SoloTürk hayranı Safa'ya hastanede ağlatan sürpriz

SoloTürk hayranı Safa'ya hastanede ağlatan sürpriz

Samsun'da yaşayan sekizinci sınıf talebesi Ahmet Safa Yazıcı 13, beyin damarlarında doğuştan oluşan AVM başka bir deyişle damar yumağı hastalığı sebebiyle Gamma Knife rehabilitasyonu olmak üzere…

Samsun'da yaşayan Yazıcı ailesinin ortanca çocuğu 13 yaşındaki Ahmet Safa, 5 yaşından beri hiçbir şovunu kaçırmadığı SoloTürk kaptanlarının en büyük hayranlarından biriydi. Kulak çınlamasıyla 9 ay evvel ortaya çıkan beyin damarı hastalığı "AVM" sebebiyle Gamma Knife ışın rehabilitasyonu almak üzere, aniden İstanbul'a gelmek zorunda kaldı. Üzerinden hiç çıkarmadığı SoloTürk tişörtüyle sağlık kurumuna gidince, bir anda mukadderatı değişti. Kendisi de bir SoloTürk hayranı olan Koç Üniversitesi Sağlık Kurumu Beyin ve Asap Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Peker, ufak hastasının yaşamını kurtarmakla kalmadı, büyük bir sürpriz yapıp onun en büyük hayalini de asıllaştırarak Ahmet Safa'yı SoloTürk'ün kurucu kaptanıyla tanıştırdı. Artık Türk Havayolları'nda kaptanlık yapan Yalın Ahbap'ı karşısında gören ufak çocuk, keyiften gözyaşlarını yakalayamadı. Onun bu en hoş anlarını ise DHA görüntüledi.

Ahmet Safa ve Kaptan Kaptan Yalın Ahbap, birlikte SoloTürk uçuşu yapamasalar da, uçuş simülasyonunda Boeing indirmek üzere sözleştiler. Ahmet Safa'nın Gamma Knife seansı evveli o neşeli haline tanık olan Prof. Dr. Peker de çok duygulandı ve "Bu kadar coşacağını düşünmemiştim sarihçesi. Bir çocuğun hayalini asıllaştırmak, çok hoş bir duygu" dedi.

GELİŞİNCE KAPTAN OLACAĞIM

Coşkudan konuşmakta zorlanan Ahmet Safa, "Bir kaptanla konuşmak çok cümbüşlü. Sihrince de olmak istediğim iş. Çok coşkuluyum. Ben ufakken Samsun'da babam bizi devamlı SoloTürk şovlarına götürürdü ve ben de çok özenirdim. Ben de bir gün o biçimde uçmayı hayal ederdim, SoloTürk kaptanı olmak istiyorum diyordum hep. Onun için de elimden gelen her şeyi yapıyorum. Sıhhatime kavuşmaya çalışıyorum, spor yapıyorum. Aynı zamanda basketbolcuyum, Samsun Atakum Atılım Kulübü'nde oynuyorum. İlk kere böyle büyük bir hayalim hakikatleştirildi. Gerçekten çok coşkuluyum" dedi.

BEN DE SOLOTÜRK HAYRANIYIM

Ufak hastasının en büyük hayalini reelleştiren Prof. Dr. Selçuk Peker ise kendilerini bu duygulu anlara getiren süreci şöyle özetledi: "Ahmet Safa rehabilitasyona geldiği zaman üzerinde SoloTürk tişörtü vardı. Ben de onların sıkı bir hayranı ve takipçisi olduğum için hemen dikkatimi çekti. Yurtiçinde ve yurtdışında bir sürü şovuna gitmiştim. İdmanlarını takip ettim, hatta kendilerine çok teşekkür ediyorum, uçağın içine dahi girebilmiştim. Ahmet Safa da 'Ben sihrince SoloTürk kaptanı olmak istiyorum' deyince, ona böyle bir sürpriz hazırlamak istedim. SoloTürk'ün kurucu kaptanı Yalın Ahbap, benim çok uzun senelerdir arkadaşım, dostum. Onu aradım hemen. 'Böyle bir hastamız var, ileride senin gibi kaptan olacakmış' dedim. O da çok heyecanlandı, hemen tanışmak istedi Safa ile. Sağolsun kırmadı bizi ve onları bir araya getirdik. Ama gerçekten ben dahi onun bu kadar coşacağını varsayım etmemiştim. Ben de çok heyecanlandım ve duygulandım. Ufak bir çocuğu böyle hayali ile buluşturmak, gerçekten çok başka bir duygu"

