Sır 38 dakika: Patlayıcı yüklü uçak niye düştü

Sır 38 dakika: Patlayıcı yüklü uçak niye düştü

Yunanistan’ın Kavala kırsalına düşen riskli madde yüklü Ukrayna kargo uçağı ile alakalı sual işaretleri devam ediyor. Uçağın Yunan hava sahasında geçirdiği son 38 dakika mercek altında.

Ukraynalı “Meridian” nakliye firmasına ait ve ilk uçuşunu 1971’te yapan “Antonov AN-12” tipi kargo uçağının, 8 tayfayı ve 11.5 ton ‘riskli madde’ yükü ile Yunanistan’ın Kavala şehrinin kırsal Paleohori bölgesine düşmesinin ekoları sürüyor. Vakanın sebebinin uçağın Yunan hava sahasında uçtuğu 38 dakikalık rotasında saklı olduğu üzerinde duruluyor. Ayrıca, uçağın yükü ile alakalı da Atina’da ciddi kuşkular dile getirildi.

ATİNA’DAN NOTA

Yunan Dışişleri Bakanlığı hem Sırp hem Ukrayna makamlarından uçağın taşıdığı yük ile alakalı evvelden neden ayrıntılı bilgi verilmediği mevzusunda izahat isteneceğini sarihlerken, Yunanistan, Belgrat ve Kiev’e protesto notası verdi. Yunan Sivil Havacılık Teşkilâtı’ndan YPA yapılan açıklamaya göre Sırbistan’ın Niş şehrinin Büyük Konstantin Havaalanı’ndan geçen cumartesi gecesi saat 21.36’da havalanan uçak, saat 22.09’da Yunan hava sahasına girdi ve saat 22.47’de radarlardan kayboldu.

Sır 38 dakika: Patlayıcı yüklü uçak niye düştü

MOTORDA YANGIN

Kaptan, bu 38 dakikalık zaman içinde saat 22.37’de YPA’ya uçakta mesele çıktığını ve Niş’e geri döneceğini bildirdi. 22.42’de ise “4 numaralı motorda yangın” diyerek acil vaziyet cağrısı May Day yaptı. Selanik hakimiyet kulesi, en yakın mesafede bulunan, Kavala’daki Hrisupoli havaalanına acil iniş izni verdi. Kaptan, saat 22.45’te acil iniş noktasına ilerlediğini ancak uçakta bazı aygıtların çalışmadığını duyurdu. Antonov uçağı, 2 dakika sonra radarlardan kayboldu.

NİÇİN DÖNMEK İSTEDİ

Kaptanın uçakta mesele çıkması üzerine Kavala’ya inmek yerine, 180 derece dönüş yaparak, neden Niş’e dönmek istediği sualine, Atina’da yanıt aranıyor. Uçak kazaları uzmanı Fedon Karaiosifidis, “Kaptan muhtemelen 11.5 ton ‘riskli madde’ yükü ile üçüncü bir ülkenin havaalanına mecbur iniş yapması halinde çıkabilecek meseleleri düşündü. Yapılacak hakimiyetleri, yükün legal olup olmadığının sorgulanacağını ve hatta uçağa ve yüküne el dahi konulabileceğini düşündü” dedi.BANGLADEŞ’E GİDİYORDU

Ukraynalı kaptanın Niş’e geri dönme girişimi uçağın yükü ile alakalı kuşkuları da çoğaldırdı. Sırbistan Korunma Bakanı Nebojsa Stefanovic, uçağın Bangladeş’e 11.5 ton eğitim emelli havan ve aydınlatma kurşunları taşıdığını ve her şeyin legal biçimde yapıldığını belirtti.

300 METRE ÇEKİLDİ

Antonov uçağı, Paleohori bölgesinde alevler içinde tarım arazilerine düştükten sonra takribî 300 metre çekildi. Uçağın parçaları, dört bir yana savruldu. Ukrayna yurttaşı 8 karakter tayfadan kimilerinin cesetleri, enkaz yerinden çok uzakta bulundu. Cesetlerin kimlik tespitinin günler alacağı belirtildi. Dün, uçaktaki 2 karakutudan biri bulundu. Uçağın düştüğü bölgede yapılan ölçümlerde insan sıhhati için rastgele riskli bir maddeye tesadüfülmedi. Çok geniş bir alana dağılan havan ve aydınlatma kurşunları uzman takımlar tarafından bir araya gelmeye başladı. Dezenfekte çalışmaları da sürüyor.