Son dakika... ABD'de skandal PKK/YPG adımı... Erdoğan: Kabullenmemiz mümkün değil

Son dakika... ABD'de skandal PKK/YPG adımı... Erdoğan: Kabullenmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletlerinin YPG'ye yaptırım muafiyeti kararına ait, "Bu yanlışını

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar...

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı'nın ölümü Uzun müddettir rahatsızlığı vardı, bugün de rahmeti rahmana kavuştu. Allah rahmet eylesin. Biz de taziye için 3 gün sürecek filan bir ziyarete gideceğim.

FİNLANDİYA'NIN NATO KARARI

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile alakalı büyümeleri takip ediyoruz ama pozitif düşünce içinde değiliz. Daha evvel Yunanistan'la alakalı NATO mevzusunda yanlış yaptılar evvelki idareler, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takındığı davranışı öğreniyorsunuz İkinci, yanlışı işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütleri için misafirhane gibi. Oraların hatta daha da ileri gidiyorum meclislerinde de yer alıyorlar.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN YPG'YE YAPTIRIM MUAFİYETİ

Irmağı görmeden paçaları sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapacak öğrenmiyorum. Her şeyi görüp, Biden'ın açıklamalarını da gördükten sonra davranışımızı ortaya koyuyoruz.

Her şeyden evvel YPG bir terör örgütüdür PKK neyse YPG de odur. Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz muhtemel değil. Amerika son dönelerde gelen idarelerin hepsi PKK terör örgütüne karşı, Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü parasal dayanakları vermiştir. TIR'larla taşıt gereç cephaneyi sevk etmiştir. Şimdi de bu cins şeyleri dinliyoruz. Burada PKK'sı, YPG'si kim olursa olsun Irak'ın kuzeyinde de ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde yapmaya devam edeceğiz. Pençe Kilit'te dün itibariyle 82 terörist tesirsiz hale gelmiştir. Havaların pozitif seyri halinde bu sayı daha ilerilere devam edecektir. Teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu arkadaş görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz adımlarınızı doğru atın.

RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI

Savaşların tasvibi mevzubahisi olmaz. Bunca insanlar can veriyor. Bundan sonra yapacağımız görüşmelerde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından "Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Dikteyi, bedelli kardeşim Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünü büyük bir teessürle bildim. Merhuma Allah’tan rahmet, kardeş Birleşik Arap Emirlikleri milletine başsağlığı diliyorum" iletisini paylaştı.

 

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Dikteyi, bedelli kardeşim Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünü büyük bir teessürle bildim.

Merhuma Allah’tan rahmet, kardeş Birleşik Arap Emirlikleri milletine başsağlığı diliyorum.

— Recep Tayyip Erdoğan @RTErdogan May 13, 2022