Son dakika... 43 ilde eş zamanlı 'Dümen Operasyonu' başlatıldı: Çok sayıda gözaltı kararı

Son dakika... 43 ilde eş zamanlı 'Dümen Operasyonu' başlatıldı: Çok sayıda gözaltı kararı

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığınca teşkilatlı biçimde mali kabahat işleyen gruplara müteveccih sabah saatlerinde 43 şehirde eş zamanlı “Dümen Harekâtı” başlatıldı. İşlem kapsamında mali

İşlem 43 şehirde kamu vazifelisine çok benzeyen bir şahsı dublör olarak kullanarak para karşılığında adliyede devam eden soruşturma dosyalarını kapatma, dava sürecini manipülasyon gibi taahhütlerde bulundukları, köylülerden köy kabirliği kurulacağı ve TOKİ’nin konut yapacağı taahhüdüyle para aldıkları, Ulusal Emlak arazileri üzerinde parasal çıkar temini ile geçmişe müteveccih yurttaşların kullanımı ve kirası varmış gibi gerçek değil belge tertip ettikleri tespit edilen bazı kabahat gruplarına müteveccih hakikatleşiyor.

176 ŞAHIS NEZARETİNE ALINDI

Suratlarca yurttaşı mağdur eden ve devleti milyonlarca TL hasara uğratan Mali Kabahat Teşkilatlarına müteveccih Şehir Cumhuriyet Başsavcılıklarının yönergeleri güzergahında Emniyet Genel Müdürlüğü Firaricilik ve Organize Kabahatlerle Gayret KOM Daire Başkanlığı koordinesinde takribî 6 aydır yürütülen tasarılı çalışmalar sonucunda bugün sabah saatlerinde harekete geçildi. 43 şehirde eş zamanlı "Dümen" harekâtı başlatıldı. İşlem kapsamında mali kabahat teşkilatları abonesi 226 kişi hakkında nezaret kararı bulunurken, 176 şahıs nezaretine alındı. 268 kişi ise ifadelerine başvurulmak üzere Emniyete davet edilecek.

DUBLÖR KULLANARAK PARA KARŞILIĞI DAVA KAPATMA VE DAVA SÜREÇLERİNİ YASAKLAMAYA ÇALIŞTILAR

Takımların yaptığı çalışmalar neticesinde işlem tertip edilen kabahat gruplarının bir şehirde kamu vazifelisine çok benzeyen bir şahsı dublör olarak kullanarak para karşılığında adliyede devam eden soruşturma dosyalarını kapatma, dava sürecini manipülasyon ve valilikte tanıdığı olduğu, bu yolla silah ruhsatı ile ehliyet gibi operasyonları çözme taahhüdünde bulundukları, yurttaşların şahsi balakalarını kanunsuz biçimde kullanarak oluşturulan sahte vergi levhaları üzerinden kredi sürükledikleri, yurttaşlara imza attırdıkları tahviller üzerinde tahrifat yaparak veya sahte tahviller üzerinden haksız hasılat temin ettikleri belirlendi.

Mevzubahisi grupların ehliyet imtihanlarında joker kişi kullanarak başkalarının yerine imtihana adam soktukları, kurdukları paravan işletmeler aracılığıyla piyasaya naylon fatura sürdükleri, yurtdışından getirdikleri sahte ehliyetleri parasal çıkar karşılığında sattıkları, alışveriş yapma suretiyle piyasaya sahte para sürdükleri, yurttaşların balakası ve rızası dışında sağlık kurumularda isimlerine ek besin, besin yardımı ve mama reçete edilerek, reçete edilen ilaçları temin ettikten sonra piyasada spor salonlarına sattıkları tespit edildi.

CAFE VE LOKANTALARA TEFTİŞLERİ EVVELDEN HABER VERDİLER

Öte yandan kuşkuluların kafe ve lokanta stili firmalara yapılacak sigara teftişlerini evvelden parasal çıkar karşılığı haber verdiği, özel işyerinde çalışmayan personeli çalışıyor gibi gösterip devletten destek primi aldıkları, köylülere köy kabirliği kurulacağı ve TOKİ’nin konut yapacağı taahhüdünde bulunarak haksız çıkar elde ettikleri ortaya çıktı.

Kabahat gruplarından bkocamanın Ulusal Emlak arazileri üzerinde parasal çıkar temini ile geçmişe müteveccih yurttaşların kullanımı ve kirası varmış gibi gerçek değil belge tertip ederek "Kamu Dolandırıcılığı", "Rüşvet", "İrtikap" ve "Zimmet" kabahatlerini işlediği de belirlendi.

Son dakika... 43 ilde eş zamanlı Dümen Operasyonu başlatıldı: Çok sayıda gözaltı kararı

DOLANDIRICILARIN YÖNTEMİ PES DEDİRTTİ

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında işlemin detaylarını aktardı...

Takribî 6 ay süren takibin ardından bu sabah 43 şehirde düğmeye bhakikatti. Dolandırıcılar gerçekten koşulları zorluyorlar. Bu bir imtihan dolandırıcısı... Rastgele bir imtihanı geçemeyenler için imtihana giriyorlar. Reelinde bu bir gömlek gibi görünüyor ama saklı kamera tertibatı. Üst düğmede bir kamera var, imtihana giren şahıs bu gömleği giyiyor ve o kamerayla suali sürüklüyor. Mevzusunda uzman şahıslar kulağına fısıldıyorlar: Bcerahatçi sualin şıkkı A, ikinci sualin şıkkı B, üçüncü sualin şıkkı C deyip böyle imtihanı geçiyorlar.

Son dakika... 43 ilde eş zamanlı Dümen Operasyonu başlatıldı: Çok sayıda gözaltı kararı

Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntem ise pencere tekniği denilen yurttaşa tahvil imza attırmak. Evvel kurbanını seçiyor ve ona uygun bir kamu misyonlusu kılığında birilerini yolluyor. Size şöyle bir belge geldi diyor, ilgisiz bir belge. Postanızı teslim aldığınıza dair bir imza istiyor. Matbaada özel hazırlanıyor bu kağıtlar, reelinde yurttaş yılda imza atmış oluyor. Tüm mülk varlıklarına el koyuyorlar. Bir ilçede köylüleri dolandırmışlar. TOKİ buraya yatırım yapacak deyip 300 köylüyü dolandırmışlar. Yurttaşın mülkünü malını alan dolandırıcılara müteveccih ehemmiyetli bir işlem.