Son dakika... Altın fiyatlarında neler oluyor? Fed'in faiz artırma ihtimali fiyatlandı mı?

Son dakika... Altın fiyatlarında neler oluyor? Fed'in faiz artırma ihtimali fiyatlandı mı?

Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun 39 senenin doruğunda gelmesi ile beraber altın maliyetlerinde gerileme beklenirken bütün tersi oldu. Ons altın yükselişe geçmeye başladı ve 1800 doların üzerinde

Küresel ekonomilerdeki enflasyon meselesini aşmak için merkez bankaları faiz silahını kullanmaya başladı. Dünya genelinde faizler çoğalırken piyasa oyuncularının beklediği ana data Amerika Birleşik Devletleri enflasyonuydu.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun 39 senenin doruğu olan yüzde 7 olarak gelmesiyle beraber gözler Fed'e ve altın maliyetlerine çevrildi.

Fed'in 2022 senesinde 3 kere faiz artırması beklenirken gelen yüksek enflasyonla beraber faiz artırım sürecini daha erkene sürükleyebileceği olasılığı ortaya çıktı.

Gözden KaçmasınErmenistan ile yeni başlangıçErmenistan ile yeni başlangıçHaberi Görüntüle

Amerika Birleşik Devletlerinin koronavirüs sürecindeki parasal genişleme sürecinden parasal sıkılaşma sürecine geçmesiyle beraber faizlerde yükseliş yapması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri faizlerinde yükseliş olması halinde piyasadan dolar çekileceği, yatırımların dolar tarafına kayacağı ve doların kuvvetleneceği temennisi doğmuştu.

Uzun zamandır bu temenni devam etmiş ve en son açıklanan tarihi yüksek enflasyonla beraber düğüm çözülmüş oldu.

Temenniler boşa çıkarken dolar öbür para üniteleri karşısında değer kaybetti. Buna paralel olarak altın maliyetleri ise yükselişe geçti.

Piyasalarda Fed'in uzun zamandır parasal sıkılaşma sinyali vermesi sebebiyle altın tarafında maliyetlemelerin asıllaşmış olduğunu ve bundan dolayı altın maliyetlerinin yükselişe geçtiğine dair kanı oluşmaya başladı.

Gözden KaçmasınGalatasaraydan ayrılan Fatih Terimden ilk paylaşım İlk ve son...Galatasaray'dan bölen Fatih Terim'den ilk paylaşım! 'İlk ve son...'Haberi Görüntüle

ONS ALTIN PRİMLİ İZLİYOR

Ons altın Fed'in muhtemel faiz artırımının maliyetlemesini geride vazgeçtiği görüşüyle beraber pozitif seyre yöneldi. Ons altın güne 1821 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1819 dolar, azami de 1827 dolar seviyesini gördü. Saat 08:04 haysiyetiyle ons altın 1826 dolar seviyesinde bulunuyor.

GRAM ALTIN DA KUVVETLENİYOR

Ons altındaki yukarıya doğrultulu hareket iç piyasada doların zayıflamasına karşın gram altını da pozitif etkiliyor. Gram altın güne 795.6 liradan başladı. Gün içinde en düşük 793.5 lira, azami de 801.1 lira seviyesini gördü. Saat 08:04 haysiyetiyle gram altın 797 liradan akdikeni buluyor.

1832 DOLAR MUKAVEMETİ TEST EDİLEBİLİR

Ikon Menkul ons altın maliyetlerine ait değerlendirmede bulundu. 8 haftanın azami seviyesi olan 1832 dolar mukavemetinin takip edildiğini açıkladı.

İşte o tahlil:

XAUUSD- 1814 bölgesinden destek buldu

Dün gün içerisinde 1814 destek bölgesinin hafif altına kadar gerileyen Ons Altın bu bölgeden gelen alımlarla bir ölçü derlese de harekât günün ekside kapattı. Değerli madende 1814 bandı altında 100 günlük vasati sonraki destek bölgesi olarak ön tasarıya çıkmakta. Yukarıyada ise son 8 haftanın azami bölgesi olan 1832 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak takibimizde kalmaya devam ediyor.

Destekler: 1814-1799-1790 Dirençler: 1832-1840-1850

 

Gözden KaçmasınSedefnur olayında kan donduran detay Aşağı bile inmedilerSedefnur vakasında kan donduran ayrıntı! Alt dahi inmedilerHaberi Görüntüle