Son dakika... Ağrı'da 1.2 milyar dolarlık altın rezervi tespit edildi

Son dakika... Ağrı'da 1.2 milyar dolarlık altın rezervi tespit edildi

Ağrı Mollakara'da hakikatleştirilen uzun arama faaliyetleri neticesinde piyasa değeri 1.2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2.8 milyon dolar olan 3.5 ton gümüş tespit edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ağrı Mollakara bölgesinde hakikatleştirilen uzun arama faaliyetleri sonucunda, bugün, piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın ve 2,8 milyon dolar değerinde 3,5 ton gümüş rezervi bu bölgede tespit edildi." dedi.

Varank, Koza Altın Şirketleri Ağrı Mollakara Kuruluşu Temel Atma Merasimi'nde yaptığı konuşmada, Ağrı'nın bulunduğu diyarın Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı olduğunu kaydolarak, bunun şuuruyla, ülkenin her köşesini olduğu gibi bu kadim toprakları da imal ve istihdamın dinamosu olacak projelerle buluşturduklarını söyledi.

Bugün temeli atılan kuruluşun hem Ağrı hem de ülke ekonomisi için öneminin çok büyük olduğunu dile getiren Varank, kuruluşun takribî 160 milyon dolarlık yatırımla bitirileceğini, Ağrı'nın kalkınmasını ve büyümesini süratlendireceğini, altın yapımı mevzusunda Türkiye'nin eforuna efor katacağını vurguladı.
Varank, AK Parti iktidarından evvel Ağrı'nın öteki bölge şehirleri gibi yatırımlar bakımından göz arkasını edildiğini ve geri tasarıya atıldığını belirterek, son 19 senede eğitim, eriştirme, tarım, sağlık ve şehircilik mevzuları başta olmak üzere bir hayli alanda yaptıkları yatırımlarla bunu tersine çevirdiklerini anlattı.

Takribî 20 milyar liralık yatırımla şehre çağdaş sağlık kurumular, eğitim müesseseleri, yollar, sosyal kuruluşlar ve çok rakamda hizmet kazandırdıklarını aktaran Varank, bakanlık olarak Serhat Kalkınma Ajansı ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma Yöneti aracılığıyla kentte kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşuların 260'a yakın projesine 120 milyon liradan fazla destek sağladıklarını söyledi.Varank, bakanlık olarak kentte yaşama geçirdikleri hizmetlerden bahsederek, yakın zamanda Van ve Şanlıurfa'da uygulayıp çok galibiyetli neticeler elde ettikleri tekstilkent projelerini Ağrı'da da yaygınlaştıracaklarının altını çizdi.

Bakan Varank, "Bu kapsamda Ağrı'nın Tutak, Eleşkirt, Patnos ve Doğubeyazıt ilçelerine tekstilkentler kazandıracağız. Emek yoğun sektörleri bölgeye sürükleyerek işsizlik meselesini tamamlama noktasında ehemmiyetli adımlar atacağız." diye konuştu.

Ağrı'nın gelişimi için destek vermeye devam edeceklerini kaydolan Varank, kaynaklarını bu kent için seferber etmeyi sürdüreceklerini anlattı.

"YATIRIM DÜŞMANI MUHALEFET KAVRAYIŞIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Bakan Varank, Ağrı'daki bu yatırım coşkusunun en başta İstanbul'a misal olmasını istediğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

"Biz burada bir temel atma merasimi yapıyoruz ama bildiğiniz gibi yatırım düşmanı muhalefet kavrayışıyla karşı karşıyayız. Bu yatırım düşmanı muhalefet kavrayışı İstanbul'da temel atmama merasimleri yapıyorlar. Dünyada herhalde temel atmama merasimi yapan başka bir ülke, başka bir yerel idareyici olmamıştı. Hatta şimdi işi azıcık daha ileri taşıdılar. İstanbul'daki metro inşaatlarının üstüne de toprak döküp dolduruyorlar. Yatırım yapmamayı vazgeçin mevcut yatırımları baltalamak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. İnanın bunların elinde olsa Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni su ile doldurup orayı havuz olarak kullanırlar. Ya da oraları patates ambarı olarak kullanırlar."

