Sınırlarıyla kafa karıştıran kasaba: Baarle

Sınırlarıyla kafa karıştıran kasaba: Baarle

Belçika ile Hollanda arasındaki 10 bin popülasyonlu hudut kasabası Baarle, karışık hudut yapısıyla senelerdir kafaları karıştırıyor.

Belçika ile Hollanda hududunda iç içe geçmiş iki kasaba olan Baarle-Nassau ile Baarle-Hertog, dünyanın en tuhaf ve en karışık hudut bölgelerinden birini oluşturuyor. Bu kasabada yaşayanların kimileri konutlarından iş yerlerine yürüdükleri birkaç dakika içinde yerdeki hudut çizgilerini geçerek birkaç defa ülke değiştirebiliyor.

Baarle-Nassau, Hollanda hudutları içinde kalan minik bir kasaba. Baarle-Hertog isimli bir başka kasaba ise Belçika'ya ait ve Baarle-Nassau içinde bulunuyor. Üstelik Belçika'ya ait olan Baarle-Hertog, Hollanda'ya ait Baarle-Nassau'nun içine ayrılmış vaziyette ve denizdeki adaları hatırlayan birbirinden ayrı 22 parçadan oluşuyor. Hatta bu "ceplerin" içinde Hollanda'ya ait daha minik "adacıklar" dahi yer alıyor.

İç içe bulunan Baarle-Nassau ve Baarle-Hertog kasabasının toplam popülasyonu takribî 10 bin ortamında. Bunların 7 bin 500'ü Hollanda, 2 binden aşırısı ise Belçika yurttaşı.

Dinleyenlerin çok karışık bulduğu, soğukkanlılarının dahi açıklama etmekte zorlandığı bu bölgenin tuhaf geçmişi Orta Çağ'a kadar uzanıyor. Birçok kaynağa göre bölge o yarıyıllarda bazı asilzade aileler arasında paylaşıldı. Baarle-Hertog, şimdi Belçika'daki bir bölgeye ismini veren Brabant Dükü'ne aitken Baarle-Nassau, buralarda karar süren Nassau Hanedanı'nındı. İki taraf arasında seneler içinde ihtilaflarda toprak alışverişi yapılırken jeopolitik olarak dünyanın en karışık alanlarından biri oluştu.

Belçika, 1831 senesinde Hollanda'dan bağımsızlığını duyuru ettiğinde bu hudut bölgesinin karışık hali pekişti. Hollanda içinde kalan Belçika topraklarının hudutları bütün olarak 1995'te çizilebildi.

O zaman çizilen hudutların büyük kısmı şimdi gözle görünür biçimde kasabanın içinde uzanıyor. Artı + işaretlerinden oluşan çizginin bir tarafında Hollanda'nın sembolü "NL", öteki tarafında Belçika için "B" harfleri yer alıyor.

Kaldırımlarda ve yollardaki alışılmadık hudut çizgisi kimi yerlerde binaların içinden geçiyor. Karışık bir elektrik devresini anımsatan bu hudutlar kasabanın içini dolaşırken kimi mağazaları ve konutların bahçelerini ikiye ufalıyor. Kasabada yaşayanların kimileri günlük yaşamlarında birkaç dakika içinde hudut geçerek birkaç defa ülke değiştirebiliyor. Bir kafede oturanların bir kısmı Hollanda, bir kısmı Belçika topraklarında kahvelerini içiyor.

 

Sınırlarıyla kafa karıştıran kasaba: Baarle

Ama bu sevimli kasabada şu anda bir hayli kafe, lokanta ve mağaza kapalı veya yalnızca buluşmayla çalışıyor. Tuhaf hudut özelliğinden dolayı çok fazla turist sürükleyen kasaba şu anda çok durgun günler geçiriyor. Sebebi ise dünyanın bir hayli yerinde olduğu gibi Kovid-19 salgını temkinleri.

Temkinler, salgının başladığı geçen senenin ilk aylarında Baarle-Nassau ve Baarle-Hertog'da çok esrarengiz vaziyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuş ve basmakalıp zamanlarda dahi yeterince karışık olan yapı, değişik kaidelerle iyice arapsaçına dönmüş.

