Son dakika... Almanya'dan flaş seyahat kararı

Son dakika... Almanya'dan flaş seyahat kararı

AFP'den gelen son dakika bilgisine göre, Almanya, çoğu ülke için virüs seyahat ihtarını 1 Temmuz'dan itibaren kaldıracağını duyurdu.

Koronavirüs Kovid-19 pandemisi ile beraber pek çok ülke için seyahat ihtarı yayınlayan Almanya yeni bir açıklamada bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bugün günü yaptığı açıklamada, Almanya'nın çoğu ülke için seyahat ihtarını 1 Temmuz'dan itibaren kaldıracağını açıkladı.

Buna göre, son 7 günde 100 bin şahısta 50 - 200 olaylık enfeksiyon oranları kaydolan ülkeler artık “tehlike bölgesi” olarak kabul edilmeyecek.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunda yer alan bilgiye göre bu kapsamda Türkiye'ye müteveccih seyahat ihtarı da 1 Temmuz itibari ile kaldırılacak.

Mass, Almanya yurttaşlarının giderek daha fazla Kovid-19'a karşı aşılanması ile banalleşme sürecinin geri geleceğinin altını çizdi. 

Öte yandan AB Konseyi, aza ülkelerin "AB Dijital COVID Sertifikası" isimli tertip etmeyi onayladıklarını duyurdu. Buna göre, seyahatlerde kullanılacak AB aşı sertifikası 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek.

Aşı sertifikası fiyatsız olacak, kağıt veya dijital biçimde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi emeliyle aşı olmayan bireyler de sertifikaya sahip olabilecek.

Aşı sertifikası, şahısların Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair evrakı ve Kovid-19 test neticesini kapsayacak.

Son dakika: Koronavirüs aşısındaki en büyük tartışmaya son noktayı koydu... En yetkili isim açıkladıSon dakika: Koronavirüs aşısındaki en büyük münakaşaya son noktayı koydu... En yetkili ad açıkladı

Sertifikayla, AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş şahıslara seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

Ulus sıhhatinin korunması gibi lüzumlu gidişatlarda ise ülkeler ek temkinler alabilecek. Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

Sertifika, AB yurttaşlarına, hangi ülkenin yurttaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB yurttaşı olmayan bireyler ile öteki AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

Son dakika: Koronavirüsün sırrı bu 6 kişide ABD peşlerine düştü Kökü 2012 yılına kadar dayanıyorSon dakika: Koronavirüsün gizemi bu 6 şahısta! Amerika Birleşik Devletleri peşlerine düştü! Kökü 2012 senesine kadar direniyor

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson işletmeleri tarafından üretilen aşıları onaylamış gidişatta.

Mevzubahisi tertip etme hafta içinde Avrupa Meclisi AP tarafından da onaylandı. Tertip Etme, bu safhadan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.