‘SIR’ın sahibi Mehmet Sungur'un dikkat çeken hesap hareketleri! Savcı: Mal varlığı devlete geçsin

‘SIR’ın sahibi Mehmet Sungur'un dikkat çeken hesap hareketleri! Savcı: Mal varlığı devlete geçsin

FETÖ’nün finansörlerinden kaçak kuşkulu Mehmet Sungur’un, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün askeri kanat mesulü olduğu belirtilen, daha önceki YAŞ azası ve general Akın Öztürk ile para ilişkisi ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün tasarlayıcılardan, FETÖ’nün kaçak sivil imamı Adaletli Yetim’e 34 SIR 49 plakalı taşıtı tahsis eden şahıs olarak öğrenilen, kaçak kuşkulu Mehmet Sungur hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Yasaya Muhalefet, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Kurma ve İdareme, Kabahatten Kaynaklanan Malvarlığı Bedellerini Aklama” kabahatlerinde Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine dava açtı. Açılan davanın Sungur hakkında, “FETÖ idareyiciliği” suçundan İstanbul’da açılan dava ile birleştirilmesi arz edildi.

MÜLK VARLIĞI DEVLETE GEÇSİN

Savcılığın 97 sayfalık iddianamesinde, FETÖ ile bağlantılı Kaynak Holding’e bağlı bir hayli firmada payı bulunan kuşkulu Sungur’un korunma sanayi alanında ehemmiyetli yazılım geliştiren ve Korunma Sanayii Başkanlığı nezdinden yürütülen kritik projelerde yüklenici ve alt yüklenici olarak faaliyet gösteren işletmenin sahibi olduğu anlatıldı. FETÖ iletişimi sebebiyle daha evvel elkonulan bu işletmenin yüzde 50 payın karşılığı olan 53 milyon 250 bin TL’nin müsaderesine karar verilmesi arz edilirken, Sungur’un hakkında ihtiyat konulan malvarlığında bulunan menkul ve gayrimenküllerin müsaderesi ile mülkiyetinin kamuya geçirilmesi de istendi.

YETERLİ KUŞKU VAR

İddia Belgesinde, “kuşkulu Mehmet Sungur’un ve malen mesul yazılım işletmesinin, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Kurma veya İdareme, Kabahatten Kaynaklanan Malvarlığı Bedellerini Aklama kabahatini ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Yasasına muhalefet etme kabahatlerini işlediği hususunda hakkında kamu davası açılması için yeterli kuşku oluştuğu” belirtildi.

Alakalı HaberAdil Öksüz’ün ‘SIR’ plakalı aracı ortaya çıktıAdaletli Yetim’şöhret ‘SIR’ plakalı taşıtı ortaya çıktıHaberi görüntüle

AKIN ÖZTÜRK’E Elektronik Fon Transferi

İddia Belgesinde, Sungur’un hesap hareketlerinin detaylarına da yer verildi. MASAK’ın Aklama Kabahati Analiz Raporuna göre, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün askeri kanat mesulü olduğu belirtilen daha önceki YAŞ azası Akın Öztürk’e 14 Eylül 2009 tarihinde 55 bin TL’lik Elektronik Fon Transferi harekâtı yaptığı bilgisi iddia belgesinde yer aldı. Öztürk’e yapılan Elektronik Fon Transferi’nin “Operasyona Ait Açıklama” kısmında ise “Öz Yüksekokul Yapı Koop. Ait 235 NI Ortaklı” ibaresi yer aldı.

Sungur’un 21 Şubat 2014 tarihinde ise, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün tasarlayıcılarından FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri imamı olduğu belirtilen kaçak Adaletli Yetim’e 234 bin TL’lik Elektronik Fon Transferi harekâtı yaptığı da tanımlandı. İddia Belgesinde yer verilen raporda ayrıca Adaletli Yetim’şöhret Mehmet Sungur’a 6 Ocak 2014 ve 19 Şubat 2014 tarihlerinde sırasıyla 210 bin TL ve 236 bin TL meblağlı gayrimenkul satışı yaptığı belirtildi.

YETİM’ŞÖHRET EŞİ DE ORTAK

İddia Belgesinde yer verilen bir başka inceleme raporunda ise Sungur’un ortağı olduğu Garnet Tıbbi ve Teknolojik Sistemler A.Ş adlı işletmesinin FETÖ’ye aidiyeti, iletişimi veya iltisakı olduğu bahanesiyle TMSF’ye devredilen işletmeler arasında yer aldığı, bu işletmenin ortaklarından Abdulhadi Yıldırım’ın ablası Aynur Yıldırım’ın da Adaletli yetimin eşi olduğu belirtildi.

BATMAZ ORTAK, BİNİŞ ÇALIŞAN

Daha evvel kamuyouna yansıyan, Sungur’un ortağı ve idareyicisi olduğu bir değişik firma olan GÜRMED Tıbbi ve Teknolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin daha önceki ortakları arasında 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Akıncı Hava Üssünde tutulan FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın da bulunduğu, bir değişik darbe idareyicilerinden FETÖ İmamı Harun Biniş’in de 9 Aralık 2009 ve 26 Ekim 2010 tarihleri arasında, bu firmada çalışan olarak yer aldığı bilgisi de iddia belgesine yansıdı.

Gözden KaçmasınBakan Koca paylaştı: İşte il il haftalık vaka sayıları...Bakan Koca paylaştı: İşte şehir şehir haftalık olay sayıları...Haberi görüntüle