Son dakika... Afganistan'da son durum: Pençşir direniş lideri 'ulusal ayaklanma' çağrısında bulundu

Son dakika... Afganistan'da son durum: Pençşir direniş lideri 'ulusal ayaklanma' çağrısında bulundu

Taliban'ın 'ele geçirdik' açıklaması sonrası Pençşir'deki direniş hareketinin liderinden flaş bir çağrı geldi. Milli Direniş Cephesi komutanı Ahmed Mesud Taliban'a karşı "milli ayaklanma" çağrısında

Taliban'ın 'Pençşir'i ele geçirdik' açıklaması sonrası gözler bölgedeki son büyümelere çevrilmiş gidişatta.

Ülkedeki Taliban karşıtı direnişin 'son kalesi' olarak anılan bölgeden gelen kareler Taliban'ın stratejik noktaları aldığına işaret ediyor.

Taliban 'savaş bitti' derken direnişten donakaltan bir açıklama geldi. Pençşir direnişine liderlik eden adlardan Milli Direniş Cephesi komutanı Ahmed Mesud Taliban'a karşı "milli ayaklanma" çağrısında bulundu.

Mesud, medyaya sevk edilen sesli iletisinde, 'İçeride veya dışarıda nerede olursanız olun, sizleri ülkemizin gururu, serbestliği ve refahı için milli bir ayaklanmaya davet ediyorum' ifadelerine yer verdi.

Gani'nin yurtdışına kaçması sonrası Kendisini ülkenin geçici Cumhurbaşkanı duyuru eden Emrullah Salih hakkında 'yurtdışına kaçtı' iddiasında bulunan Taliban Sözcüsü, Salih'in Tacikistan'a kaçtığını belirtmişti.

Salih, Afganistan'ın başşehri Kabil'in Taliban'ın eline geçmesi sonrası kendisine sadık bir takım ile Pençşir'e geçmiş ve buradaki direniş hareketinin lider kadrosunda yer almıştı.

Salih'in nerede olduğu mevzusunda henüz net bir bilgi bulunmazken, Ahmed Mesud, Twitter üzerinden bir ileti yayınlayarak 'Güvendeyim' iletiyi vermişti.

Beynelmilel haber ajansı Reuters, Pençşir'deki hükümet binasına Taliban sancağının çekildiğini gösteren görüntüleri paylaştı.

Askeri uzmanlar bu görüntülerin direniş hareketinin yok olduğuna işaret edebileceği yorumunda bulundu.

Uzmanlar Taliban'ın kısa müddette bölgeye girebilmesinde Amerika Birleşik Devletlerinin geride vazgeçtiği silahların teşkilatın eline geçmesinin ehemmiyetli rol oynadığının altını çizdi.

TALİBAN'IN AFGANİSTAN'A DOMİNANT OLMA SÜRECİ

Amerika Birleşik Devletleri ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış uyuşması çerçevesinde bu sene beynelmilel eforların Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Uyuşma, yabancı eforlara saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik eforlarına müteveccih eylemlerine dair karar getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki ziyaretleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli hamlelerle Afganistan'da bir hayli ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine süratle dominant oldu.

Başşehir Kabil'i abluka eten Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız biçimde hakimiyetine aldı.