Son dakika... Aşılamada yeni aşama... 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı

Son dakika... Aşılamada yeni aşama... 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı

Koronavirüsle gayrette, cemiyetsel bağışıklamada ikinci safhanın son basamağı kapsamında 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı.

Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi'nde aşı olmaya gelen 50 yaşındaki Burak Horoz, takribî 6 ay evvel Kovid-19 geçirdiğini belirterek, "Sıram geldi ve aşımı yaptırdım. Güvenli seziyorum kendimi ama herkesin maske, mesafe ve hijyen kaidelerine uyarak da yeniden kendi güvenliğini sağlaması gerekli." dedi.

"Aşı, şu an için en iyi çözüm." diyen Horoz, herkesin aşı olmasının cemiyet sıhhatinin korunması için büyük ehemmiyet taşıdığını dile getirdi. Horoz, "Bu şahsi seçim ama aşı olunmaması herkesi riske sokuyor olabilir." ifadesini kullandı.

Atılım Üniversitesinde öğretim azası olarak görev yapan 53 yaşındaki Füsun Terzioğlu, şu ana kadar Kovid-19'a karşı kendini gözetebildiğini ancak her zaman huzursuzluk yaşadığını belirterek, "Aşımın ilk dozunu oldum, daha hafifledim. Allahın İzniyle ikinci dozu da olduktan sonra daha güvenli olacağım." dedi.

Aşı yaptıranlardan Mehmet Ali Uslu, aşıyla güven duygusunun daha çoğaldığını vurgulayarak, "Kendi güvenlik tedbirlerimizi alsak da maskemizi çıkarmasak da aşı yapıldığı için güven geldi. Allahın İzniyle eşim ve çocuklarım da aşı olur ve kasvet kalmaz." diye konuştu.

İKİNCİ SAFHANIN SON BASAMAĞININ TAMAMLANMASIYLA 3. AŞAMAYA GEÇİLECEK

Kovid-19 aşılama süreci, Sağlık Bakanlığınca Koronavirüs Bilim Kurulu'nun nasihatleriyle oluşturulan takvim istikametinde sürdürülüyor.

Takvim istikametinde, 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasıyla ikinci evre bitirilecek ve üçüncü aşamaya geçilecek.
Aşılama takvimine göre, üçüncü safhanın ilk basamağı 40-49 yaş grubundakilerin aşılanmasıyla başlayacak ve 18-29 yaşlarındakilere aşı hakkının belirlenmesiyle bitirilecek.

Dördüncü evre kapsamında da sırası geldiği halde aşı yaptırmayan şahıslar aşılanacak.

KOVİD-19 AŞI RANDEVULARI NASIL ALINIYOR?

Yurttaşlar, Kovid-19 aşısına ait gidişatını e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa ileti SMS yollayarak bilebilecek.

Aşı olacak grup arasında yer alan şahıslar buluşma operasyonu için Merkezi Hekim Buluşma Sistemi MHRS uygulamasına yönlendirilecek, yurttaş, tarihi geldiğinde buluşma aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.

Aşıyı uygulayan sağlık personeli yurttaşın ikinci doz aşısını hangi tarihler arasında yaptırabileceğini tanımlayacak. Aşı uygulaması için yurttaşlar MHRS, e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden buluşma alabilecek.

İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı İşte tüm merak edilenler: Düğünlerde 15 Haziran detayı..İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı! İşte tüm merak edilenler: Düğünlerde 15 Haziran detayı..