Skandal ifadeleri ciddi tepki yaratmıştı... Disiplin kararı CHP'li Özcan'a sürpriz olmuş

Skandal ifadeleri ciddi tepki yaratmıştı... Disiplin kararı CHP'li Özcan'a sürpriz olmuş

CHP'nin Merkez İdare Kurulunca Merkez Yönetim Kurulu, "uyarılması" arzıyla partinin Yüksek Disiplin Heyetine sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bu kararın kendisi açısından sürpriz olduğunu

Bolu Belediye Meclisi buluşması evveli basın üyelerinin suallerini yanıtlayan Özcan, partisinin yüksek disiplin heyetine sevk edilmek gibi bir karar beklemediğini, bu kararın verilmesinin kendisi açısından sürpriz olduğunu söyledi.

İhtar cezası almadığını korunan Özcan şöyle devam etti:

"Anayasamıza göre Merkez Yönetim Kurulu'nin böyle bir arzda bulunma hakkı var. Başka Bir Deyişle hukukçu olarak söylüyorum, Merkez Yönetim Kurulu'yi burada yargıç gibi düşünün, Yüksek Disiplin Heyetini de duruşma gibi. Şu an ben uyarılma cezasıyla Yüksek Disiplin Heyetine sevk edildim. Orada korunmamı yapacağım. Yüksek Disiplin Heyeti hakikat duruşmadır. Adaletli insanlardan oluşmaktadır. Ben kendimi orada ifade edeceğim. Şayet ihtar cezası alman gerekiyor derse YDK, boynumuz kıldan ince."

"SÜREÇ İŞLİYOR"

Özcan, "İhraç edilirseniz ne yapacaksınız?" suali üzerine, "Kimileri diyor ki 'Kendisini ihraç ettirmek için mi uğraşıyor?' Hayır. Dostlarıma söyledim. İhraç kararı da çıkabilir. Şu ana kadar anayasa çerçevesinde işliyor süreç. Son karar YDK'nindir." ifadesini kullandı.

Takribî bir ay evvel Armağan Çağlayan'ın magazin ağırlıklı programına çıktığını anımsatan Özcan, "Kitap yazmaktan bahsettim. Politikanın nükteli güzergahlarını anlatacağım dedim. Arttan usunuza gelen ilk anı nedir diye sorunca, kendiliğinden bir biçimde, makûs gaye olmaksızın böyle bir olayı anlattım." dedi.

"Benim gibi deneyimli bir politikacının böyle bir anısını anlatmaması gerekiyordu." diyen Özcan bunun için özür dilediğini söyledi.

Özcan, olayın bu biçimde yansıtılmasının sebebinin kendisinin mültecilerle alakalı yaptığı çıkış olduğunu öne sürerek mültecilerle alakalı söylediklerinin ve yaptıklarının altına imzasını atmaya devam ettiğine sözlerine ilave etti.