Somali gergin, halk kaçıyor

Somali gergin, halk kaçıyor

Somali’nin başşehri Mogadişu’da iktidar ile muhalefetin ateşi arasında kalan ulus, konutlarını terk etmeye başladı.

Somali’de Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’nun misyon zamanının dolmasına karşın ülkeyi tercihlere götürmeyerek iki sene daha koltuğunda oturmasına imkân tanıyan kanunu imza atmasıyla çoğalan tansiyon, silahlı çatışmaya döndü. Ordu ve muhalefet yanlısı silahlı grupların arasında kalan ulus, başşehir Mogadişu’daki konutlarını terk etmeye başladı. Yolların ağır silahlı rakip kabile ve hükümet askerlerince yakalandığı kentte, alabildikleri her eşyayı yüklenen Somalililer, etraf bölgelere göç ediyorlar.

MOGADİŞU’DA 700 TÜRK YAŞIYOR

Kentte kamu vazifelileri ile özel firmalarda çalışan takribî 700 Türk yurttaşı olduğu öğreniliyor. Hürriyet’in mahallî kaynaklardan edindiği bilgiye göre, hemen her caddeyi yakalayan muhalefet ve hükümet eforlarının varlığı günlük yaşamı ciddi miktarda kasvete sokmuş vaziyette. Tarafların, şiddetli bir çatışmayı tetiklemekten sakınmak için havaya ateş açarak birbirlerine gözdağı vermeyi hedeflediği belirtiliyor. Sağlık Kurumu kaynakları, ağır silahlar ve patlayıcılar kullanılan pazar günkü çatışmalarda 4 şahsın can verdiğini, 10 şahsın yaralandığını aktardı. Somali polisi dün ise 2’si polis 1’i karşı asker olmak üzere 3 şahsın can verdiğini açıkladı.

KABİLE SAVAŞLARI KORKUTUYOR

Kabileler arasındaki ihtilaflar 1960 senesinde kurulmuş Somali Cumhuriyeti’ndeki çatışmaların esasını oluşturuyor. Son çatışmaların ülkeyi, Barre askeri rejiminin yıkıldığı ve senelerce sürecek iç savaşın başladığı 1991 sonrası günlere geri götürmesinden korkuluyor. Özellikle daha önceki Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un abonesi olduğu ve başşehirde dominant Hawiye kabilesi ile Cumhurbaşkanı Fermacu’nun üyeyi olduğu Darod arasındaki gerginlik evhama neden oluyor.

TÜRKİYE 4 BİN ASKER VE POLİS EĞİTTİ

Somali’de kararın sağlanmasında Türkiye ehemmiyetli rol oynadı. 2011 sonrası ikili ilişkiler ivme kazanırken Türkiye’nin başka bir ülkedeki en büyük askeri üssü ile en büyük dış misyonu Somali’de heyetti. Şu ana kadar 3 binin üzerine Somali askeri ile takribî 800 polis, Türk üssünde eğitim aldı. Bu güvenlik eforları, terör örgütü Eş Şebab ile çabada kritik ehemmiyette. Ancak ülkede son günlerde patlak veren krizin Eş Şebab’a yer açmasından evham dinleniyor.