Son dakika: Avustralya'da seçim sonucu belli oldu!

Son dakika: Avustralya'da seçim sonucu belli oldu!

Avustralya'da bugün hakikatleştirilen tercihlerde rey kullanan seçmenler 9 senelik Scott Morrison idaresine son verdi. Tercih bozgununu kabul eden Başbakan Morrison rakibi Anthony Albanese'i arayarak

Avustralya ulusu bugün yeni hükümetini tanımlamak üzere sandık başına gitti. Temsilciler Meclisi ve Senato abonelerinin tanımlanacağı tercihler için rey verme harekâtı günün erken saatlerinde başladı.

MARRİSON TERCİHİ KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

9 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Milli parti ortak yönetim hükümeti ile ana muhalefetteki Emekçi Partisi arasındaki yarış çekişmeli geçerken mevcut Başbakan Scott Morrison az evvel yaptığı açıklamada tercihteki bozgununu kabul etti.

Morrison, "Emekçi Partisi lideri Anthony Albanese ile görüştüm ve onu tercih galibiyetinden dolayı tebrik ettim" dedi.

Son dakika: Avustralyada seçim sonucu belli oldu
Emekçi Partisi lideri Anthony Albanese

"ÜLKEYİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM" DEMİŞTİ

Tercihin galibi olan Emekçi Partisi lideri Anthony Albanese  rey kullanma harekâtının ardından yaptığı açıklamada  Avustralyalıların hükümet farklılığı istediklerini söyleyerek, "İletim, tüm Avustralyalıları temsil etmek istiyorum. Ülkeyi birleştirmek istiyorum. Son zamanlarda çok fazla parçalanma oldu. Mevcut hükümete müteveccih tenkitlerimden biri de Scott Morrison'ın birlik ve ortak emelden ziyade değişiklik ve parçalanma arayışında olması. İnsanları bir araya getirmek istiyorum ve büyük demokrasimizde insanlar nasıl rey verirse versin, insanların görüşlerini sandıkta ifade etmeleri hoş. Bunu yaptıktan sonra birlik olup halk olarak ilerlememiz gerekiyor. Yapabileceğimize inanıyorum" demişti.

Batı medyası Emekçi Partisi'nin galibiyetini, "İklim farklılığına odaklanan Albanese hükümetin 9 senelik idaresine son verdi" başlığı ile duyurdu.

Yeni başbakanı ilk kutlayan ad İngiltere Başbakanı Boris Johnson oldu.