GENELLİKLE 30'LU YAŞLARDA BULGU VEREN BİR HASTALIK

Ahmet Safa'nın hastalığı olan AVM'nin doğuştan olduğunu ve genellikle 20-30'lu yaşlarda bulgu verdiğini ifade eden Prof. Dr. Peker, "beyin damar yumağı" olarak da öğrenilen hastalığın, beyin kanaması tehlikeyi yaratması sebebiyle gençlerde süratle rehabilitasyon edilmesi gerektiğini söyledi. Peker "Ahmet Safa'nın doğuştan bir damar yumağı problemi vardı. Buna bağlı olarak baş sızısı, kulak çınlaması gibi bazı şikayetleri olmuş. Bu damar yumaklarının hastaya verebileceği en büyük tehlike, beyin kanamasıdır. O surattan da özellikle genç hastalarda bunların kesinlikle süratlice rehabilitasyon edilmesi gerekiyor. Ahmet'in yaz tatilini dahi beklemedik hemen harekâta aldık. Rehabilitasyonda değişik alternatifler var. Cerrahi harekât, damardan girerek AVM'yi tıkamaya çalışmak ya da ışın vererek, radyocerrahi yaparak rehabilitasyon etmek. Ahmet Safa'nın AVM'sinin bulunduğu bölge, büyüklüğü, biçimi, çocuğun nedeniyle de Gamma Knife rehabilitasyonuna karar verdik. AVM'nin kaybolması için 3 yıl kadar beklemeniz gerekiyor. 3 yıl sonra AVM'den kurtulunca basmakalıp yaşamına tamamen dönmüş olacak" ifadelerini kullandı.

ASLINDA OLMASA DA BİRLİKTE BOEING SİMULASYONUNDA UÇACAĞIZ

Ufak hayranını Türk Hava Yolları üniformasıyla sağlık kurumunda ziyaret eden SoloTürk'in kurucu kaptanlarından Yalın Ahbap ise, onu böyle mutlu görmenin kendisini de çok duygulandırdığını anlatarak "Selçuk Bey beni ilk aradığında evvel Ahmet Safa'nın fotoğrafını gönderdi. Çok büyük bir hayranın var yanımda dedi. 'Madem bu kadar alakalı ve hayran bir dostumuz, ben de onunla tanışmayı çok isterim. Yarın hemen geliyorum' dedim İstanbul'da olduğu için. Benim de uçuşum yoktu. SoloTürk'ün kurucu kaptanlarından biriyim ama artık Türk Hava Yolları'nda devam ediyorum. Biz sancağımızı devrettik. Ahmet Safa ile tanışmayı özellikle istedim, hem ona geleceği hakkında daha büyük bir şevk ve destekledimek, hem de bu iyileşme sürecinde bir nebze de olsa katkıda bulunabilmek için. Çok mutlu oldu sarihçesi. Ben bu kadar afallayacağını, mutlu olacağını düşünmemiştim. Onu böyle görünce ben daha da mutlu oldum. Laflaştık, beraber SoloTürk'te uçma talihimiz şu an olası değil ama Boeing simülatöründe birlikte uçacağız. Bana söz verdi. Ben hiçbir şeye değmeyeceğim, o bizi uçuracak, orada tam marifetlerini sergileyecek bize" dedi.

BAŞTA YÜKSEK SESLİ MÜZİK DİNLEMESİNE BAĞLADILAR AMA AVM ÇIKTI

Oğlunun hastalığının ilk başta yüksek sesle müzik dinlemeye bağlı kulak çınlaması sanıldığını anlatan anne Emine Yazıcı 45, onları bu büyük güne getiren süreci şu biçimde anlattı: "Geçen yıl Temmuz ayında kulak çınlaması sebebiyle sağlık kurumuna götürdüm. Hekim belki de yüksek sesle müzik dinlemekten kaynaklı kulaklarında mesele oluşmuş olabilir, bolca sakız çiğnesin geçecektir dedi. Geçen hafta Salı günü sabah 5-6 sularında 'Kulaklarım çok çınlıyor, öbür kulağımda da aynı ses var' deyince hemen tekerrür hekime gittik acilen. Beyin MR'ı çekildi ve beyin kılcal damarlarda bir yumaklaşma var dediler. Ya Ankara ya da İstanbul'daki bir merkeze yönlendiriyoruz dediler. Perşembe günü beyin anjiyosu yapıldı ve burada Selçuk Öğretmenimle görüşüldü. Pazar günü de apar topar rehabilitasyon için İstanbul'a geldik"

VİDEOLARINI İZLEDİĞİMİZ BİR KAPTANI KARŞIMIZDA GÖRMEK ÇOK FARKLIYMIŞ

Bir bankada güvenlik memuru olarak çalışan üç çocuk babası Ahmet Yazıcı 46 ise ailece SoloTürk hayranı olduklarını söyleyerek "19 Mayıs'larda, 29 Ekim'lerde bu mutluluğu Samsun'da aşırısı ile yaşıyoruz. Türk Yıldızları ya da SoloTürk kaptanları ulusal bayramlarda filan şov yapıyor. Biz o şovların hiçbirisini kaçırmayız. Altta kaptanlar varsa onlarla buluşup tanışmaya da uğraşırız. Ahmet Safa'da da böyle bir hayranlık oluştu. Ben kaptan olacağım, savaş kaptanı olmak istiyorum, SoloTürk uçurmak istiyorum demeye başladı. 5 yaşından beri neredeyse her şovuna gittik. Bu sürprizden onun netlikle haberi yoktu. Yalın Ahbap Bey zati bizim takip ettiğimiz bir kaptandı. Videolarına izlemiştik daha evvel. Samsun'da yaptığı şovları da kesinlikle görmüşüzdür zati. Ama bizzat tanışmak çok daha değişik bir duyguymuş" dedi.