Son dakika: Avrupa İlaç Ajansı açıkladı... AstraZeneca aşısında flaş karar!

Son dakika: Avrupa İlaç Ajansı açıkladı... AstraZeneca aşısında flaş karar!

Son haftalarda koronavirüs aşılarında münakaşaların odağı haline gelen AstraZeneca aşısıyla alakalı flaş kararı Avrupa İlaç Ajansı EMA açıkladı. Müesseseden yapılan açıklamada aşı yaptıran şahıslarda…

Oxford Üniversitesi ile ilaç şirketi AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı son haftalarda aşı uygulanan şahıslarda görülen ciddi yan tesirler suratından münakaşaların odağı haline gelmişti.

Bir Hayli Avrupa ülkesi Oxford/AstraZeneca aşısını durdurma kararı almıştı. Almanya kararı açıkladı ve Fransa, İspanya, İtalya, Danimarka, Norveç ve İrlanda da onu takip etti. Bu kararın bahanesi ise aşı olan bazı şahıslarda muhtelif kan pıhtılaşması meseleleri yaşanması. Bu meselelerse şahıslarda ciddi sıhhat problemlerine yol açtı hatta beyinlerini etkiledi.

Avrupa'da aşılarla alakalı en yetkili müessese olan Avrupa İlaç Ajansı EMA mevzuyla alakalı flaş bir açıklama yaparak değerlendirmeler neticesinde yan tesirlerin aşıyla iletişimini kabul ettiklerini açıkladı.

İngiltere'de Oxford-AstraZeneca yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı olan 18,1 milyon şahsın 30'unda kan pıhtısı geliştirdiği belirtilmişti. İngiltere İlaç ve Sıhhat Mahsulleri Tertip Etme Müessesesinden MHRA yapılan açıklamada, bu 30 şahıstan 7'sinin 24 Mart haysiyetiyle can verdiği kaydolundu.

Vefatlar ve aşı arasında bir bağ olup olmadığı veya hadiselerin rastlayı büyüyüp büyümediğini tanımlamak için araştırmaların devam ettiği açıklanmıştı. Ülkede, 9 Aralık-21 Mart arasında 15,8 milyon ilk, 2,2 milyon da ikinci doz Oxford-AstraZeneca aşısı uygulandığı bildirildi.Son dakika: Avrupa İlaç Ajansı açıkladı... AstraZeneca aşısında flaş kararHOLLANDA, OXFORD-ASTRAZENECA AŞISININ KULLANIMINI TAMAMEN DURDURDU

Hollanda'nın Oxford Üniversitesi ile ilaç şirketi AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısının kullanımını tamamen durdurduğu bildirildi.

Hollanda medyasında çıkan haberde, belediyelere bağlı Sıhhat Hizmetleri Birliği GGD GHOR yetkilisi, gelen raporlardaki yan tesirler ve vefatlar nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımının tamamen durdurulduğunu açıkladı.

AstraZeneca aşısı buluşmalarının iptal edildiği belirtilen haberde, öteki Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmaya devam edileceği aktarıldı.