Son dakika: ABD Başkanı Biden'ın Türkiye Büyükelçisi adayı belli oldu

Son dakika: ABD Başkanı Biden'ın Türkiye Büyükelçisi adayı belli oldu

Son dakika haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın, daha önceki Arizona senatörü Jeff Flake'i 56 Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Türkiye ile ikili ilişkileri yakından ilgilendirecek karar verdi. Biden daha önceki Arizona senatörü Jeff Flake'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi. Flake, senato tarafından onaylanırsa Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye Büyükelçisi olacak.

Temsilciler Meclisi ve Senato'da Cumhuriyetçi abone olarak uzun seneler bulunan Jeff Flake, daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'a müteveccih sert eleştirilerini dikkat topluyordu. Flake, sonrasında Joe Biden sponsoru olarak öne çıkmıştı.

Biden'ın aday gösterdiği Flake ilk açıklamasında, "Senato tarafından onaylanırsa, Amerika Birleşik Devletleri çıkarlarını yurt dışında temsil eden güçlü, tecrübeli ve yetenekli bir takıma katılmaktan dolayı memnuniyet dinlerim" ifadelerini kullandı.

Jeff Flake, açıklamasına şöyle devam etti: Hem Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi hem Senatosu'nda hizmet ettikten sonra Kongre'nin Amerika Birleşik Devletleri dış siyasetinde oynadığı rolü kavrıyorum ve takdir ediyorum, bu ortaklığı dört gözle bekliyorum."