Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 1915 olayları açıklaması

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 1915 olayları açıklaması

AK Parti Lafçısı Ömer Çelik, ‘Tarih bir suçlama alanı olsaydı, biz değil, bizi yargılayanlar kerelerce mahkum olurdu.’ dedi.

AK Parti Lafçısı Çelik’in açıklamaları şu biçimde:

Tarih bir suçlama alanı olsaydı, biz değil, bizi yargılayanlar kerelerce mahkum olurdu.

Siyaset ve diplomasi, tarihi suçlama ve husumet alanı olmaktan çıkardığı vakitçe galibiyetlidir. Tarihi politik yük haline getirmeye çalışanlar yalnızca kendi yüklerini artırırlar.

Tarihi, politik basmakalıplaşmayı riske sokan bir husumet alanı gibi kullananlar aynı yanlışla kesinlikle yüzleşmek zorunda kalırlar.Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelikten 1915 olayları açıklamasıBİDEN, 1915 OLAYLARI İÇİN 'SOYKIRIM' DEDİ

ABD Başkanı Biden, 1915 hadiselerine ait yazılı bir açıklama yaptı. Biden, açıklamasında, "Her sene bugün Osmanlı yarıyılındaki Ermeni soykırımında can verenleri anımsıyoruz ve böyle bir eziyetin bir daha yaşanmaması için vaadimizi yeniliyoruz. 24 Nisan 1915'ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve cemiyet liderlerinin Osmanlı eforları tarafından İstanbul'da hapsedilmesiyle, 1,5 milyon Ermeni hudut dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla vefata yürüdü." ifadelerine yer verdi.