Son dakika... 15 Temmuz'un kritik davasında karar! Darbeci komutanlara ceza yağdı

Son dakika... 15 Temmuz'un kritik davasında karar! Darbeci komutanlara ceza yağdı

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ait, aralarında daha önceki alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu 497…

 FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ait 497 maznunun suçlandığı davada karar açıklandı. Muhafız Alayı'ndan Genelkurmay Karargahı'na baskına giden takımın başındaki daha önceki binbaşı Fedakar Akça, ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası aldı.

Darbe deklarasyonunu Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda okutan daha önceki yarbay Ümit Gençer'e, "anayasal kumpası ihlal" kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin emniyetinden mesul Köşk Muhafız Komando Birliği'nin komutanı daha önceki binbaşı Osman Koltarla müebbet mapus cezası aldı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu binasına müteveccih işgali idareyen daha önceki albay Muhammet Tanju Poshor, 2 defa ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırıldı.

Son dakika... 15 Temmuzun kritik davasında karar Darbeci komutanlara ceza yağdıDaha Önceki albay Muhammet Tanju Poshor

CNN Türk muhabiri Serhat Dal, Cumhurbaşkanlığı Muhafız alay 15 Temmuz darbe teşebbüsündeki davada kararın açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu. İşte Serhat Dal'ın aktardıkları:

Cumhurbaşkanlığıı Muhafız alayında yaşananlara ait davada karar açıklanmaya başladı. Genel Heyet Muhafız alayından parçalayıp Genel Kurmay baskına giden daha önceki binbaşı Fedakar Akça müebbet mapus cezasına çarptırıldı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’ye baskına gitmişlerdi. 141 defa müebbet mapusa mahkum edilmişti ve bu davada da hakkında anayasal kumpasa karşı gelmekten 1512 sene mapus cezası isteniyor. 61 Türkiye Radyo Televizyon Kurumu çalışanı ve 15 bireyi de yaralamaktan dolayı ceza isteniyor.

Daha Önceki alay komutanı Tanju Poshor ve Yarbay Emin Gülen bunlar Cumhurbaşkanına suikast soruşturmasından dolayı suçlanıyordu. Şuana kadar Genelkurmay karargahına baskına giden takımın başındaki Akça için ağırlaştırılmış müebbet cezası arz edildi. Ve yeniden 134 maznun hakkında da anayasal kumpası ortadan kaldırmak kabahatinde 15 ile 20 seneye kadar mapus cezası arz ediliyor. 9 maznun hakkında ise silahlı terör örgütüne abone olmaktan 15 sene ceza isteniyor.


Daha Önceki muhafız alay komutanı Muhsin Kutsi Barış hakkında da yeniden anayasal sulhu bozmaya müteveccih bir defa daha ağırlaştırılmış ceza bekleniyordu ve 1512 sene mapusu isteniyordu.

Ümit Gençer de 61 Türkiye Radyo Televizyon Kurumu çalışanı ve 10 şahsı isteyerek yaralamaktan dolayı ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırıldı. Ayrıca savcılık 264 maznun hakkında ise salıverilme arzında bulunulmuştu. Ayrıntılar açıklandıkça büyümeler takip edilecek.

ŞOK MANGALARI İŞKENCEYİ

Poshor'un ismi, emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel'in 'Ağacın Kurdu, Fethullah'ın Askerleri' isimli kitabında da geçiyor.

Kitaptaki iddiaya göre Poshor, tabur komutanlığını yaptığı Kara Harp Mektebi Malazgirt Taburu'nda askeri liselerden gelen Harbiyelilere 'şok mangası' denilen bezdirme usullerini uyguladı. Mektepten uzaklaştırılan Harbiyelilerin yerlerine Cemaatçi talebeler yerleştirildi.

Önsel, katıldığı bir televizyon programında Poshor için şu ifadeleri kullandı: "Hele aralarında biri var ki ismini Cemaat'le alakalı diye dinlediğimde beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Bu adam silah dostumdu, komşumdu, annesinin çorbasını içtim, annemin çorbasını içti, kardeşim gibiydi. Seminere katılmadığım halde 'Balyoz'dan 4 sene yattım. Bu dost yükseldi, başka yerlere geldi."