Varank, Bolu Dağı Tünelinin senelerce, 10 senelerce konuşulduğunu, en son gelinen noktada tünelin patates ambarı yapılmak istendiğini hatırlattı.


"TÜRKİYE DÜNYANIN RAKAMLI ALTIN ÜRETİCİLERİ ARASINA GİRDİ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Türkiye'nin madencilik sektöründe kat ettiği mesafeyi gösteren en ehemmiyetli hususlardan birisi bugün temelini atacağımız kuruluşun faaliyet alanı olan altın yapımı. Altın, kültürümüzün ve finansal sistemin bırakılmaz bir parçası. Gerek takı olarak gerekse yatırımlarımızda kullandığımız ehemmiyetli bir maden. Elbette dünya ekonomisinin de hala en başat oyuncuyu." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin gelişen ekonomisinin lüzumlarını karşılamak için madencilik sektörünün gelişimine özel ehemmiyet verdiklerini dile getiren Varank, bu alanda son yarıyılda yaptıkları çalışmalardan, projelere verdikleri desteklerden, yatırımcılara sundukları teşviklerden bahsetti.

Varank, sıfır imal kapasitesiyle devraldıkları altın madenciliğini verdikleri destek ve teşviklerle 6 milyar dolar yatırım hacmine erişen, 13 bin bireyin istihdam edildiği devasa bir sektöre dönüştürdüklerini, bugün dünyanın rakamlı üreticileri arasında olduklarını söyledi.

Bakan Varank, "2000'lerin başında 1 gram bile altın üretemeyen Türkiye, geçtiğimiz sene pandemiye karşın 18 etkin madende 42 ton altın üretti. Bizden evvel Türkiye'nin altın lüzumu yüzde 100 ithalatla karşılanıyordu. Şimdi yaptığımız yapımla her sene cari sarihin eksiltilmesine 2,4 milyar dolar katkı sağlıyoruz. Tüm bu gayretleri de yeterli görmüyoruz. Sektörü daha ileriye götürecek bir hayli yeni projeyi yaşama geçiriyoruz." diye konuştu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile beraber Munzur Üniversitesi bünyesinde 140 milyon lira bütçeli Ender Toprak Elementleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni kuracaklarını, bu merkezde, havacılık, elektronik ve otomotiv başta olmak üzere bir hayli alanda ileri teknolojili mahsullerin yapımında lüzum dinlenen çiğ maddelerin Ar-Ge ve imal faaliyetleri yürütüleceğini bildirdi.İLK ALTIN DÖKÜMÜ 2022'NİN SON ÇEYREĞİNDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin maden kaynaklarını aramada, keşfetmede ve firmada Cumhuriyet tarihi süresince yeterli özen gösterilmediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2000'li senelerin başına kadar altın yapımı yapılmamış. Peki neden yapılmamış? Altın olmadığı için mi? Elbette hayır. Türkiye, ispatlanmış altın rezervleri bakımından dünyada 12. sırada; potansiyele baktığımızda ise ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Ama dediğim gibi önemsememe edilmişlik, vizyonsuzluk hatta eksiklik suratından altın yapımında ülkemiz geride vazgeçilmiş."

Varank, daha 1933 senesinde Altın Arama ve Firma Yöneti kurma vizyonuna sahip Türkiye'nin amaçlarını, kendilerine "Atatürk'ün partisiyiz" diyenlerin değil AK Parti'nin yaşama geçirdiğini kaydolarak, natürel gaz ve petrol aramalarında olduğu gibi altın madeni mevzusunda da geçmişin tüm önemsememe edilmişliklerini karşılama etmek için büyük bir gayret gösterdiklerini anlattı.

