Şırnak'ta 4'üncü kattan düşmüştü... Hayata tutundu

Şırnak'ta 4'üncü kattan düşmüştü... Hayata tutundu

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 4'üncü kattan düşen ve kaldırıldığı hastanede hekimlerin hayata uğrunun yüzde 2 olduğunu söylediği Zafer Bayar 22, sevk edildiği Şanlıurfa'daki hastanede peş peşe işlemlerle

Uludere'de yaşayan Zafer Bayar, 4'üncü kattaki evinin balkonunda balansını kaybederek beton zemine düştü. Bu anlar güvenlik kamerasına yansırken, Bayar ambulansla Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından hekimler, Bayar'ın hayata uğrunun az olduğunu belirterek, ekipmanlı sağlık kurumuna sevk edilmesini önerdi. Bu teklife uyan yakınları, Bayar'ı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirdi. Burada yoğun bakım birimine alınan Bayar'ı Opr. Dr. Murat Ziya Bağış ile Opr. Dr. Mustafa Akdi operasyon etti. Bayar'ın beyin, kalp ve karaciğerinde oluşan zarar giderildi, 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra da olağan servise alındı.

Şırnakta 4üncü kattan düşmüştü... Hayata tutundu


'BÖYLE OLAY GÖRMEDİM'

25 senelik iş yaşamında ilk defa böyle olay ile karşılaştığını, Zafer Bayar'ın neredeyse tüm beden işlevlerini yitirdiğini belirten Opr. Dr. Bağış, "Hastamızın 4'üncü kattan düşme sonucunda çoklu yaralandığı, hayati uzuvlarının ciddi zarar gördüğü bilgisi geldi. Kalpten çıkan ana atardamarı yırtılmış, beyin, karaciğer ve dalak kanaması yaşamış, bir hayli kemiğinde de kırık olduğu bilgisi geldi. Bölgede bulunan sağlık kurumular, bu hadiseyi kabul etmeyince biz kabul ettik. Hasta nakledildiğinde kasıktan girerek, ana atardamarının içerisine bir suni damar yerleştirdik. Bedendeki firari damarlar onarılarak, hastanın hayati riski atlatmasını sağladık. Bu kadar ağır travmalı bir hastanın, yaşamda kalması benim için de mucize oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu hastamız ikinci defa dünyaya gelmiş oldu" dedi.

Şırnakta 4üncü kattan düşmüştü... Hayata tutundu


'HERKES GİBİ BEN DE COŞTUM'

Hastanede rehabilitasyonu süren Zafer Bayar da "Bir mucize biçiminde gözlerimi açınca karşımda Şanlıurfa'daki hekimlerimi gördüm. Yaşamda kaldığım için herkes gibi ben de coştum. Hekimlerin uyguladığı galibiyetli işlemleri dinleyince mutluluğum iki defa arkasıydı. Birinci hayatımı kaybettim. Şimdi bir bebek gibi ikinci defa dünyaya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kısa bir zaman sonra yürüyeceğime inanıyorum. Katkısı olanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'İKİNCİ DEFA DÜNYAYA GELDİ'

Ramazan Bayar da oğlunun yüzde 2 hayata kısmeti olduğunun, hekimler tarafından kendisine söylendiğini belirterek "Oğlumun balkondan düştüğünü bir çocuk gelip söyleyince hemen dışarı koştum. Oğlumu yerde hareketsiz bir gidişatta buldum. Şırnak'ta 2 gün yoğun bakımda kaldı. Bölgedeki hiçbir sağlık kurumu kabul etmedi. Şanlıurfa'daki sağlık kurumu kabul edince buraya getirdik. Şimdi oğlum hayati riski atlattı. Şırnak'ta oğlumun hayata uğrunun yüzde 2 olduğu söyleniyordu fakat Şanlıurfa'da ikinci defa dünyaya geldi" dedi.