Anadolu Ajansı muhabirinin derlediği bilgilere göre, darbe teşebbüsünün ardından Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ait Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddia belgesinde 512 maznun yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık, Ulusal Korunma Bakanlığı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu çalışanı 65 bireyin müşteki olarak bulunduğu iddia belgesinde, daha önceki Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış'ın da aralarında bulunduğu maznunların, "anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim", "Türkiye Büyük Ulus Meclisini ortadan kaldırmaya girişim", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya girişim", "cumhurbaşkanına suikast", "askeri komutanlıkların gasbı", "silahlı terör örgütü azası olmak", "kaliteli olarak şahsı hürriyetinden yoksun kılma" ve "kamu mülküne hasar verme" kabahatlerinden ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

DARBE DEKLARASYONUNU GÜÇLE OKUTTULAR

İddia Belgesine göre, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında misyonlu askerlerin darbe girişimine ait faaliyeti, daha önceki alay komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış'ın emir ve talimatlarına idarendi.

Barış'ın yönergesiyle, daha önceki Piyade Yarbay Ekrem Işık emrindeki Muhafız Komando Taburu'nda misyonlu 124 asker Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna sevk edildi. Bu taburla Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna giden bir evvelki Muhafız Alay Komutanı daha önceki Kurmay Albay Muhammet Tanju Poshor ve daha önceki Kurmay Yarbay Ümit Gençer, yanlarındaki uzman çavuşlarla Türkiye Radyo Televizyon Kurumu stüdyolarına girerek, darbe deklarasyonunu güçle okuttu.

Kuşkululardan, daha önceki piyade binbaşı Osman Koltarla emrindeki Köşk Muhafız Komando Birliğinde misyonlu 103 asker ise Türkiye Radyo Televizyon Kurumu baskınına takviye için Türkiye Radyo Televizyon Kurumu yakınındaki Ulusal Korunma Bakanlığı lojmanlarında hazır bekletildi. Daha Önceki binbaşı Fedakar Akça da Muhafız Komando Taburunda misyonlu 108 askerle Genelkurmay Başkanlığı Karargahına sevk edildi.

TEMEL HAKKINDA MÜTALAA

İddia Belgesinin kabulünden sonra davanın ilk mahkemesi, 10 Ekim 2017'de Sincan Ceza İnfaz Müesseseleri Kampüsü'ndeki salonda görüldü.

Davanın 3 Temmuz 2020'deki mahkemesinde, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Özdemir, temele ait görüşünü açıkladı.

Mütalaada, 90 maznunun "anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim" kabahatinden birer defa, daha önceki Albay Muhammet Tanju Poshor ile daha önceki Yarbay Emin Güven'in bu kabahatle beraber "cumhurbaşkanına suikast" kabahatlerinden ikişer defa ağırlaştırılmış müebbet mapusu arz edildi. 90 maznun arasında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda darbe deklarasyonunu okutturan daha önceki kurmay yarbay Ümit Gençer de yer aldı.

Maznunlardan 134'ü hakkında, "anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişime dayanak"dan 15'er seneden 20'şer seneye, 9'u hakkında ise "silahlı terör örgütü azası olmak" kabahatinden 7 sene 6'şar aydan 15'er seneye kadar mapus cezası istendi.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu işgalini idareyen daha önceki kurmay Albay Poshor ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda darbe deklarasyonunu okutturan daha önceki kurmay Yarbay Ümit Gençer'in ayrıca, 65 Türkiye Radyo Televizyon Kurumu çalışanına müteveccih şahsı hürriyetinden yoksun kılma, 10 şahsa müteveccih isteyerek yaralama ve müessesede alana gelen hasarlara ait mülke hasar verme kabahatlerinden de toplam 1512'şer seneye kadar mapusları arz edildi.

Daha evvel Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan "Genelkurmay çatı davasında" 141 defa ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılan yarıyılın alay komutanı daha önceki kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış'ın da alayın işlediği kabahatlerin hepsinden mesul olduğu mazeretiyle yeniden 1512 seneye kadar mapusu istendi.

Savcı, çoğu er 264 maznun hakkında ise salıverilme arzında bulundu. Mütalaada, 11'i kaçak 12 maznunun dosyalarının davadan bölmesi arz edildi.

TAKRİBÎ 3 BİN 500 SAAT KAYIT YAPILDI

Davanın görüldüğü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine dominant Murat İlhan başkanlık etti. Dava, karar duruşmasına kadar 243 celse sürdü.

Suçlama sırasında, bazı maznunların dosyasının ufalamasının ardından davanın 497 maznunu kaldı.

Mahkemelerde, maznun ve avukatlarının iddia belgesi, temele ait mütalaa ve gelen belgeye karşı korunmaları ile şahit, müşteki ve avukatlarının beyanları, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS ile kayda alındı.

Takribî 3 bin 500 saati bulan kayıt, 10 katip tarafından deşifre edildi. Maznun, şahit ve müştekiler ile taraf avukatlarının beyanları 100 bin sayfayı geçti.