Bugün temelini atacakları kuruluşun da gelişip büyüyen altın yapımı sektörünün ehemmiyetli bir mihenk taşı olacağını dile getiren Varank, şu bilgileri verdi:
"Ağrı Mollakara bölgesinde hakikatleştirilen uzun arama faaliyetleri sonucunda, bugün, piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın ve 2,8 milyon dolar değerinde 3,5 ton gümüş rezervi bu bölgede tespit edildi. Ülkemiz, bölgemiz ve dünya açısından ehemmiyetli bir büyüme. Bulunan rezerv 0,92'lik tenör değeriyle ülkemizdeki eş madenlere mukayeseyle çok daha zengin bir içeriğe sahip. Şimdi takribî 160 milyon dolarlık bir yatırımla bu rezervin etrafa duyarlı bir biçimde ekonomiye kazandırılmasını TMSF eliyle sağlayacağız."

Varank, kuruluşun, firma döneminde doğrudan 500, dolaylı olarak ise 2 bin yurttaşa ekmek kapısı olacağını bildirdi.
Tesisteki ilk altın döküm işleminin 2022'nin son çeyreğinde reelleşmesini beklediklerini aktaran Varank, ilk altın dökümüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasını beklediklerini söyledi."REZERV OLARAK DAHA BÜYÜK POTANSİYEL MEVZUBAHİSİ"

Bakan Varank, hesaplamalara göre ilk etapta 6 senelik ömrü olan bu madende bir yandan da arama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, rezerv olarak daha büyük bir potansiyelin mevzubahisi olduğunu, bulunacak yeni rezervlerle firma ömrünün 15-20 seneye erişmesini beklediklerini vurguladı.

Madenlerle ekonomik değer sağlarken etrafsal hassasiyetleri de en ön tasarıda yakaladıklarını kaydolan Varank, şu ifadeleri kullandı:

"Hem bu projede, hem de faaliyette olan tam madenlerde sürdürülebilirliğin temeli etrafa hürmetten geçiyor. Proje çerçevesinde kurulacak ileri teknolojili sensörler aracıyla, toz, hengame, patlatma ve havada gaz ölçümleri kumpaslı olarak yapılacak. Bu kuruluşta altın yapımı mevzusunda kullanılacak en çağdaş usuller sayesinde hem rezervleri yararlı biçimde değerlendirileceğiz hem de etrafsal tesirleri asgariye indireceğiz. Kuruluşun ekonomik ömrünü bitirmesinden sonra, arazinin tabiata yine kazandırılması için lüzumlu rehabilitasyon çalışmaları yürütülecek. Emin olun burada yapılacak ileri teknolojili bu kuruluş, ülkemize katma değer kazandırırken etraf hassasiyetleri bakımından da misal bir yer olacak."

Varank, Koza Altın'ın terör odaklarının elinden alınıp TMSF'ye devredilmesinden sonraki galibiyetli performansını memnuniyetle takip ettiklerini söyledi.

"UZUN VADELİ KATKILARI SEBEBİYLE BİR BÖLGESEL KALKINMA PROJESİ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ağrı'nın terör sebebiyle uzun seneler büyük kıymetler ödediğini kaydolarak, artık hudut içerisinde ve hudut ötesinde teröre göz açtırmadıklarını, bölgenin terörle anılma döneminin artık bittiğini söyledi.

"Tüm Türkiye'de olduğu gibi, Ağrı'nın da bölgenin de gündemi artık yatırımdır, istihdamdır, imaldir, ihracattır." diyen Varank, temelini attıkları bu projenin, huzur etrafı kuruluş edildiğinde bölgede refahın çoğalacağının en somut misali olduğunu bildirdi.

Varank, bu güven civarını kuruluş ettikten sonra bölgenin daha önceki karanlık günlerine dönmesine asla izin etmeyeceklerine vurgu yaparak, buradaki altın operasyona kuruluşunun mutlak bir madencilik yatırımı olmadığını, uzun vadede sunacağı katkılarla bir bölgesel kalkınma projesi olduğuna sözlerine ilave etti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara