Sınırda tansiyon düşmüyor: Putin'den yeni adım

Sınırda tansiyon düşmüyor: Putin'den yeni adım

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas gerilimi yükselmeye devam ediyor. Askeri hareketliliğin devam ettiği hudut bölgesi için iki ülkeden de dikkat toplayan adımlar geldi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor! Hudut bölgesinde karşılıklı askeri hareketlilik sonrası iki taraftan da yeni adımlar geldi.

RUSYA'DAN YENİ ADIM

İngiliz medyasının eriştiği videoda Rus tarafının hudut bölgesine yeni sevkiyatlar yaptığı anlar yer aldı. Mevzubahisi videoda Rusya'nın bölgeye onlarca tank ve zırhlı vasıta yolladığı görülüyor.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasından kısa bir vakit sonra Ukrayna cephesinden de eş bir adım geldi.

Sınırda tansiyon düşmüyor: Putinden yeni adım

UKRAYNA T-72'LERİ GÖNDERDİ

Ukrayna hükümeti hududa onlarca tank sevkiyatı yaptı. Ortaya çıkan görüntülerde Ukrayna tarafının tren yolu ile hududa onlarca T-72 tankı yolladığı görüldü.

"DÜNYA SAVAŞINA DÖNÜŞME POTANSİYELİ VAR"

İngiliz The Sun gazetesine konuşan Rus askeri uzmanı Pavel Felgenhauer, huduttaki çoğalan tansiyonun bir Avrupa savaşına dönüşebileceğini belirtti.

Felgenhauer iki tarafın attığı aımlar sonrası "Bu krizin bir dünya savaşına dönüşme potansiyeli dahi var" dedi.

Sınırda tansiyon düşmüyor: Putinden yeni adım

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta Ukrayna Meclisinde yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Güçlerinin askeri tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptıklarını belirtmişti.

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov da Rusya'nın kendi toprakları içerisinde silahlı güçlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit kapsamadığını ifade etmişti.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde güya bağımsızlığını duyuru eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana 13 binden fazla bireyin yaşamını kaybettiği çatışmalar devam ediyor.