109 haberleşme kulesi, 85 komuta hakimiyet merkezi ile 329 kablosuz sensör seti kurulmasını öngören Elektro-Optik Kule Projesi’ne başlandı. Yüzde 90’ı biten Elektro-Optik Kuleleri’yle hudutta aralıksız ve faal gözetleme ihtimali olacak.

VAN’DA DÜN 1456 MUHACİR TUTULDU

VAN Valiliği, çok rakamda firari muhacirin boş arazide toplu biçimde yürüdükleri görüntülerle alakalı açıklama yaptı. Görüntülerdeki yerin Van’ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir Semti’nin Erek Dağı yönünde bulunan sarih arazi olduğu belirtildi. Van Valiliği’nin açıklamasında “Bölgedeki metruk binalarda 1456 kumpassız muhacir tutuldu. Firarileri organize eden 11 organizatör gözaltına alındı, 6’sı hapsedildi” denildi.