Sınırda tehlikeli restleşme: Kremlin'den yeni açıklama

Sınırda tehlikeli restleşme: Kremlin'den yeni açıklama

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas gerilimi sürüyor. Dün ortaya çıkan ve hududa askeri sevkiyat yapıldığını gözler önüne seren görüntülerin ardından Kremlin'den yeni bir açıklama geldi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor! Dün hudut bölgesinde karşılıklı askeri hareketlilik yaşanmıştı.

Rusya'dan mevzu ile alakalı yeni bir açıklama geldi. Kremlin'den görüntüler ile alakalı yapılan ilk açıklamada bölgedeki askeri faaliyetlerin kimseyi kaygı vermemesi gerektiği vurgulandı.

Aynı açıklamada bu gidişatın kimseye tehdit oluşturmadığının altı çizildi.

Dün İngiliz medyasının eriştiği videoda Rus tarafının hudut bölgesine yeni sevkiyatlar yaptığı görülmüştü. Mevzubahisi video ile Rusya'nın bölgeye onlarca tank ve zırhlı taşıt yolladığı ortaya çıkmıştı.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasından kısa bir müddet sonra Ukrayna cephesinden de eş bir adım gelmiş, Ukrayna hükümeti tren yolu ile hududa onlarca T-72 tankı yollamıştı.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta Ukrayna Meclisinde yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Güçlerinin askeri tatbikat gerekçesiyle Ukrayna hudutları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptıklarını belirtmişti.

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov da Rusya'nın kendi toprakları içerisinde silahlı güçlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit kapsamadığını ifade etmişti.