Son dakika: Arda Turan'dan flaş açıklamalar! Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...

Son dakika: Arda Turan'dan flaş açıklamalar! Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...

Arda Turan, İstanbul'da bir özel üniversitenin talebeleri tarafından 2022 seneyi en beğenilen ve misal alınan futbolcusu seçildi. Ödül merasiminde dürüst açıklamalarda bulunan Turan, "Bugün Arda'nın

Galatasaraylı futbolcu Arda Turan, İstanbul'da bir özel üniversite bünyesinde yapılan Marka Araştırma ve Değerlendirmeleri neticesinde 2022 seneyi en beğenilen ve misal alınan futbolcusu seçildi. Ödülşöhreti almak için eşi Aslıhan Doğan Turan ile üniversiteye gelen futbolcu, aynı zamanda tertip edil sohbette talebelerle buluştu. Üniversitenin konferans salonunda yapılan sohbette salonu kine kin dolduran talebeler faalliğin sonunda Turan ile bol bol resim sürükleterek, forma imza attırdı. Sohbette mesleksel yaşamına ait dürüst açıklamalar yapan Arda Turan, ödül için talebelere teşekkür etti. 

"ARDA'NIN KUSURLARINA, AMALARINA DEĞİL DE HOŞ TARAFINA BAKMAYI SEÇTİNİZ"

Üniversitede olduğu için mutluluğunu dile getiren Arda Turan, "Gelmeden evvel bu konuşmayı düşünmüştüm. Uzun zamandır usumda hep şöyle başlangıçlar oluyor; Arda çok yanılgıları oldu ama iyi çocuktur. Yüzde 100 gerçekten çok kusurlarım oldu. Bunlar emin olun sizin bildikleriniz değil. Kendi içimde bildiklerim ve hakikatinde ailemle olanlardı. Ama yaşamımız süresince yanılgı yapmaya devam edeceğiz. Yanılgı yapmalıyız da kendimizde yanılgı yapacak cesareti bulmalıyız. Bazen yaptığım şeyler unutuldu mu? Ya da esin verme işi geçti mi? diye düşünüyordum. Bu ödül uzun zaman sonra gerçekten bunların andırıldığını, bana gençlere hala esin verebileceğini gösterdi. İçimdeki gerçekten muvaffak olma azmini, tekrardan çalışma azmini o kadar uyandırdı ki önemini size anlatamam. Sarihçesi cemiyete karşı bir çekincem de vardı. Uzun zaman sonra yaşadığım mutluluğu anlatamam. Zira siz bugün Arda'nın kusurlarına amalarına değil de hoş tarafına bakmayı seçtiniz. Benim hoş tarafıma baktığınız için teşekkür ediyorum." dedi. 

"DEVAMLI YARGILANIYORUZ, PSİKOLOJİK OLARAK ÇOK AŞINDIM"

Sporcuların devamlı suçlanmayla karşılaştığını belirten Turan, "Spor dalındaki öğretmenlerimiz suçluyor, konutta annemiz suçluyor, en büyüğü kendi kendimizi devamlı suçluyoruz. Bir şeyler yapmak için cesaretimiz o kadar az kaldı ki. Devamlı korkuyoruz ve bizim için kaybetmek çok makûs bir şey gibi geliyor. Bu işin külfetli olan kısmı psikolojik olarak aşınma çok fazla buna hazırlık olmalıyız. Galatasaray A ekibine çıktığımda önümde büyük bir ölçü para, asgari 3-4 kelime İngilizce ve hiçbir psikolojik eğitim almamış bir çocuktum. Sonrasında her davranışımı doğru beklediler. Hep söylerim bana verilmeyen şeyleri geri istediler. Şimdi altyapımızla alakalı İngilizce eğitimi alıyorlar mı? Psikologları var mı? diyorum. Şu ana kadar 700 maç oynadım. Fiziksel olarak yaşadığım sakatlıkları geçiyorum, tolere edilebilir ama geldiğim noktada o kadar çok psikolojik olarak aşındım ki zira ulusal maça çıktığınızda kazandığında kahraman kaybettiğinde alçak oluyorsun. Kendinizi devamlı çevredekileri mutlu etmek için hazırlıyorsunuz. Artık 700 maçın sonundaki panik bedeniniz doğru tepkinler veremiyor, doğru düşünemiyorsunuz, paylaşamıyorsunuz. Artık tahammül hududunuz hiç kalmamış oluyor çok fazla tepki vermeye başlıyorsunuz. En büyük önerim ne olursa olsun kendinizi mutlu edin. Şayet siz mutlu olmazsanız ne ailenizi ne de ekip dostlarınızı mutlu edersiniz. Bu yanılgıya son yıllarda çok düştüm. İnsanları mutlu edeceğim, dediklerini yapacağım diye kendim olmaktan apayrı biri oldum." diye konuştu. 

