SMA'lı Sefa'nın annesi: 1,5 kilo alırsa tedavi olamayacak, geceleri aç yatırıyorum

SMA'lı Sefa'nın annesi: 1,5 kilo alırsa tedavi olamayacak, geceleri aç yatırıyorum

BURSA'da, İsmail ve Rabia çiftinin Spinal Muskuler Atrofi SMA Tip 2 hastası çocukları 2 yaşındaki Sefa, sıhhatine kavuşması için gen rehabilitasyonu bekliyor. Oğulları için takviye kampanyası başlattıklarını

2018 senesinde evlenen İsmail- Rabia Harput çiftinin bir sene sonra dünyaya gelen bebekleri Sefa, 18 aylıkken yürüme eforluğu sürüklemeye başladı. Çiftin sağlık kurumuna götürdüğü bebeklerine SMA Tip-2 hastalığı teşhisi kondu. Harput çifti gen rehabilitasyonu için valiliğe müracaat etip takviye kampanyası başlattı. Amerika Birleşik Devletlerindeki sağlık kurumuların 2 yaşını geride vazgeçtiği için oğullarını kabul etmediğini belirten Rabia Harput, lüzumlu olan 2,4 milyon doların bir araya gelmesi halinde rehabilitasyona Dubai'de başlayacaklarını söyledi. Dubai'deki rehabilitasyonda ise 13,5 kilo hududunun olduğunu belirten Rabia Harput, 1,5 kilo alması gidişatında buradaki rehabilitasyondan da faydalanamayacaklarını dile getirdi.

'YEDİRMEDEN, İÇİRMEDEN YATTIRMAK ÇOK GÜÇ'

Oğlu Sefa’yı çoğu gece aç yatırmak zorunda kaldığını belirten Rabia Harput, şöyle konuştu:

“18 aylık olana kadar çok sıhhatli bir bebekti. 18 aylıktan sonra yürüyen bebeğimiz yürüyemez oldu. Emeklerken kasvet sürüklemeye başladı. Yürümesi durunca hekim gen testi aldı. Biz burada SMA hastası olduğunu bildik. Bebeğimiz hiçbir biçimde yürüyemiyor. Bu hastalıkta şu an almamamız gereken 1,5 kilo var. 13,5 kilo olduğu zaman para toplansa bile rehabilitasyon alamaz vaziyete gelecek. Amerika yaştan dolayı kabul etmedi. O surattan Dubai'de rehabilitasyon olacağız. 1,5 kilo alırsa artık Dubai'de de rehabilitasyon olamayacağız. Euro çoğaldıkça elimizdeki para da eriyor. Bebeği yedirmeden, içirmeden yattırmak da çok güç. Akşamları aç yattırmak güçümde kalıyorum. Yatamadığı zaman bir kadeh yoğurt içiriyorum. O biçimde yatmaya çalışıyor. Allah kimsenin başına vermesin. Çok güç bir hastalık. Biz büyüklerimizden iş insanlarından destek bekliyoruz. Yurt dışında aldıkları rehabilitasyonlarla bebeklerimiz iyileşiyor. Bu hastalık vefata kadar gidiyor. Böyle bir rehabilitasyon varken bebeklerimizin can vermesine hiç gerek yok. Türkiye 82 milyon popülasyona sahip bir ülke. Sesimizi duyurup, herkes de bize takviye ettiği takdirde çok kısa zamanda bir araya gelecek bir para. Şu an Sefa 2 yaşında. Yaştan dolayı Amerika Birleşik Devletleri bizi kabul etmiyor. Dubai'deki rehabilitasyon merkezi kabul ediyor. Onlar da 13,5 kiloyu geçmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Bizim almamamız gereken 1,5 kilomuz var. Bir bebeğe yeme demek ne kadar kolaysa bizim için de ancak o kadar kolay."

'ÇOCUĞUM GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ERİYOR'

Sürecin çok stresli ve yorucu olduğunu dile getiren İsmail Harput ise oğulları için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Ancak çok büyük bir tutar. Konutumu satayım, otomobilimi satayım, böbreğimi satayım, diyerek olmuyor bu iş. Kimin elinden ne geliyorsa, herkesten takviye bekliyoruz. Devlet büyüklerimiz, iş insanlarımız herkesten destek olmalarını bekliyoruz. Sesimizin dinlenmesini istiyoruz. Sesimizin, tam SMA'lı çocukların sesi olsun istiyoruz. Sefa için yapılan kampanya çerçevesinde geçen hafta kermes yapıldı. Orhaneli Belediye Başkanımız, bir kermes daha yapacağını söyledi. Dağ-Der Başkanı da kermes için laf verdi. Gerek bağışçılarımız olsun gerek kermesler olsun kampanyayı yürütmeye çalışıyoruz. 2 aylık süreçte yüzde 2 seviyesine yeni geldik. Bir an evvel yüzde 100'e erişip çocuğumu rehabilitasyona götürmek istiyoruz. Çocuğumuzdan başka bir şey düşünemez olduk. Geceleri yatamıyoruz. Çocuğum gözümüzün önünde eriyor. Stres ve kasvetten saçlarımın içinde yaralar çıktı."