Sınırda tansiyon düşmüyor: ABD'den Rusya'ya flaş çağrı

Sınırda tansiyon düşmüyor: ABD'den Rusya'ya flaş çağrı

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas gerilimi sürat kesmeden devam ederken Amerika Birleşik Devletlerinden yeni bir açıklama geldi. Washington yönetimi, bölgedeki büyümeleri 'provokasyon' olarak…

Ukrayna ile Rusya arasında ayrılıkçı Donbas bölgesi suratından yeni bir savaşın eşiğine gelinirken huduttaki gerilim bir cinsli dinmiyor.

Son günlerde peş peşe açıklamalara mevzu olan huduttaki kriz ile alakalı Amerika Birleşik Devletlerinden yeni bir açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü hakikatleştirdiği basın buluşmasında Rusya'yı Ukrayna ile gerginliği tırmandırmaktan sakınmaya çağırdı.

Geçtiğimiz günlerde Moskova'nın hudut bölgesine yeni askeri sevkiyat asıllaştırdığını gözler önüne seren görüntüler ortaya çıkmıştı.

GELEN RAPORLAR 'İNANDIRICI'

Amerika Birleşik Devletlerinin açıklamasında bu mevzuya da dikkat çekildi. Ukrayna hududu yakınında ve Kırım'da bir araya gelen Rus askerlerine dair gelen raporlar 'inandırıcı' olarak nitelendirildi.

MOSKOVA'YA ÇAĞRI: SARİHLİK GETİR

Aynı açıklamada Moskova'nın bu adımları 'provokasyon' olarak adlandırıldı ve Moskova'ya 'bu mevzuya sarihlik getir' çağrısı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı lafçısı Ned Price, Rusya'yı bölgedeki tansiyonu yükseltmemeye davet etti.

Dışişleri Bakanlığı'nın gazetecilere verdiği brifing, Başkan Joe Biden'in Cuma günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ile yaptığı ilk görüşmenin ardından geldi.

Biden, konuşmasında Washington idaresinin Rusya'nın devam eden saldırganlığı karşısında Ukrayna'nın hakimliğine ve toprak bütünlüğüne destekledimeye devam ettiğinin altını çizmişti.

DONBAS'TA YENİDEN CAN KAYBI

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş neticeyi 2 Ukrayna askerinin yaşamını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Silahlı Güçlerinden yapılan açıklamada, Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların tertip ettiği hücumda 2 Ukrayna askerinin yaşamını kaybettiği belirtilerek, 'Rus-işgal eforlarının bombardımanına korunucularımız ateş açarak karşılık verdi' ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca bölgede son 24 saat içinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların yedi defa mütareke ihlali yaptığı belirtildi.

RUSYA-UKRAYNA GERGİNLİĞİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ait Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı mütareke kararı almıştı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya'nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hududuna ve Kırım'a askeri sevkiyat yaptığını açıklamıştı.

Ukrayna Korunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi ise Rusya'nın Ukrayna'ya karşı ‘geniş çaplı’ provokasyona hazırlandığını iddia etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in lafçısı Dmitriy Peskov ise Ukrayna hududundaki askeri hareketliliğin ‘tehdit oluşturmadığını’ ifade etmişti.

DONBAS NEDEN EHEMMİYETLİ?

Donbas bölgesi, Zengin kömür rezervlerine sahip. Ukrayna ve Rusya için oldukça ehemmiyetli. Ukrayna, ekonomik olarak bölgeden kazanç elde ederken, Rusya da Rus orijinlilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgeyle yakından ilgileniyor.

100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. büyük maden bölgesi olan Donbas, Ukrayna topraklarının yalnızca yüzde 5'ini oluşturuyor. Ulusun yüzde 10'u burada yaşıyor. Gayrisafi ulusal hasılanın GSMH yüzde 20'sini bu bölge sağlıyor.

Ukrayna'nın ihracatının dörtte biri de yeniden bu bölgeden asıllaştırılıyor. Donbas bölgesi ayrıca her iki hudutta da ağır sanayi kompleksleri ve madencilik sektörünün yoğunlaştığı ehemmiyetli bir merkez olarak öğreniliyor.