Son dakika: Arda Turandan flaş açıklamalar Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...

"ÇOK FAZLA GİYDİĞİME, YEDİĞİME, İÇTİĞİME, EĞLENDİĞİME TAKILDILAR"

Çok dargınlıklar yaptığını aktaran Turan, "Çok fazla giydiğime, yediğime, içtiğime, eğlendiğime takıldılar. Oyunu geliştirmek ismine bir şeyler yaptığımı, düşündüğümü düşünüyordum. Öğretmenlerimle bunu tartışabilme maharetim vardı. Bilinçaltında o kadar çok Arda algısı vardı ki rahatsız edici olabilir. Ben de çok dargınlıklar yaptım, her yerdeydim. Kimseyi kırmamak için sabah kalkıyorsun magazinde, sporda, ekonomide var. Boş boş konuştuğum bir sürü zamanlar oldu." ifadelerini kullandı. 

"ARDA EKİBİ YAVAŞLATIYOR' TENKİTLERİ OLURDU HAKİKATİNDE OYUNA HÜKMETMEMİZİ SAĞLIYORDUM"

Hakikatinde fiziksel özelliklerinin futbol oynamaya hiç müsait olmadığını söyleyen Turan, "Bir oyuncuda futbolcu olması için 10 tane fiziksel özellik gerekiyorsa bunların 7si bende mevcut değildir diye düşünüyorum. Yalnızca içimde adalet duygusuyla gelişmiş inanılmaz bir kazanma hevesi vardır. Yaşamımda hiçbir oyunda şike yapmam. Eşim burada, konutta kağıt oynarken dahi şike yapmam ama sonuna kadar kazanmak için uğraşırım. Bir başka özelliğim ise çok iyi bir oyuncu zihnine sahibim. Dünyadaki en üst düzey orta sahalarında, başka bir deyişle Iniestanın Royceun başka bir deyişle o seviyedeki oyuncuların reyin görüşüne yakın bir görüşe sahibim. Bu benim için çok büyük bir avantajdı. Her zaman topa sahip olmanın büyük ekip için çok kıymetli olduğunu düşündüm ki Real Madrid bunu her kezinde kanıtlıyor. Hep şöyle tenkitler olurdu; Arda ekibi yavaşlatıyor. Asla ekibi yavaşlatmıyordum, topa sahip olup oyuna hükmetmemizi sağlıyordum. Hep böyleydi ama tabi sosyal medyada millet, karşı kaleye gidelim istiyordu. Dostlar reyin 90+ oynanıyor, bir oyuncunun ayağına iki dakika top dokunuyor. Başka Bir Deyişle geriye kalan 90 dakikada zati topsuz reyin oynuyoruz. O surattan inanın bana top o kadar değerli ki topu kaybetmemek, topa dominant olmak çok ehemmiyetli. Bugün sarihçesi kendi ekibimizin, Fenerbahçenin, Beşiktaşın da yaşadığı en büyük mesele topa sahip olmamak. Topa sahip olamazsanız rakip olur ve daha çok koşarsınız, koştukça da bu oyunu oynayamazsanız." ifadelerini kullandı.  

"SENELERDİR UYKU PROBLEMİ SÜRÜKLÜYORUM"

Psikolojisini derleyemediği için senelerdir uyku problemi sürüklediğini söyleyen Arda, "Senelerdir uyku problemi sürüklüyorum, rahat yatamıyorum. Bir itiraf olacak ama kendime iyi bakamadım. Nedeni tamamıyla psikolojik. Psikolojimi bir cinsli iyi derleyemediğim yarıyıllar oldu. Perhiz yapıyorum 10 gün sonra bozuyorum. Çalışmaya başlıyorum sonra bırakıyorum. Zira kimseyi yargılamıyorum ama ülkedeki civar arzumu kırıyor. Büyüyememek arzumu kırıyor. Bu oyunu biz neden daha iyi oynayamıyoruz? Neden pas oyununu daha iyi oynayamıyoruz? Derken ben de azıcık duygusalım tez düşerim. İspanya'da kendime çok daha iyi bakıyordum zira çok daha özgür seziyordum. İnsanın kendimi özgür sezmesi kadar hoş bir şey olamaz. İspanya serüvenime bitirilmiş öykü olarak bakıyorum, natürel ki çok hoş günlerdi. Özlüyorum ama gönül rahatlığıyla tatlı bir özlem var." dedi. 

