Site sakinlerine aidat şoku!

Site sakinlerine aidat şoku!

Yeni senede ödentilere yapılan fahiş zamlar site durgunlarında şok tesiri yarattı. Personele ödenen minimum fiyat ve fatura giderlerindeki çoğalış bahane gösterilse de, çoğalış oranını yüksek bulan yurttaş

KİRA sayılarına yanaşan vergi kıymetleri yeni senede daha da arkasıydı. Yüzde 100’ü aşan zamlar sebebiyle apartman ve site durgunları kara kara düşünüyor... İdare işletmeleri minimum fiyatlara gelen zamlar sonrası artan personel giderleri ve faturalardaki çoğalışları bahane göstererek gidişatı açıklasa da, kazancı aynı oranda artmayan yurttaş mağdur. Peki yapılan fahiş zamlara itiraz hakkı var mı? Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz site durgunları için yol haritasını şöyle anlattı:

GENEL HEYETE KATILIN

- Vergi zamları yapılan genel heyetlerde tanımlanıyor. Ne Yazık Ki ülkemizde maliklerin büyük kısmı bu buluşmalara katılmıyor, sonrasında gelen zamları görünce şok oluyor. O surattan kesinlikle genel heyet buluşmalarına katılın. Heyete katılma hakkı mal sahiplerine ait olsa da, kiracılar da vekalet alarak katılabilir.

- 500 evlik bir site üzerinden misal verelim. 1. genel heyette 251 temsilci katılmak zorunda, genelde bu sayı bulunamaz. Bu kez de çoğunluk aranmadan 2. genel heyet yapılır. Buna 60 birey katıldığını düşünelim, 31 şahsın kararı ile 500 karakter siteyi kimin nasıl idareyeceği, ne kadar vergi ödeneceği tanımlanır.

Gözden KaçmasınMeteorolojiden tüm yurda yağış uyarısı İstanbula kar geliyor... Peş peşe açıklamalarMeteoroloji'den tüm yurda yağış ihtarı! İstanbul'a kar geliyor... Peş peşe açıklamalarHaberi Görüntüle

- Alınan karar sonrası genel heyete katılmayanlar buluşma tarihinden sonra 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Barış Hukuk Duruşması’ne dava açabilir. Burada dominant için ehemmiyetli olan bir yolsuzluk, kanunsuzluk olup olmadığı... Şayet yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 sene içinde sonuçlanır.

- Bir kanunsuzluk yok ama fahiş çoğalışa itiraz edilecekse bu kez 1/3 malik bir araya gelir ve mucizevi genel heyet ister. Burada bazı kalemlerden tasarruf arz edilir. Mesela sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti her ay değil emin aylarda olsun, profesyonel idare işletmeyi yerine sitemizi biz idareyelim diyebilirler...

YÜZDE 113’Ü BULAN ÇOĞALIŞ

Toplu yaşam alanlarındaki idareyiciler, serinkanlılar ve aza işyerleri için geliştirilmiş yapay zekâ tabanlı online bir platform olan Apti’nin kurucu ortağı Ali Emre Ulaşan, yeni senedeki vergi zamlarını incelediklerini söyledi. Ulaşan, “Vergi zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu gördük, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan çoğalışlar oldu. Kimi siteler ise zamları tanımlama evresinde” dedi. Çoğalışların sebebine değinen Ulaşan, “Site idarelerinde personellerin büyük çoğunluğu minimum fiyat ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu sebeple minimum fiyata gelen çoğalış ehemmiyetli bir faktör oldu. Ayrıca 2021 seneyi içinde doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu etmenlerin hepsi 2022 seneyi bütçelerinde ciddi çoğalışlara yol açtı” dedi. Vasati vergiler mevzusunda bilgi veren Ulaşan, şunları söyledi: “İstanbul’da geçen sene vasati vergi 648 lirayken bu sene 1.024 lira oldu. Ankara’da 551 liradan 887 liraya, İzmir’de 455 liradan, 723 liraya geldi.”

Gözden KaçmasınHDP’li vekilin fezlekesi hızla komisyonaHDP’li vekilin fezlekesi süratle komisyonaHaberi Görüntüle

‘İDARE HEYETİ ZAM YAPAMAZ’

SİTELERDE idare heyetinin vergi çoğalışı yapma hakkı olmadığına dikkat sürükleyen Avukat Kiraz, “İdare heyeti kat malikleri genel heyetinden almadığı bir yetkiliyi kullanamaz, kendi başına zam yapamaz. Zam yapılması gerekli olsa bile idareyici mucizevi genel heyeti toplar ve ek bütçe ister. Yoksa site yönetimi ‘bu kadar zam yaptım’ diyemez, derse kanunsuzluk yapmış olur” ifadelerini kullandı. Bu vaziyette maliklerin ya da kiracının dominanttan kayyum isteyebileceğini belirten Kiraz, “Ceddilen kayyum idareye kazanç, tahlil yapar ve fazla tüketmeleri iptal eder” diye konuştu.

BAZI GİDERLERİ KİRACI ÖDEMEZ

ÇOĞU kiracı giderleri incelemediği için yaptığı ödemenin nerede kullanıldığını da öğrenmiyor. Sitelerde bazı giderlerden kiracının, kimilerinden ise mal sahiplerinin mesul olduğuna vurgu yapan Kiraz, “Firma bütçesi ve yatırım bütçesi diye ayrım yapılır. Firma bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve kiracı katlanır. Temel tüketmeler ve demirbaş kalacak kalemlerde ise mal sahibi mesul. Misalin asansör bakımı kiracıya ait, ama asansör değişecekse mülk sahibi öder. Binada kolay bir tadilatın giderini kiracı karşılar ama dış cephe boyama ya da bina kuvvetlendirme faturasını konut sahibi öder. Apartman vazifelisinin ücreti kiracının mesullüğünde olsa da kıdem ihbar tazminatını mal sahibi karşılar” dedi. Kiraz, boş daireler için de sahiplerince vergi ödenmesi gerektiğini, bu konutların vergisinin öbür maliklere yansıtılamayacağını ilave etti.