Misalin bir vakit Belçika tarafında maske takmak lüzumluyken, Hollanda tarafında böyle bir lüzumluluk olmamış. Kasabanın Hollanda tarafında kalan iş yerleri, Hollanda'nın aldığı salgın kararlarını uygularken, Belçika tarafında kalanlar Belçika hükümetinin kararlarına uymak zorunda kalmış. Bu da bazı yerlerde yan yana iki dükkandan birinin kapanması anlamına kazançken ötekiyi sarih kalabilmiş.

Salgının başlarında bu vaziyeti en yakından yaşayanlardan biri kasabadaki sanat galerisinin sahibi Sylvia Reijbroek. Hudut çizgisi galerisinin içinden geçen Reijbroek, salgının ilk yarıyıllarını anlatırken çok güç zamanlar geçirdiklerini söyledi.

İş yeri Belçika'da kayıtlı olan Reijbroek, Belçika hükümeti marketler ve eczaneler dışında tüm mağazaların kapatılması kararını alınca galerisini kapatmak zorunda kaldığını anlattı. Reijbroek, "Ben iş yerimi kapatmama karşın sokaktaki tam mağazalar sarihti. Hollanda'da kayıtlı iş yerleri ise kapanmak zorunda kalmadı." dedi.

Salgın temkinleri rahatlatıldığında ise bu defa başka tuhaflıklar ortaya çıkmış. Reijbroek, öteki ülkelerle hudut geçişlerini kısıtlayan ve böylece hastalığın dağılmasını önlemeyi kasteden Belçika'nın kaideleri gereği Hollandalıları galerisine alamadığını şöyle aktardı:

"Tekerrür mağazalarımızı açmaya başlayınca bu defa da Hollanda yurttaşı alıcıları yalanlamak zorunda kaldım. Yalnızca Belçikalıları galerime kabul edebiliyordum. Bu da çok ilginç bir gidişat. Zira gelenlere hangi ülkeden olduklarını soruyorduk ve ona göre kabul ediyorduk. Hudut üzerinde yaşamanın ne kadar güç olduğunu kavradım."

Sınırlarıyla kafa karıştıran kasaba: Baarle

Belçika ve Hollanda'nın salgın kaideleri şu anda neredeyse aynı. Bazen hangi ülkenin ne cins kaideler getirdiğini karıştırdığını dile getiren Sylvia Reijbroek, şimdi azıcık daha gevşediklerini ancak hiçbir şeyin daha öncekisi gibi olmadığını şu laflarla ifade etti:

"Şu anda hudutlar artık kapalı değil. Ama bu defa da Belçika'dan Hollanda'ya veya bütün tersi güzergaha çok fazla kimse gitmiyor. Kaideler de aynı gibi. Ancak artık buralarda pek insan olmuyor. Evvel çok fazla gelen olurdu. Alışveriş yapar, yemek yerler, galerimi ziyaret ederlerdi. Artık bunların hiçbiri yok. Ben de değişik bir çalışma usulü sınıyorum. Sosyal medyayı kullanıyorum, şahsi davetler yolluyorum, buluşmayla çalışıyorum. Hala çalışıyorum ama daha öncekisi gibi değil. Umarım her şey düzelir."

Sınırlarıyla kafa karıştıran kasaba: Baarle

Hükümetlerin aldığı salgın önlemlerinin bu kasabada ortaya çıkardığı "eşi görülmemiş" bir başka misali ise kasabanın belediyesindeki turizm büroyu yetkilisi Mariette Koijen anlattı. İki başkanı bulunan belediyenin yetkilisi Koijen, geçen senenin ilk aylarında görülen "tuhaf" hadiseyi şöyle aktardı:

"Belçika ve Hollanda'nın kaideleri değişikti. Bu da hiçbir yerde görülmeyen bir gidişata neden oldu. Buradaki bir giysi mağazasının ortasından hudut geçiyor. Mağazanın Belçika tarafı kapanırken Hollanda tarafı sarihti. Başka Bir Deyişle mağazanın yarısı sarih, yarısı kapalı kaldı."

Şu anda iki taraf arasındaki tek fark gece caddeye çıkma kısıtlamasında görülüyor. Koijen, hududun Hollanda tarafında yaşayanların 22.00'de, Belçika tarafındakilerin ise gece yarısı konutlarına gitmek zorunda olduğunu söyledi.