Sistem nasıl işleyecek? İşte yastık altı projesinin detayları...

Sistem nasıl işleyecek? İşte yastık altı projesinin detayları...

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için geliştirdikleri ‘Kur Garantili Altın Hesabı’ projesinin ayrıntılarını hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Türk Lirasına destek kutuyu kapsamında açıklanan ‘Kur Gözetmeli TL Vadeli Mevduat Hesabı’na alaka sürerken; İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık’ın açıkladığı ‘Kur Garantili Altın Hesabı’ projesi dikkat çekti.

Kur gözetmeli mevduat hesapları, Hazine ve Maliye Bakan Dayanakçısı Mahmut Gürcan'ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre, 107,6 milyar TL’ye yükselirken; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, firma ve müesseselerin de döviz hesabını TL mevduata dönüştürebileceğini açıkladı. Şartnamede yapılan farklılığa göre; emelinin yurt içi yerleşik hakikat ve tüzel bireylerin döviz tevdiat hesaplarının ve döviz türünden katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak yardıma ait usul ve temelleri tertip etmek olduğu belirtildi.

Gözden KaçmasınMerkez Bankası’ndan yeni adım: Şirketler de TL dönüşüm hesabı açabilecekMerkez Bankası’ndan yeni adım: Şirketler de TL mutasyon hesabı açabilecekHaberi görüntüle

Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığının, yastık altındaki altınların finansal sisteme aktarılması güzergahında yaptığı çalışmalar sürerken; İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için ‘Kur Garantili Altın Hesabı’ projesi geliştirdiklerini duyurdu. Atayık, projelerini Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini belirtirken; projesine ait ayrıntıları hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin ton altın bulunduğunun hipotez edildiğini belirtmişti.

Türk Lirasındaki birikimleri, kurdaki metamorfozlara karşı koruma emelli çıkarılan ‘Kur Gözetmeli TL Vadeli Mevduat’ yatırımcıların gündeminde kalmayı sürdürüyor. Bunun yanında yastık altı altınların, ekonomiye kazandırılmasıyla alakalı yapılan çalışmalar da mevcut. Sizin de bu mevzuyla alakalı geliştirdiğiniz 'Kur Garantili Altın Hesabı Projesi'nin ayrıntılarını sizi bilebilir miyiz?

Sistem nasıl işleyecek İşte yastık altı projesinin detayları...

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık: Yastık altı altınlarının ekonomiye kazandırılması mevzusunda senelerdir çalışmalar yapılıyor, sistemler geliştiriliyor; ancak istenilen seviyede bir netice alınamıyor. Burada uyuyan değer hiç de küçümsenmeyecek bir değer, dünya senelik altın imalinin 2-3 katı takribî 300 milyar dolar ortamı ve üzerinde bir değerden laf ediyoruz. Bankalar-Rafineriler-Borsa ve organize piyasalar bu işin temel bileşenleri; ancak değirmene su taşıyacak olan en ehemmiyetli mekanizma kuyumcular-mücevherciler. İstanbul Kuyumcular Odası olarak yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması noktasında çıkış noktamız budur.YAY-SİS olarak adlandırdığımız Yastıkaltı Altın Yatırımları – Sistemi’nin 3 temel çıkış noktası bulunmaktadır.

TEMELİNDE ‘GÜVEN’ OLAN SİSTEME İNANIYORUZ

Altın ve mücevherle alakalı bir mevzuda hangi yöntem, hangi sistem olursa olsun içinde kuyumcular olmadan galibiyete erişmesinin olası olmadığına inanıyoruz.

İçinde kuyumcuların olduğu sistemlerin kuyumcu hassasiyetinde; ama bir o kadar pratik kurgulanması gerektiğine inanıyoruz.

Gözden KaçmasınAltın fiyatları için kritik gün Önemli veri 16:30da açıklanacakAltın maliyetleri için kritik gün! Ehemmiyetli bilgi 16:30'da açıklanacakHaberi görüntüle

Bizim kurguladığımız sistem de bu üç temel öğe üzerine kurulmuştur. Türkiye’nin her yerinde, her ilçe, her kasabasında, yerel, yöresel, bölgesel güvenin adresi olan 35 bin kuyumcu meslektaşımızın içinde olduğu ‘Güven’ temelinde bir sistem öneriyoruz.

Yurttaşın yatırım emelli altınlarının getiri sağlayacak biçimde ekonomiye kazandırılmasıyla, hırsızlık, kaybolma, maliyet tehlikelerinden korunması, gizleme maliyetlerinden kurtarılmasını sağlayacak ‘Pratik’ bir sistem kurgulanmıştır.

Kuyumcu meslektaşlarımızın uzmanlık alanı olan bir mevzuda onlardan faydalanılması YAY sahipleri için de büyük bir avantaj kaynağı, rahatlık, güven unsuru olacaktır.

Bu kurgulanan sistem içinde Bankalarla-Kuyumcular arasındaki ilişkide kuruluş edilecek entegrasyon, teknoloji tabanlı ve bir o kadar da pratik olmasına önemsediğimiz çözüm yolları mevzusunda çalışmalar devam etmektedir.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ ŞÖYLE OLACAK

Altın sahipleri, yatırım emelli altın birikimlerini, yöresinde, kasabasında, ilçesinde en güvendiği kuyumcuya getirir. Burada bu altınlar, kendi gözü önünde, kamera kaydı altında kuyumcu tarafından ayarlarına göre tasnif edilir, daha sonra bunların duyarlı terazide tartılmasına geçilir.