Son dakika: Arda Turandan flaş açıklamalar Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...


 "FATİH TERİM İLE ÇALIŞMAKTAN ÇOK SEVİNÇ ALIRIM"

Kendisinde Fatih Terim'in yerinin çok değişik olduğunu anlatan Turan, "Fatih Terim ile çalışmaktan çok sevinç alırım. Dünyadaki tam teknik direktörlere hürmetim vardır. Genelde dünyadaki ehemmiyetli teknik direktörler, hazır ekiplerle ve büyük oyuncularla çalışırlar. O surattan forvet çıkarıp forvet alırlar, sağ kenarı çıkarıp sağ kenarı alırlar veya stratejilerinde çok minik farklılıklar yaparlar. Ama Fatih hocanın özellikle saldırı bölgesindeki dahisi kimsede yoktur. Çok fazla atak yapar. Her şeyi sınar, sarihçesi bu bana çok şey öğretiyor. Günde 8 tane maç izler, çok çalışır bu beni çok etkilemiştir." diye konuştu.  

"ULUSAL EKİP İÇİN ÇOK FEDAKARLIK YAPTIM! ISLIKLARLA SEVK EDİLMEYİ ASLA HAK ETMEDİM"

Ulusal Ekip'dan ufalama sürecini aktaran Turan, "Üzüldüğüm zaman gülebiliyorum, bazen konutta da böyle oluyor. 2016 elemelerinde İzlanda maçından sonra beni çok hırpalayan bir tebessümme vakam var. Maç evveli bir hafta taç atışına çalışmıştık. İzlanda ekibi bir hafta süresince taç ve uzun top atıyor. Teknik direktör Mircea Lucescu da topa vurmanız ehemmiyetli değil, düştüğü yer ehemmiyetli o surattan topa çok kalabalık çıkmayın diyordu. Dünya kupası gibi ehemmiyetli bir maçta ilk uzun topa iki birey birden çıktık ve düştüğü yer bomboştu gol yedik. O beni çok hiddetlendirmişti ve tam maç ona takılarak devam ettim. Oyundan çıktığımda da onun asabına gülmüştüm. Yaşamım süresince ulusal ekip için çok fedakarlık yaptım. O kadar çok ki size anlatamam. Barcelonadayken ayak tendomumda yırtılma vardı ve sarihçesi Barcelona kulübü 2016 elemeleri için beni yollamak istemedi ama ben onları dinlemeyip buraya geldim. Karşılığında senelerce muhteşem bir sevgi gördüm ama ıslıklarla sevk edildim. Kendim de netice olarak vazgeçtim. Asla bunu hak ettiğimi düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.  

"MEVCUT ULUSAL EKİP'IN GELMİŞ GEÇMİŞ EN KABİLİYETLİ KADRO OLDUĞUNU KABUL ETMİYORUM"

Ulusal Ekip'daki futbolcuların inanılmaz potansiyelleri olduğunu söyleyen Turan, "İnanılmaz iyi oyuncular ama gelmiş geçmiş en kabiliyetli kadro olduklarını kabul etmiyorum, değiller. Dürüst olmak gerekli bu ülke Rüştüler, Tugaylar gördü. Hamit Altıntop, Selçuk İnan, Emre Belezoğlu, Burak Yılmaz gibi adlar vardı. Hakikatçi olmak gerekli çocuklara da fazla yük yüklüyoruz. Böyle olduğu zaman Avrupa şampiyonasında iyi oynayamadılar" dedi. 

"FATİH ÖĞRETMEN İLE KONUŞTUĞUMUZ BİR MEVZU VARDI..."

