Son dakika: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'ndan kreş açıklaması

Son dakika: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı'ndan kreş açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bütün kapanma yarıyılında yalnızca kısıtlamalardan muaf olan ailelerin çocukları için anaokulularımız sarih olacak." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakanlığa bağlı özel anaokulu ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin bütün kapanma yarıyılında, yalnızca kısıtlamalardan muaf olanların çocuklarının bakım ve himaye gereksinimlerinin tehlikesiz bir civarda sağlanabilmesi emeliyle, faaliyetlerinin devam edeceğini açıkladı.

Covid-19 salgınının önlenmesine müteveccih Koronavirüs Bilim Heyetinin teklifleri sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusunda alınan bütün kapanma kararının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, özel anaokulular, gündüz bakım konutları ve çocuk kulüplerinin faaliyetleriyle alakalı bütün kapanma yarıyılında çalışmaya devam edecek olan ailelerin de arzlarını da göz önünde bulundurarak değerlendirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, İçişleri Bakanlığı’nın 26 Nisan 2021 tarihli genelgesi güzergahında mevcut tedbirler kapsamında kısıtlamalardan gerekli kamu hizmetlerini sürdürenlerin, yapım, güvenlik, sıhhat ve sosyal hizmet alanı gibi bazı çalışma alanlarına muafiyet sağlandığını anımsatarak, “Bu güzergahta Bakanlığımız tarafından izni verilen ve sorgulanan özel anaokulu ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin bütün kapanma yarıyılında, yalnızca kısıtlamalardan muaf olanların çocuklarının bakım ve himaye gereksinimlerinin tehlikesiz bir civarda sağlanabilmesi emeliyle, faaliyetlerinin devamına karar verildi” dedi.

Bakan Yanık, ayrıca, valilikler tarafından daha evvel verilen yetki güzergahında bu kuruluşlarla alakalı mahallî seviyede kararlar verilebileceğini de kaydoldu.

Yanık, bütün kapanma yarıyılında faaliyetlerine devam edecek 2.310 özel anaokulu ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüpleri ile alakalı Sıhhat Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Kılavuzu’nde belirtilen temkinler ile Bakanlık tarafından daha evvel yayınlanan Covid-19 ihtiyatlarının uygulanmasına devam edileceğini de söyledi.

81 valiliğe yeni genelge Bu belgeyi almadan sokağa adım atmayın81 valiliğe yeni genelge! Bu dokümanı almadan caddeye adım atmayın