Son dakika... Antalya için çok kuvvetli yağış ve kar uyarısı

Son dakika... Antalya için çok kuvvetli yağış ve kar uyarısı

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Antalya için çok güçlü yağış ihtarı yaptı. Beklenen yağışın, yüksek kesimlerde yoğun kar biçiminde olacağı belirtildi.

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Antalya'da bu gece haysiyetiyle başlayacak güçlü yağış ile kar yağışının doğu ilçeleri Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Akseki, İbradı ve Gündoğmuş'ta tesirli olacağını belirtti. Yağışların, 23 Ocak Pazar günü sabah saatlerine kadar kıyı kesimlerde sağanak ve gök hengameli sağanak olarak çok güçlü ve metrekareye 51-100 kg, 1000 metre ve üzeri yükseltilerde ise yoğun kar biçiminde olacağı kaydolundu.

BUZLANMA VE DONA DİKKAT

Güçlü yağış ve yüksek kesimlerdeki kar yağışının neden olabileceği, başta Antalya'yı Konya'ya bağlayan kara yolu ve geçitlerde buzlanma ile dona bağlı erişimde aksamalar, ani su baskın, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, hortum oluşma tehlikeyi ve yağış anında güçlü rüzgar ve fırtına gibi negatiflere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

YAĞMUR BU GECEDEN İTİBAREN TESİRLİ OLACAK

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın bu akşamdan itibaren bölgenin batısını etkilemeye başlayacağını söyledi. Gültekin, "Muğla'da bu geceden itibaren yağışlar başlıyor ve tesirini artırarak devam ediyor. Ardından Antalya'nın doğu ilçelerinde yağışlar tesirli olmaya devam edecek. Doğu ilçelerimizde güçlü yağışlar bekleniyor. Antalya'nın doğusunda sahil bandında güçlü yağmur, iç kesimlerde ise yoğun kar yağışı bekleniyor" dedi.

'SICAKLIKLAR 6-7 DERECE DÜŞECEK'

Yağışların güçlü olmasının beklendiğini belirten Gültekin, "Pazar gününden sonra sıcaklıkların 6-7 derece birden düşmesi bekleniyor. Hafta süresince soğuk hava dalgası, bölgemizde tesirli olacak. Pazartesi günü yüksek kesimlerde kar olarak tesirini gösterecek. Ardından da bu yağışlı sistemden Antalya'nın batı ilçeleri etkilenecek. Salı günü yağışlı sistem, Antalya'nın doğusunda tesirini gösterecek. Manavgat, Alanya, Gazipaşa ve iç kesimlerde karla karmaşık yağmur bekleniyor. Yer yer hafif ve orta güçte tarımsal don ihtarımız var" diye konuştu.

KENT MERKEZİNDE KARLA KARMAŞIK YAĞMUR

Meteoroloji'nin bilgilerine göre, salı günü kent merkezinde beklenen karla karmaşık yağmurla alakalı konuşan Gültekin, "Cumartesi ve pazar günü kent merkezi için temennimiz yağmur biçiminde. Salı günü havanın soğumasıyla birlikle karla karmaşık yağmura döndüğünü görüyoruz. Hafta sonu değerlendirmelerimiz devam edecek. Bu yağışın türüyle alakalı gözlemlerimiz sürüyor. Beklediğimiz şiddetli yağışlara karşı dikkatli ve önlemli olunmasında fayda var" ifadelerini kullandı.

MUĞLA İÇİN DE UYARI

Muğla için yapılan ihtarda ise şehir genelinde devam eden sağanak ve gök hengameli sağanak yağışların 21 Ocak Cuma günü öğle saatlerinden sonra gücünü artırarak yerel olarak güçlü metrekareye 30- 65 kg olmasının beklendiği açıklandı. Muğla için de ani su baskın, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, hortum oluşma tehlikeyi ve yağış anında güçlü rüzgar ve fırtına gibi negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği ihtarında bulunuldu.