Sınırda yakalanan eski generale 20 yıl istendi

Sınırda yakalanan eski generale 20 yıl istendi

Yunanistan’a kaçmak isterken Edirne’de tutulan emekli Tuğgeneral Nuri Cankıymaz’a 20 seneye kadar mapus arzıyla dava açıldı. İddia Belgesinde, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün mesullerinden Mehmet…

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, ankesörlü telefon ve operasyonel hat soruşturması kapsamında 27 Ocak tarihinde emekli tuğgeneraller Serdar Atasoy, Celalettin Çoban, Nuri Cankıymaz ile mahrem imam olduğu iddia edilen Yaşar Özdemir hakkında nezaret kararı vermişti. Nuri Cankıymaz adresinde bulunmazken, değişik 3 kuşkulu nezaretine alındı. Atasoy, faal pişmanlık kararlarından faydalanarak itirafçı oldu. Celalettin Çoban’a konut mapusu kararı verildi. Özdemir ise hapsedildi. Cankıymaz da 24 Şubat’ta Edirne’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken tutularak hapsedildi.

‘PARTİGÖÇ’NAM LİSTESİNDE’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cankıymaz hakkında, ‘silahlı terör örgütüne abone olma, fotoğrafı dokümanda sahtecilik’ kabahatlerinden 20 seneye kadar mapus arzıyla dava açtı. İddia Belgesinde, Cankıymaz’ın mahrem imam Mustafa Serdar Sivri’ye bağlı olduğu, operasyonel hat ve ankesörlü hatlarla birbiriyle irtibat kurdukları belirtildi. Kuşkulu Çoban’ın da aynı mahrem imama bağlı olduğu ifade edildi.

İddia Belgesinde, 15 Temmuz’da Genelkurmay Karargâhı’nın işgali davası kapsamında haklarında 141 kere ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verilen Mehmet Partigöç ve Cemil Turhan’ın bürolarından çıkan listelerde, teşkilat üyeyi generallerin adlarının bulunduğu, Cankıymaz’ın da isminin de bu listede yer aldığı ifade edildi.

‘İMAMIN HAKİMİYETİNDE’

İddia Belgesinde “Kuşkulunun mahrem abi denilen kişiye bağlılığı, gel dendiği zaman geldiği git dendiği zaman gittiği, mesleksel deneyimi ve askeri hiyerarşi ile bağdaşmayacak, askerlik vazifeyi vaktince en çok dikkat edeceği şey olan hiyerarşi bağlılığına ters olacak biçimde mahrem imam denilen kişinin hakimiyeti altında” olduğu ifade edildi.

İDDİALARI YALANLADI

İDDİA BELGESİNDE Cankıymaz’ın korunmasına da verildi. Cankıymaz, 2010-2011 seneleri arasında Ulusal Korunma Bakanı Genel Sekreteri olarak misyon yaptığını, teşkilat azası olmadığını iddia etti. Cankıymaz neden firar ettiğine ait olarak da şunları belirtti:

“Yönet duruşmasında açmış olduğum hukuksal gayretimin bitirilmeden, konutuma ve kaynanamın evine baskın stilinde girilmesi beni ve ailemi çok rahatsız etmiştir. Benimle beraber işlemde tutulan Serdar Atasoy ve Celalettin Çoban adlı bireyleri medyada gördüğüm arkadan kelepçeli hali ve bunun teşhir edilmesi beni çok rahatsız etti. Bu gidişattan dolayı firaricilerle kurduğum iletişim neticesinde yurtdışına çıkmak için o bölgede bulunuyordum.”