Son dakika: ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Afganistan itirafı

Son dakika: ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Afganistan itirafı

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Amerika Birleşik Devletleri eforlarının ülkeden çekilmesinin ardından Afganistan'da bir iç savaşın 'olası' olduğunu ve bunun terör

Son Amerika Birleşik Devletleri askerinin bölgeden çekilmesi ile Afganistan'daki 20 senelik yarıyıl resmen sona erdi.

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Almanya'daki Ramstein ziyareti sırasında Fox News'den Jennifer Griffin ile konuştu.

Milley'e, askerlerin çekilmesinin ardından Amerika Birleşik Devletlerinin daha tehlikesiz olduğuna inanıp inanmadığı sorulduğunda, bunu söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

General, 'Askeri hipotezim şartların bir iç savaş geliştirme ihtimali olduğu istikametinde' dedi ve eklesi: 'Taliban'ın iktidarı pekiştirip yönetişim kurabilecek mi öğrenmiyorum.'

Milley ayrıca, Afgan iç savaşının bir neticeyi olarak terör gruplarının gelişebileceği olasılığından dinlediği evhamı da dile getirdi.

Kara güçleri yerine yalnızca hava ataklarını kapsayacak olan 'ufuk ötesi' terörle gayret işlemlerini değerlendiren general 'bunu yapmak muhtemel' dedi ancak kara yardımı olmadan bu harekâtların hayli güç olacağının altını çizdi.

'Bazı insan istihbarat ağlarını vb. yine kurmamız gerekecek' diyen Milley laflarına şöyle devam etti;

'Tam bölge üzerinde çok yoğun seviyede göstergeler, ihtarlar ve gözlemler ve ISR İstihbarat, Gözetleme, Keşif sürdürmek zorunda kalacağız.'

Öte yandan bölgeden gelen son görüntüler askeri uzmanların 'en büyük fobisi' olan senaryonun asıl olduğunu gözler önüne serdi.

Mevzubahisi görüntülere göre, Taliban, Afganistan'ı ele geçirmesine karşı son direniş cephesi olan direniş hareketini ezmek için Amerikan birliklerinin geride vazgeçtiği silahları kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde Afganistan'dan çekilmenin ekoları sürüyor. Amerika Birleşik Devletlerinin geride vazgeçtiği son teknoloji silahların Taliban'ın eline geçmesi ise ülkedeki en sıcak gündemi oluşturuyor.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, 4 sene evvel Amerika Birleşik Devletleri, Afgan güçlerine 208 uçak ve 4,700 Humvee de dahil olmak üzere 75.000 vasıta verdi, bunların çoğu şu anda Taliban'ın elinde.

Taliban’ın eline geçen ekipman arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano atak uçağı bulunuyor.

Uzmanlar, gelişmiş hava vasıtalarının eğitim olmadan kullanılmasının muhtemel olmadığını belirtirken, Taliban’ın Amerikan ekipmanını ele geçirmesinin ehemmiyetli bir propaganda taşıtı olduğuna dikkati sürüklüyor.

Öte yandan Taliban’ın eline geçen minik silahlar daha büyük kaygı doğuruyor. Amerika Birleşik Devletleri, geçen 20 sene içinde Afgan güvenlik eforlarının eğitim ve ekipmanına 83 milyar dolar tüketti.