Son dakika: AB Başkanları'ndan Türkiye mesajı

Son dakika: AB Başkanları'ndan Türkiye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptıkları görüşmenin ardından AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'den ehemmiyetli açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün AB ile asıllaştırılan kritik doruğun ardından Avrupa Birliği AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Von der Leyen ve Michel, dorukta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen Türkiye'ye gelerek Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti.

UZUN ZAMANDIR BEKLENEN ZİYARET

AB başkanları, uzun zamandır beklenen ziyareti, Türkiye'yle ilişkilerdeki "pozitif ivmeyi" ilerletme gayeyi koyan 25-26 Mart'ta AB Liderler Zirvesi'nin hemen öncesine reelleştirdi.

Michel ve von der Leyen'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde ana başlıkların, göç mevzusunda iş birliği ve 18 Mart Mutabakatı'nın aktüellenmesi, Gümrük Birliği'nin aktüellenmesi, milletler arası temaslar kapsamında vize serbestisi, üst seviye diyalog süreçlerinin yine başlatılması ve stratejik iş birliği ile Doğu Akdeniz ve Kıbrıs mevzuları oldu.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZE İVME KATMAK İÇİN GELDİK"

Avrupa Birliği AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, Türkiye ile AB arasındaki ticaretin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Ticareti daha da artırabilmek için hiç kuşkusuz ki Gümrük Birliğinin uygulanmasına ait mevcut güçlükleri ele alarak aktüelleme için çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Türkiye Delegasyonu'nda ortak basın buluşması tertip etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmeye değinen von der Leyen, "Türkiye reelinde yapıcı bir biçimde tekerrür ilişki kurmak istediğini gösterdi, biz de Türkiye'yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik. İki tarafa da fayda sağlayacak iş birliği alanlarını görüştük." diye konuştu.

Erdoğan'la görüşmede dört alanın masaya yatırıldığını belirten von der Leyen, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini gerektiğini belirterek, "Türkiye, Gümrük Birliği içinde hayati ehemmiyete sahip kıymetli bir ortak. Ticareti daha da artırabilmek için hiç kuşkusuz ki Gümrük Birliğinin uygulanmasına ait mevcut güçlükleri ele alarak aktüelleme için çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılan Gümrük Birliği Uyuşmasının eşsiz bir çalışma olduğunu vurgulayan von der Leyen, "Yalnızca Gümrük Birliğini aktüellemek değil kamu özel sektör iş birliğini de daha da kuvvetlendirmenin yollarını arayacağız. Bunu yaparken de odak noktamız yeşil ve dijital mutasyon olacak." dedi.

KONSEY BAŞKANI MİCHEL: AB'NİN ÇIKARI TÜRKİYE İLE POZİTİF İLİŞKİLERDEDİR

AB Konseyi Başkanı Michel, kritik görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "AB, Türkiye ile ekonomik iş birliği, göç ve milletler arasında irtibatı artırmak için somut gündem sunmaya hazır. AB'nin stratejik çıkarı, Doğu Akdeniz'de güvenlik ve karar ile Türkiye'yle karşılıklı fayda ve pozitif ilişkilerdedir" dedi