Galatasaray'ı yaşamı süresince çok hoşlanacağını söyleyen Arda Turan, "Galatasaray benim sevdam, yaşamım süresince çok hoşlanacağım. O surattan Galatasaray ile alakalı ne olursa hizmet etmeye çalışırım. Futbol Federasyonuyla alakalı mevzuları öğrenmiyorum zira işin içinde çıkar varsa asla orada olmam, zati yaşamım süresince de olmadım. Gerçekten futbola hizmet etmemi isterlerse sonuna kadar ederim. Ülkemi dünyanın her yerinde de temsil edebilirim. Her şey adaletli olmalı diye düşünüyorum. Fatih Öğretmen ile konuştuğumuz bir fikrimiz vardı o da şu; Merkez Yönetim Kurulu ve heyetleri kulüp temsilcilerinden yapmak istiyorum. Zira her hafta adalet, hakem problemimiz var. Oyunun reeli ekiplerin iyi oynamaması, ekiplerimiz iyi futbol oynamıyor." diye konuştu.  

Son dakika: Arda Turandan flaş açıklamalar Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...


"KULÜPLERİN YÜZDE 10 KAZANÇLARININ ALTYAPIYA GİTMESİ GEREKLİ"

Altyapıya çok önemsediğini vurgulayan Turan, "Türk futbolunda ilk değiştirmek istediğim şey netlikle ve netlikle kulüplerin yüzde 10 kazançlarının altyapıya gitmesi. Bunun iyi bir sorgulayıcı tarafından sorgulanması gerekiyor. Galatasaray altyapısındaki 15-16 yaşındaki çocuklar yapay çim sahada idman yapıyor. Galatasaray altyapısı Türkiye'nin en ehemmiyetli altyapısıdır. Ne Yazık Ki sahamız, alanımız yok. Bu çocukların 2 sene içinde Türkiye'nin en ehemmiyetli ekibine gelip orada oynamasını bekliyoruz. Yapay çimde 15 günde bir kramponlarınız yırtılır. Altyapı benim için çok ehemmiyetli asıl ihtimalleri sağlamıyoruz evvel kendimize tenkit etiyorum. Artık parasal kaynaklar yetişmiyor, altyapıya dönmeliyiz. Hatta bu benim fikrim taraftarımıza biz bu yıl şampiyon olamayacağız ama bütçemizi düşüreceğiz, geleceği düşüneceğiz, altyapıdan oyuncular oynatacağız. Bize güvenin 3-5 yıl zaman verin diye söyleyelim. Bence Galatasaray taraftarı bunu anlardı, buna inanıyorum. Zira ekiplerini şampiyonluktan daha fazla beğeniyorlardı ama beceremiyoruz. İşin reeli çıkıp doğruları söylemek. Ben bir gün Galatasaray'ın teknik direktörü olursam bunu yapmayı çok isterim" dedi. 

BARCELONA MAÇINDA KADROYA NEDEN ALINMADI? "TUR KILAVUZU DEĞİLİM" 

Galatasaray'ın Barcelona ile maçında kadroya neden alınmadığı sualine Turan, "Öğretmenlerin, kulübümüzün seçimi, ben ekip kaptanı olarak mükellefliğim doğru davranışlarda bulunup, doğru biçimde devam etmek. Zira Galatasaray altyapısını ve kültürünü temsil ettiğimi düşünüyorum. Hürmetle karşıladım, Göztepe'de Konya'da yoksam gerçekten ekip için ehemmiyetli değilsem Barcelona'da olmamın da bir anlamı yok zira ben tur kılavuzu değilim." ifadelerini kullandı. 

"ATTIĞIM KRAMPON İYİ Kİ HAKEME GELMEDİ"

Atletico Madrid ’deyken Barcelona maçında hakeme krampon fırlatmasına ait de konuşan Turan, "Kupa çeyrek finaliydi, sanırım biz 1-0 öndeydik. Fernando Torres'in vurmasıyla, Javier Mascherano'nun eline top çarptı. Hepimiz penaltı olduğunu düşündük ve penaltı oldu diye duraksadık. Duraksayınca Barcelona kontratağa çıktı, biz de sarih alanda Messi, Neymar ve Suarez'e tutulduk ve o arada golü yedik. Golü yiyince hakeme şiddetli biçimde itiraz ettik. Bu itiraz devre arasında da sürdü. Devre arasındaki bu itiraz devam ederken hakemin davranışı bize karşı çok sertti, Barcelonalı oyunculara karşı çok daha zarifti. Ben de buna çok hiddetlendim ve diğer pozisyonda Dani Alves ve Rakitic ayağıma basıp kramponumu çıkardı hakem de devam dedi sarihçesi tamamen refleksti iyi ki hakeme de gelmedi. Tamamıyla yanlış davranış ama kabul ediyorum çok hoş anı." diyerek laflarını noktaladı.

Son dakika: Arda Turandan flaş açıklamalar Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...