Son dakika... Altın fiyatları için kritik gün! Önemli veri 16:30'da açıklanacak

Son dakika... Altın fiyatları için kritik gün! Önemli veri 16:30'da açıklanacak

Küresel ekonomiler enflasyonla gayret ederken merkez bankaları enflasyonu eritmek için faiz artırımlarına gidiyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Amerika Birleşik Devletlerinde De kritik enflasyon

Dünya ekonomileri enflasyonla mesele yaşamaya devam ediyor. Koronavirüs salgınına ait alınan genişlemeci ihtiyatlar sonrasında piyasalarda oluşan para bolluğu enflasyon yarattı. Bu enflasyonu dizginlemek için merkez bankaları da faizleri artırıp piyasadan parayı sürüklemeye çalışıyor.

En büyük ekonomiler arasında olan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde de enflasyon riskli hale gelmeye başladı. Geçtiğimiz ay yüzde 6.8 olarak açıklanan enflasyonun Aralık ayında yüzde 7'nin üzerinde gelmesi bekleniyor.

Gözden KaçmasınGalatasaray Başkanı Burak Elmastan Domenec Torrent ve Fatih Terim açıklamasıGalatasaray Başkanı Burak Elmas'tan Domenec Torrent ve Fatih Terim açıklaması! Haberi Görüntüle

Fed'in faiz artırım süratini artıracak olan enflasyondaki yükseliş altın maliyetlerini negatif etkilemesi beklenirken tersi gidişat yaşanmaya başladı.

Koronavirüste yeni varyant olan Omicron'un süratle yayılması, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde günlük hadise sayılarının 1 milyonu aşması altına olan arzı artırmaya başladı. Bazı Avrupa ülkelerinin koronavirüs sebebiyle yine kapanma kararı alması da altın maliyetlerini destekliyor.

Muhtemel bir kapanma anında ticaretin yine yavaşlayacak olması, piyasada para dolaşımının düşeceği temennisi de altını yükselten öbür nedenlerden birisi.

ONS ALTIN 1823 DOLARA TIRMANDI

Tüm bu büyümeler ışığında ons altın maliyetleri sert yükseliş hareketi gösterdi. Güne 1822 dolardan başlayan ons altın gün içinde en düşük 1818 dolar, azami de 1823 dolar seviyesini gördü. Saat 06:25 haysiyetiyle ons altın 1819 dolar seviyesinde harekât görüyor.

Gözden KaçmasınMemurlara verilecek yiyecek yardımı tutarları belli olduMemurlara verilecek gıda desteği meblağları belirli olduHaberi Görüntüle

GRAM ALTIN KUVVETLENİYOR

Gram altın maliyetleri de ons altın ve dolar kurundaki volatilitenin tesiriyle güçlü duruşunu sürdürüyor. Gram altın güne 809 liradan başladı. Gün içinde en düşük 803 lira, azami de 809.7 lira seviyesini gördü. Saat 06:25 haysiyetiyle 804.9 liradan akdikeni buluyor.