Sisteme ayar ve menşei ayrımı ve tartısı yapılan altınların girişi yapılır. Sistem tarafından otomatik olarak kaç gram brüt ağırlığı olduğu, kaç gram has altın karşılığına denk geldiği hesaplanır ve liste halinde çıktı sağlanır.

Altın sahibi ile gözden geçirilen bu liste karşılıklı imza atıldıktan sonra has altın karşılığı olan ölçünün kuyumcunun bankadaki tanımlı hesabından düşülür, alıcının tanımlı hesabına anında aktarılır.

Daha sonra bu altın sahiplerine, ismine hesap açılan banka tarafından “Altın Kart” verilerek bu birikimlerini takip etmesi sağlanır.

Kurgulanan sistemin, kuyumcu-banka adımında zorunlu olan alt yapı çalışmaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve alakalı üniteleriyle, Darphane Genel Müdürlüğü ve Bankalar ile entegrasyon, teknoloji ve öbür prosedürler üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Gözden KaçmasınTürk Metal Sendikası ile MESS anlaştı İşte zam oranıTürk Metal Sendikası ile MESS uyuştu! İşte zam oranıHaberi görüntüle

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin önerdiğiniz sisteme bakışı nasıl oldu? Görüşme nasıl geçti?

Mustafa Atayık: Bakanlığımız ile ilişkilerimiz her zaman pozitif bir seviyede, karşılıklı görüş alışverişleri biçiminde süregelmektedir. Önerdiğimiz sisteme de bu anlamda pozitif yanaşılmıştır.

Kuyumcu meslektaşlarımızın uzmanlık alanı olan bir mevzunun içinde yaygın olarak yer almasının işleyişe katkıları olacağı karşılıklı olarak teyit edilmiştir. Geçen pazar günü, Darphane Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Maliye Bakan Dayanakçısı Sayın Murat Zaman, Kazanç Yöneti Başkanı Sayın Bekir Bayrakdar, Darphane Genel Müdürü Sayın Abdullah Yasir Şahin ve Genel Müdür Dayanakçıları Sayın Dr. Ahmet Güven Pado ve Sayın Fatih İçin ve öbür yetkililerin katıldığı buluşmada önerdiğimiz sistem üzerinde çalışma yapılmış, bu hafta sonu bu kapsamda Ankara da bir buluşma daha tasarlanmıştır.

Bu kurgulanan sistem içinde Bankalarla-Kuyumcular arasındaki ilişkide kuruluş edilecek entegrasyon, teknolojik ve bir o kadar da pratik olmasına önemsediğimiz çözüm yolları mevzusunda çalışmalar devam etmektedir.

Bu sistem ile ekonomiye kazandırılması kastedilen altın ölçüyü ne kadar?

Mustafa Atayık: Burada uyuyan değer hiç de küçümsenmeyecek bir değerdir, dünya senelik altın imalinin 2-3 katı takribî 300 milyar dolar ortamı ve üzerinde bir değerden laf ediyoruz. Bu değer hesaplama yöntemlerine göre değişmekle beraber 5 bin ile 7 bin 500 ton arasında bir büyüklüğü işaret etmektedir. İnsanlarımızın bu mevzuda öbür ülke insanlarından değişik olan alışkanlıkları örf ve adetlerimiz, tarihsel geçmişimizin dikkate alınması halinde bu değerler hesaplanabilir, usçu değerler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuyumculuk ve mücevhercilik sektörünün senelik imal kapasitesi 400 ton/yıldır. Bu değerin vasati yüzde 70 Türkiye kapasite kullanım oranı ile fiili değeri 280 ton ortamındadır. İAB’nin ve sonrasında BİST Bedelli Maden ve Bedelli Taşlar Piyasası olarak takribî 26-27 senelik süreçte vasati ithalat ölçüyü bazı seneler dışında vasati 160-180 ton ortamındadır.

Sektörün toplam gereksinimi 280 ton/yıldır. Bunun bir kısmı hurda dönüşü ile 60 ton/sene, bir kısmı da yurt içi altın yapımlarından 40 ton/sene sağlanıyor, geriye kalan gereksinim ölçüyü hammadde olarak ithal ediliyor. İşte, bu 180 ton/sene ortamındaki gereksinimin YAY-SİS sistemi ile karşılanıyor olması çok önem verilmektedir. Bu hem sektörümüz, hem de ülke ekonomimiz için büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Yastık altındaki altınların ekonomiye dönüşüne işlerlik kazandırılması halinde ihtiyaçların ithalat yerine ülke değerleriyle karşılanması kendi içimizde bir döngünün kurulmasını sağlayacaktır.

Altın maliyetlerindeki yükseliş, nişan ve düğün takıları için şahısları seçenek arayışına yöneltti. Bazı kuyumcular gümüş takı satma hazırlığında... Sizce bunun sürdürülebilirliği nedir, altın takılarının yerini alabilir mi, maliyetleri ne seviyede?

Mustafa Atayık: Büyüyen koşullara göre harcayıcılar başka arayışlara girmekte, arzlarıyla üreticileri yönlendirmektedirler, eş biçimde tersi de olasıdır. Ancak, bunlar tarihsel süreçlere baktığımızda altın takı ve mücevherin yerini yakalamaz, kalıcı olmaz, gümüş takının da kullanım alanları var, tutku halinde kullananlar var, onun da bir müşterisi var. Altın takı ve mücevherin de akdikeni kitlesi yeniden olacaktır.