Son dakika: Atatürk'e hakaret edip, Türk bayrağını yırtmıştı! Alihan Ş. için karar verildi

Son dakika: Atatürk'e hakaret edip, Türk bayrağını yırtmıştı! Alihan Ş. için karar verildi

Sosyal medyada Atatürk'e hakaret eden, Türk bayrağını yırtan ve Özgecan Aslan'la alakalı hakaret içerikli söylemlerde bulunan 17 yaşındaki Alihan Ş., ilk mahkemede 1 sene 4 ay 20 gün mapus cezasına…

İstanbul 2. Çocuk Mahkemesi'nde kapalı seansta yapılan ilk duruşmaya tutuklu kabahate çekilen çocuk Alihan Ş. ile avukatı katıldı.

İfadesinin alınmasının ardından davayı karara bağlayan duruşma Alihan Ş'yi, TCK'nin "Devletin hakimlik alametlerini aşağılama" kabahatinden 10 ay, Atatürk Aleyhine İşlenen Kabahatler Hakkında Kanun'un "Atatürk'ün anısına alenen hakaret etmek" kabahatinden ise 6 ay 20 gün olmak üzere toplam 1 sene 4 ay 20 gün mapus cezasına çarptırdı.

Alihan Ş. hakkında, kararın açıklamasının geri vazgeçilmesine ve 3 sene zamanla teftişe tabi yakalanmasına karar veren duruşma, ayrıca verilen ceza ve tutuklulukta geçirdiği zamanı dikkate alarak tahliyesine hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sosyal medya üzerinden Atatürk'e hakaret edilmesi, Türk bayrağının yırtılması ve 2015 senesinde Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan'la alakalı hakaret içerikli söylemlerde bulunulması üzerine çalışma başlatılmıştı.

İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalarda mevzubahisi görüntülerdeki bireyin 18 yaşından ufak Alihan Ş. olduğunu tanımlayan takımlar, bu bireyi Kağıthane'deki evinde nezaretine almıştı.

Emniyete götürülen Alihan Ş. buradaki operasyonlarının ardından "Atatürk aleyhine işlenen kabahatler" başlıklı "5816 Sayılı Kanuna Muhalefet" ile TCK'nin "Devletin hakimlik alametlerini aşağılama”, "Milleti kin ve husumete tahrik veya aşağılama" ve "Çocuğun cinsel istismarı” kabahatlerinden İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmişti.

Alihan Ş. çıkarıldığı duruşmaca 5 Nisan 2021'de hapsedilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Kabahatleri Soruşturma Ofisi tarafından olaya ait hazırlanan iddia belgesinde, Adli Tıp Müesseseyi raporuna göre de Alihan Ş'nin kendisine yüklenen kabahatin anlam ve ehemmiyetini kavrayabildiği, bahse mevzu yargılamalara karşı cezai ehliyetinin bütün olduğunun tespit edildiği bilgisine yer verilmişti.

Alihan Ş'nin, Türk Ceza Kanunu'nun "Devletin hakimlik alametlerini aşağılama" ve Atatürk Aleyhine İşlenen Kabahatler Hakkında Kanun'un "Atatürk'ün anısına alenen hakaret etmek" maddeleri gereğince yaş minikliği de dikkate alınarak 1 sene 4 aydan 4 seneye kadar mapusu istenen iddia belgesinde, Alihan Ş'nin, Özgecan Aslan'a müteveccih lafları sebebiyle "bireyin anısına hakaret" kabahatinden yürütülen soruşturmanın ise ayrıldığı ve devam ettiği kaydedilmişti.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR