Son dakika... 5G için tarih verildi

Son dakika... 5G için tarih verildi

Eriştirme ve Altyapı Bakan Dayanakçısı Ömer Fatih Sayan "2023 senesinde ilk 5G sinyalini yurttaşlarımızın hizmetine sunmayı kastediyoruz" dedi.

Eriştirme ve Altyapı Bakan Dayanakçısı Ömer Fatih Sayan, 2022 senesinde 5G frekans ihalesini bitirmeyi, 2023 senesinde de ilk sinyali yurttaşların hizmetine sunmayı amaçladıklarını bildirdi.

Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yerli 5G teknolojileri için coşkunun direnerek çoğaldığını ifade etti.

2020 senesinde 5G test ağlarını sınayarak ehemmiyetli galibiyet sağladıklarını belirten Sayan, "2022 senesinde frekans ihalemizi bitirerek, 2023 senesinde ilk 5G sinyalini yurttaşlarımızın hizmetine sunmayı kastediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sayan, 5G'ye müteveccih çalışmalarda, ağların yerlileştirilmesinin en ehemmiyetli öncelikleri arasında bulunduğunu vurguladı.

2018'de Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Müessesesinin BTK takviyeleriyle OSTİM bünyesinde kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesinin HTK Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Projesi'nde ilk demolarının mart sonu haysiyetiyle bitirildiği bilgisini veren Sayan, 5G yeni radyo, çekirdek ağ, ağ idare sistemi, radyolink gibi mahsullerin Ar-Ge süreçleri ile prototiplerinin hazırlandığını bildirdi.

Sayan, 26 Mayıs'ta Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ile bu mahsullerin son halinin demolarını aktiflikle kamuoyuna duyuracaklarını belirterek, şunları kaydoldu:

"Bundan sonraki süreçte de mahsullerin ticari ağlarda kullanımı, test ve entegrasyonları ile mahsul geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Maksadımız, dünyayla geçim içinde 5G'yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden olmak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Ulusal Teknoloji Hamlesi'nin bir parçası olan 5G, Dijital Türkiye'nin gelişim sürecinde itici efor olacak. Bu amaçla var eforumuzla çalışmaya devam edeceğiz."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara