Sınırda üç kademeli önlem

Sınırda üç kademeli önlem

Ulusal Korunma Bakanlığı, mümkün Afgan göçüne karşı hudutlarda üç kademeli tedbir alındığını duyururken “İran hudut hattında 2021 senesinde 68 bin 353 birey yasaklanmış, 1078 birey tutulmuştur. Son büyümeler

ULUSAL Korunma Bakanlığı, alınan ihtiyatlar sayesinde son bir ayda, tüm sınırlarda yasa dışı yollarla geçiş yapmaya çalışan 13 bin 769 şahsın tutulduğunu, 25 bin 186 şahsın da hududu geçmelerinin yasaklandığını duyurdu.

Bakanlık ismine açıklama yapan Basın ve Ulusla İlişkiler Müşavirliği Tasarı Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, mümkün Afgan göçünü önlemek için sınır hattında üç kademeli tedbir alındığını tekrarladı. Kara, temkinleri şöyle anlattı: “İran hudut hattında 2021 senesinde 68 bin 353 kişi yasaklanmış, 1078 kişi tutulmuştur. Son büyümeler ışığında İran hududunda lüzumlu birlik kaydırmaları ve yardımlar yapılmıştır. Hudutlarımızın güvenliği alakalı bakanlık ve müesseselerle koordineli olarak her türlü zorlu abuhava ve arazi koşullarına karşın 7 gün 24 saat sürekli olarak sağlanmaktadır. ‘Sınır iffettir’ anlayışıyla en kıdemsizinden en kıdemlisine kadar tam personelimiz yüksek moral ve motivasyonun yanı gizeme büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla kendine verilen vazifeleri galibiyetle yerine getirmektedir.”

BİR AYDA 22 HAREKÂT

Binbaşı Pınar Kara, bir ay içinde yurtiçi ve hudut ötesinde 22 harekât tertip edildiğini, 24 Temmuz 2015’deri bugüne kadar 18 bin 455, bu senenin başından itibaren de 1865 teröristin tesirsiz hale getirildiğini söyledi. Binbaşı Kara, “Irak’ın kuzeyindeki Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekâtlarında bugüne kadar 244 terörist tesirsiz hale getirildi” bilgisini verdi. Güvenlik kaynakları da, Gara’da 7 üst düzey teröristin tesirsiz hale getirildiği nokta harekâtların devam edeceğini belirtti.

Sınırda üç kademeli önlem

HAVALİMANI GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

TÜRK güvenlik kaynakları, Afganistan’ın başşehri Kabil’deki Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı’nın işletilmesinde Türkiye’nin yine vazife alıp almayacağı mevzusunda alakalı bakanlık ve müesseseler arasında görüşmelerin sürdüğü bilgisini verdi.

Havalimanının sarih yakalanmasının Afganistan ve beynelmilel cemiyet için ehemmiyetinin kerelerce dile getirildiğini anımsatan kaynaklar, havalimanının son yaşanan olaylar sonrasında geldiği gidişat ve bundan sonrasında sarih yakalanması ve işletilmesine müteveccih lüzumlu teknik sistemlerin tespit edilmesine dair beynelmilel alanda çalışmalar olmasına dikkat çekti.

EĞİTİM GÖREN AFGAN ASKERLER

Türkiye ve Afganistan arasında ikili uyuşmalar kapsamında Türkiye’de eğitim alan askeri talebelerin vaziyetiyle de alakalı bilgi veren kaynaklar, “Gerek ikili gerekse NATO uyuşmaları kapsamında yurdumuza gelen Afgan askeri talebeler var. Bunlardan bir kısmı mezun olurken bir kısmının eğitimi sürüyor. Eğitimi devam eden askeri talebelerin gidişatıyla alakalı başlatılan çalışma devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.