Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 temkinleri kapsamında ülke genelinde hafta sonu aralıksız uygulanan caddeye çıkma kısıtlaması saat 05.00 haysiyetiyle sona erdi.

Türkiye genelinde uygulanan 17 günlük "bütün kapanma" yarıyılının ardından 17 Mayıs'ta "kademeli bayağılaşma" yarıyılına geçilmişti.
İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgede, 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak "kademeli bayağılaşma" sürecinde, caddeye çıkma kısıtlamasının hafta içi saat 21.00-05.00 arasında, hafta sonları ise cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını içerecek ve pazartesi günleri saat 05.00'te bitirilecek biçimde uygulanacağı bildirilmişti. Bu kapsamda, Türkiye genelinde 28 Mayıs Cuma günü saat 21.00'de başlayan caddeye çıkma kısıtlaması saat 05.00'te sona erdi.

BAYAĞILAŞMANIN YOL HARİTASI KABİNE BULUŞMASINDA TANIMLANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün hakikatleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu buluşmasında Kovid-19 ile çaba ve kademeli bayağılaşma tasarısının görüşülmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir sunum yapması öngörülen buluşmada, alınan ihtiyatların olay ve ölüm rakamlarına nasıl yansıdığı, hangi önlemlere ne zamana kadar devam edileceği ve bayağılaşma kapsamında hangi adımların atılacağı mevzularının ele alınması varsayım ediliyor. Aşı programında öncelikli grupların gidişatı, yeni yaş gruplarına ait aşı uygulaması, yerli aşı çalışmaları ve ithal aşıdaki tedarik süreci ile Ulusal Eğitim Bakanlığının mekteplerdeki karşılama eğitimine ait çalışmalarının da kabine buluşmasında görüşülmesi ve bu mevzuda atılacak adımların buluşmanın bir öbür ehemmiyetli gündem maddesi olması öngörülüyor. Buluşmanın ardından 1 Haziran haysiyetiyle uygulanması tasarlanan kademeli bayağılaşma tasarısının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.