Son dakika... Almanya'dan zorunlu aşı açıklaması: Merkel son noktayı koydu!

Son dakika... Almanya'dan zorunlu aşı açıklaması: Merkel son noktayı koydu!

Koronavirüs salgınında son haftalarda ortaya çıkan Delta varyantı suratından süratle artan hadise rakamları dünyayı alarma geçirdi. Tüm ülkeler kısıtlamaları kaldırma ve açılma kararlarını gözden…

Koronavirüste ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantının süratle tüm dünyaya dağılmasıyla beraber yine alarma geçildi. Son derece bulaşıcı olan Delta varyantı ülkeleri yeni tedbirler almak zorunda vazgeçerken gerekli aşı müzakerelerini de birliktesi getirdi.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'un dün açıkladığı hükümetin, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla gayret kapsamında, tüm sağlık kurumu ve bakımevi personeline aşıyı gerekli hale getirmesi büyük yankı uyandırmıştı.

Fransa'nın ardından Almanya'dan da gerekli aşıya ait açıklama geldi. Başbakan Angela Merkel'in az evvel yaptığı flaş açıklamada gerekli aşıya karşı olduğunu açıklaması ve Kovid-19 aşı programının gönüllülük temeline direnmesi gerektiğini söylemesi Almanya'nın bu mevzudaki tutumunu ortaya koymuş oldu.

Son dakika... Almanyadan zorunlu aşı açıklaması: Merkel son noktayı koydu

Merkel açıklamasında salgının henüz bitmediğini ve 4. dalganın aşı, sosyal mesafe ve daha çok test ile önlenebileceğini söylerken 18-59 yaş grubunda aşılamada %85'li kotaya erişmekte zorlandıklarını belirtti.

Kovid-19 aşılarının gerekli olmayacağının altını çizen Merkel gönüllülük temeline inandıklarını ve her gün daha fazla Alman yurttaşının aşı yaptırmaya devam edeceğine olan inancının bütün olduğunun altını çizdi.

ETİK HEYETİ BAŞKANINDAN DA MERKEL'LE PARALEL AÇIKLAMALAR GELDİ

Almanya Etik Heyeti Başkanı Alena Buyx, ülkede belli gruplara yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı olma lüzumluluğu getirilmesine gereksinim dinlenmediğini söyledi.

Buyx, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF'ye yaptığı açıklamada, Etik Heyetinin belli şartlarda bazı iş gruplarında çok dar ve hudutlu biçimde aşı lüzumluluğu getirilebileceği üzerine düşünülebileceğini belirttiğini andırdırarak, "Ancak bu şartların geçerli olmadığını söyleyebilirim." dedi.

Son dakika... Almanyadan zorunlu aşı açıklaması: Merkel son noktayı koydu

Bir taraftan tehlike altındakileri gözetmenin başka yolları bulunduğunu, öbür taraftan da muhtelif iş grupları için Almanya'da, Fransa'dakinden çok daha iyi aşılama oranları bulunduğunu ifade eden Buyx, "Sağlık çalışanları ve hocalar için gerçekten harika aşı oranlarımız var. Bu surattan buna hiç lüzumumuz olmadığını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika... Almanyadan zorunlu aşı açıklaması: Merkel son noktayı koyduAlmanya Etik Heyeti Başkanı Alena Buyx

Buyx, Almanya Etik Heyetinin bir öbür azası Wolfram Henn'in mektepler ve anaokulularda çalışan personele aşı lüzumluluğu getirilmesini istediğinin anımsatılması üzerine de bunun Henn'in kendi fikri olduğunu, böyle bir uygulamanın hakikatleştirileceğine inanmadığını söyledi.

Almanya'da 12-17 yaş grubu için genel bir aşı nasihati yapılmadığından ve 12 yaşın altındakiler için Avrupa Birliği'nden AB onay almış aşı bulunmadığı için gençler ve çocukların vaziyetiyle alakalı evham taşıdığını belirten Buyx, bu grubu salgında gözetmek için şimdiden temkinlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Almanya'da ulusun yüzde 58,7'sine Kovid-19 aşısının ilk dozu, yüzde 43'üne de ikinci dozu uygulandı.

: İlginize Sürükleyebilir İhtar üstüne ihtar! Mor renkli yerler dikkat...Aşılamada gereklilik olur mu? Bakan Koca’dan delta varyantı açıklamasıTürkiye günlerce bu cinayeti konuştu! Bu sabah düğmeye basıldı